501 521 551 hello@mellou.pl

Zasłanianie okna to nie tylko kwestia ochrony prywatności. Żaluzje, plisy czy rolety dbają również o komfort nocnego wypoczynku i chronią przed nagrzewaniem się wnętrz. Sprawdź, które rozwiązanie jest optymalne dla Ciebie.

Wady i zalety żaluzji

Żaluzje wewnętrzne to podstawowy i najbardziej rozpowszechniony system zasłaniania okien. Popularność owa wynika z niepodważalnych zalet tego prostego rozwiązania. Należą do nich przede wszystkim:

  • Stosunkowo niska cena;
  • Łatwość dopasowania rozmiaru do niestandardowych okien;
  • Szeroki wybór kolorów i stylów (łącznie z drewnem);
  • Łatwość manipulowania stopniem naświetlenia wnętrz.

Niestety żaluzje wewnętrzne mają też sporo wad. Po pierwsze, nie zapewniają zwykle całkowitej ciemności. Światło przenika bowiem wzdłuż krawędzi okien, a po jakimś czasie użytkowania i pomiędzy poszczególnymi lamelkami, które mają tendencję do odstawania. Na żaluzjach bardzo łatwo gromadzi się też kurz, który trudno jest usuwać. Poza tym nie chronią one okna przed nagrzewaniem.

Żaluzje wewnętrzne; źródło: pixabay.com

Żaluzje zewnętrzne rozwiązują większość powyższych problemów. Po pierwsze, są idealnie szczelne, więc łatwo jest nawet w ciągu dnia uzyskać w pomieszczeniu idealną ciemność. Po drugie, odbijają promienie słoneczne i w czasie upałów skutecznie chronią przed nadmiernym wzrostem temperatury. Przy tym wszystkim są równie efektywne co do stopnia i kierunku regulacji wpadającego do wnętrz światła i nadają fasadzie modny, nowoczesny wygląd. Czyżby było to więc rozwiązanie idealne?

Niestety! Żaluzje zewnętrzne przede wszystkim są drogie, co przy wydatkach związanych z budową domu może być niebagatelną różnicą. Poza tym bywają podatne na usterki spowodowane niesprzyjającym warunkami pogodowymi. Zimą mają tendencję do przymarzania, a przy próbach otwarcia ulegają usterkom. Szkodzi im również silny wiatr, który na dodatek jest niezwykle hałaśliwy w metalowych listwach. W rezultacie zdarza się, że przy złej pogodzie musisz spać z podniesionymi żaluzjami!

Żaluzje zewnętrzne; źródło: pixabay.com

Wady i zalety rolet

Największym rywalem żaluzji od lat są rolety. Tworzą je gładkie materiały rolowane na górze i spuszczane w dół w zależności od potrzeby. Nowoczesne rolety zazwyczaj instalowane są w prowadnicach, co pozwala całkowicie zaciemnić okno. Nie jest problemem wyprodukowanie ich w dowolnej szerokości i długości – w zależności od potrzeb klienta. Po spuszczeniu prezentują się bardzo atrakcyjnie, a wręcz elegancko. Do wyboru są również wesołe motywy dla dzieci! Najprostsze modele rolet mogą być nawet montowane na oknie samodzielnie, co pozwala zaoszczędzić na instalacji. Pod względem ekonomicznym jest to rozwiązanie bardzo korzystne.

Rolety pozwalają również skutecznie chronić się wysokim słońcem bez rezygnacji z części widoku. Ponieważ przez większość dnia pozostają zwinięte, nie gromadzą wielu zanieczyszczeń, a ponadto dają się dość łatwo odkurzać. Rolety wewnętrzne doskonale sprawdzają się na oknach połaciowych i nie ograniczają w żaden sposób wietrzenia. Z czasem mają jednak niestety tendencję do gorszego funkcjonowania – mechanizm rolowania często się blokuje i może wymagać naprawy. Ponadto nie chronią przed nagrzewaniem wnętrz.

Ten ostatni problem rozwiązać mogą rolety zewnętrzne, które nie tylko odbijają promienie świetlne, ale także posiadają funkcje antywłamaniowe. Zmniejszają one również poziom hałasu z zewnątrz oraz są atrakcyjnym pod względem estetycznym elementem fasady.

Uwaga: Ciekawym rozwiązaniem są rolety typu „dzień noc”. Składają się one z dwóch typów materiału, zaciemniającego i przepuszczającego światło. Specjalny mechanizm pozwala tak przesuwać pasy tkaniny, aby w dzień zasłaniały widok, ale dbały o naświetlenie wnętrza, nocą zaś zasłaniały okno. Niestety, całkowity efekt ciemności jest w tym scenariuszu niemożliwy do osiągniecia.

Żaluzje czy rolety – zielona roleta do kuchni; źródło: https://www.selectblinds.com/

Czy rolety elektryczne to dobre rozwiązanie?

Zarówno rolety wewnętrzne, jak i zewnętrzne mogą być napędzane elektrycznie. To rozwiązanie ma kilka niewątpliwych zalet. Po pierwsze, pozwala zdalnie sterować poziomem zaciemnienia, co jest szczególnie wygodne na przykład w sypialni, gdy nie masz już lub jeszcze ochoty wychodzić z łóżka. Po drugie, bez fizycznej ingerencji człowieka mechanizm rolowania zdecydowanie dłużej pozostaje sprawny. Niestety, przy ewentualnym braku elektryczności możesz dostać się do nieprzyjemnego impasu.

Wady i zalety plis

Plisy na okna to rozwiązanie stosunkowo nowe i dzięki temu modne. W praktyce jest to poniekąd hybryda wygrywająca coraz częściej rozterkę: „żaluzje czy rolety”. Otóż tworzy ją pojedynczy plisowany materiał, który montowany jest na bocznych prowadnicach i rozkłada oraz składa się jak harmonijka. W rezultacie plisy można zwijać od góry i od dołu, co jest największą zaletą rozwiązania. W domach z dużym oknami, możesz bowiem przysłaniać to co najważniejsze, wpuszczając wciąż bardzo dużo światła z obu krańców.

Plisy mogą więc pełnić funkcję pełnej zasłony na noc, ale także połowicznego zakrycia kuchennego okna – zamiast modnych dawniej krótkich firanek. Jasne warianty doskonale sprawdzają się w łazience, przepuszczając dużo światła, ale dbając o Twoja prywatność. Co więcej, plisy doskonale przylegają do krawędzi i w wariancie zaciemniającym dość dobrze spełniają swoją funkcję. Duży wybór kolorów, a nawet deseni pozwala w oryginalny sposób ozdobić okna.

Plisy mają jednak również swoje wady. Wraz z upływem czasu harmonijki materiału niestety tracą na sprężystości i nie zachowują już tak dobrze pożądanej pozycji. Z racji bliskiego kontaktu z szybą ulegają też często zawilgoceniu i mogą sprzyjać rozwojowi pleśni zagrażających zdrowiu domowników.

Kolorowe plisy na okna; źródło: https://www.t-shade.cz/