Nie ma drugiego tak ponadczasowego i egalitarnego trendu w aranżacji wnętrz jak wystrój na bazie drewna. Piękne odcienie, fantazyjna tekstura i asocjacje z przyrodą sprawiają, że każdy z nas ulega jego czarowi. A pomysłów na wykorzystanie bali i desek nie brakuje.
Wybór idealnego drewna: jak dopasować gatunek drewna do stylu wnętrza?
Dla stolarza podstawowym rozróżnieniem jest miękkość drewna. Twardsze gatunki najczęściej wykorzystywane są do wyrobu podłóg, płotów, elementów konstrukcyjnych czy tarasów. Miękkie gatunki natomiast preferowane są do boazerii, sufitów, okien i drzwi, a także mebli.
Poza tym podstawowym kryterium pod uwagę warto wziąć również kolor i fakturę drewna, które przekładają się na walory czysto estetyczne. I tak na przykład:
- Dąb jest gatunkiem bardzo uniwersalnym, twardym i odpornym na uszkodzenia. Dostępny jest w różnych odcieniach i doskonale wpisuje się w różne style wnętrzarskie, od swojskiego rustykalizmu po ekologiczny modernizm. To jeden z najbezpieczniejszych wyborów.
- Drewno cedrowe jest miękkie i czerwonawe. Doskonale pasuje do klasycznych i tradycyjnych aranżacji, choć może być umiejętnie wpasowane również do bardziej współczesnego wystroju.
- Sosna jest popularna ze względu na cenę i dostępność. Jako miękkie drewno jest też łatwa w obróbce. Poleca się ją szczególnie do współczesny i nowoczesnych aranżacji, w tym modnego stylu skandynawskiego.
- Buk to bardzo elegancki gatunek drewna, odznaczający się wysoką twardością, gęstością i brązowo-różowymi tonami. Będzie doskonałym dopełnieniem nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz.
- Wiśnia jest twarda i zazwyczaj czerwonobrązowa, co doskonale koresponduje z klasyczną elegancją. Jej atutem jest wdzięczne starzenie.
- Orzech przybiera barwy od jasnego do czekoladowego brązu z ciemnymi smugami. Jest to drewno bardzo wyszukane, pasujące zarówno do industrialnych aranżacji, jak i „poważnych” wnętrz inspirowanych stereotypem eleganckiego dżentelmena.
Poza tym do wyboru jest jeszcze wiele innych gatunków drewna – od miękkiej jodły czy świerku po twardy mahoń, klon czy tek. A ponieważ współczesny wystrój wnętrz chętnie łamie kanony tylko od Ciebie zależy, jaki gatunek wybierzesz. Każdy z nas ma swoje faworyty.

Podłogi drewniane: klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody
Wielu ludzi nie wyobraża sobie domu bez drewnianej podłogi. Ciepła i miękka pod gołymi stopami, budzi skojarzenia z przytulnością, naturalnością i tradycją. Bardzo często pojawia się jednak również w nowoczesnych aranżacjach, zwłaszcza projektach zamierzonych ekologicznie.
Choć nie jest tania, uważana jest za dobrą inwestycję. Przy prawidłowej pielęgnacji wytrzyma bowiem długie dekady, a w razie potrzeby nie jest trudno ją odnowić przez cyklinowanie. Podłoga z drewna jest też ponadczasowa i pasuje do każdego stylu. Co więcej, jest nietoksyczna i wyjątkowo sprzyja małym dzieciom, które spędzają na czworakach większość swego czasu.
Z drugiej strony warto pamiętać, że ten luksus ma też swoje słabe strony. Drewniana podłoga jest przede wszystkim wrażliwa na wilgoć i łatwa do zarysowania. Z wiekiem ma też tendencję do skrzypienia. O jej walorach estetycznych w długim okresie czasu decyduje czyszczenie i konserwacja, o których niestety nie każdemu chce się pamiętać.

Drewniane belki sufitowe– dodaj charakteru i przytulności swoim wnętrzom
Tak samo jak uroczo wygląda drewno pod stopami, drewniane belki są cennym urozmaiceniem struktury sufitu. To oczywiście odniesienie do klasycznej konstrukcji dawnych chat, ale dzisiaj odnajduje się doskonale nawet w nowoczesnych mieszkaniach. Tym bardziej, że belki mogą mieć bardzo różny charakter – od tramów udających skośną podporę dachu po malowane dekoracje nadające pokojom kameralności. Belki można instalować pojedynczo, np. jako podstawę pod lampę, lub tworzyć z nich całe konstrukcje korespondujące z resztą wystroju.

Drewniane schody – jakie wybrać? Elegancja i solidność w jednym rozwiązaniu
Kolejnym ponadczasowym hitem w wystroju wnętrz są drewniane schody. Cenione za elegancję i naturalistyczny wygląd, współgrają z różnymi typami podłóg, nawet z płytek ceramicznych. Owszem, z czasem mają tendencję do skrzypienia i bywają niebezpiecznie śliskie, ale wciąż są wyborem nr 1 w rodzinnych domach. Różnorodność odcieni pozwala dobrać idealną barwę do każdego wystroju wnętrz.
Na schody najlepiej nadają się twarde, wytrzymałe gatunki drewna, takie jak dąb, orzech, jesion, klon, modrzew lub wiąz. Coraz większą popularnością cieszą się również egzotyczne odmiany o pięknych barwach i wyjątkowej trwałości na zużycie.

Meble z litego drewna: Wybierz trwałe i piękne elementy wyposażenia wnętrz
Mimo że współczesna moda promuje wiele awangardowych surowców, jak dotąd nikt nie wymyślił nic lepszego niż drewniane meble. Wystarczy pomyśleć o kuchennym blacie, regale na książki czy wezgłowiu łóżka. Wszędzie tam, gdzie zależy nam na naturalnej prostocie, trwałości i uniwersalizmie, drewno jest strzałem w dziesiątkę.
Sam fakt, że należy ono do klasyki wystroju nie oznacza jednak nudy. Współczesne meble z litego drewna zachwycają pomysłowością, awangardą i śmiałością designu. Bywają matowe lub lakierowane, szokująco minimalistyczne lub zadziwiające trójwymiarowymi zdobieniami. Doskonale pasują nie tylko do klasycznego rustykalnego i skandynawskiego wystroju, ale także do bardziej eklektycznych wnętrz, pełnych kolorów i fascynujących zderzeń tekstur.

Drewniane akcenty: Jak subtelnie wprowadzić drewno do swojego wnętrza
Masz już wykończoną aranżację wnętrz, ale nie jesteś do końca zadowolony? Przesadziłeś z minimalizmem i brakuje Ci swojskiego ciepła? Drewniane dodatki i dekoracje to pomysł, jak łatwym sposobem przemycić przytulność do salonu czy sypialni, bez zagrożenia chaosem czy przesadą.
Na białych ścianach zawsze więc idealnie odnajdą się drewniane ramki z fotografiami, plakatami czy reprodukcjami. Na półkach i blatach pojawiać się mogą drewniane wazony i misy, inspirowane egzotycznymi trendami. Coraz większą popularność zdobywają też lampy z abażurami drewna, drewniane wieszaki, kwietniki oraz stojaki.

Wykończenie drewnem na zewnątrz: tarasy, ogrody i elementy elewacji
Aranżacja zewnętrzna domu powinna harmonijnie dopełniać wystrój wnętrz. Tylko w tym scenariuszu wizja z korzystania z salonu połączonego z ogrodem daje estetyczny sens. Jeśli więc stawiasz na wykończenie z drewna w czterech ścianach, spróbuj kontynuować tą myśl również poza nimi.
Drewniane tarasy są nie tylko piękne, ale również bardzo przyjemne pod gołymi stopami. Łatwo zgrać je z ogrodowymi meblami, a dodatkowo mogą mieć przedłużenie w postaci dekoracyjnych elementów elewacji. Ten trend szczególnie dobrze pasuje do nowoczesnego budownictwa.
Ponadto możesz pomyśleć również o drewnianym płocie, altanie czy pergoli. Wbrew pozorom drewno nie jest wcale taki nietrwałe, jak się niektórym zdaje. Wiele gatunków doskonale radzi sobie z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, a nawet atakiem szkodników. W szczególności w tym kontekście poleca się: Ipe (Lapacho), tek, mahoń afrykański, biały dąb czy modrzew syberyjski. Tańszym wyborem będą deski sosnowe, ale trzeba je odpowiednio dobrze zaimpregnować, aby podołały próbie czasu i pogody.

Jak dbać o drewniane powierzchnie i utrzymać ich piękno
Drewno może starzeć się pięknie, ale potrzebuje nieco uwagi. Nawet najtwardsze i najodporniejsze gatunki nie zniosą ciągłego zaniedbania. Jeśli zdecydujesz się więc zainwestować z drewno, pamiętaj, aby:
- natychmiast wycierać wszystkie rozlane ciecze;
- na drewnianych podłogach stosować podkładki do mebli;
- codziennie zamiatać lub odkurzać, raz na tydzień przecierać powierzchnie lekko wilgotną ściereczką;
- raz na miesiąc myć podłogi drewniane specjalnym płynem do drewna;
- nie stawiać nawilżaczy powietrza na drewnianych meblach lub podłogach;
- unikać ustawiania drewnianych w mebli w pobliżu kaloryferów czy kominka;
- nie stosować do czyszczenia silnej chemii ani preparatów ze ścierającymi drobinkami.
W razie potrzeby możesz drewniane powierzchnie nacierać specjalistycznym woskiem lub olejem, aby przedłużyć ich młodość. Przy stosowaniu kieruj się zawsze wskazówkami producenta.