Pokój dziecięcy to wyjątkowe miejsce w domu. Nie tylko musi zapewniać pociechom bezpieczeństwo i komfort, ale także wspierać je we wszechstronnym rozwoju. Zobacz, jak można zaplanować wnętrza dla dzieci, aby zapewnić im najlepsze warunki do nauki i zabawy.
Kluczowe elementy wnętrz dla dzieci przedszkolnych
Dzieci w wieku do 6 lat przede wszystkim potrzebują jeszcze dużo ruchu. Główna zasada, która powinna przyświecać aranżacji ich pokoju to jak najwięcej wolnej przestrzeni do igraszek. Odpowiednio zaplanowane meble nie tylko pozwolą „wyszaleć się” również w czasie niepogody, ale dodatkowo zminimalizują ryzyko urazów.
A maluchom w tym wieku brakuje jeszcze wyobraźni. Wysokie regały mogą kusić wspinaczką, a wszystkie kanciaste sprzęty to prawdziwe pułapki na spontaniczne reakcje. Dwa kluczowe atrybuty wystroju to więc: nisko i miękko.
Oprócz łóżka, które powinno być pozbawione nadmiaru twardych elementów, w pokoju przedszkolaka powinien znaleźć się mały stolik z krzesełkami lub pufami i niskie szafki na zabawki. Biurko na tym etapie jest zbędne, a inwestycja na przyszłość nie ma sensu, bo za kilka lat mebel będzie już w opłakanym stanie. Jeśli chodzi o przestrzeń przechowalniczą, najlepiej sprawdzają się półki, na których można ustawiać boksy i kosze na zabawki. Otwierane drzwiczki nie tylko stanowią zagrożenie, ale również zniechęcają do utrzymywania porządku – komu chciałoby się je ciągle otwierać?

Wnętrza, które ułatwiają naukę i zabawę dla dzieci 3-6 lat
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym łączy stymulację motoryki małej i dużej, zmysłów oraz zdolności poznawczych. Wnętrza dla dzieci powinny więc przewidywać możliwość „gimnastyki”, odpoczynku z książką oraz twórczej aktywności. Styl i estetyka nie są na tym etapie najważniejsze, a mogą wręcz rodzić konflikty. Bo dzieci będą niszczyć i brudzić w ramach spontanicznej zabawy, a rodzicom nie powinno to aż tak przeszkadzać.
Gro aktywności ma miejsce na podłodze, więc dobrze jest wyposażyć ją w dywan (nie śnieżnobiały!). Doskonałym pomysłem są również wszelkiego rodzaju poduszki i pufy, które nie tylko zwiększają komfort siedzenia, ale dadzą się wykorzystać do zabawy. Przy odpowiednio dużym metrażu można wręcz pomyśleć o materacu na podłodze zintegrowanym z drabinką. Taki prosty zestaw do ćwiczeń wspomagać będzie prawidłowy rozwój postawy, a w razie potrzeby pomoże realizować rehabilitację.
Wbrew współczesnym trendom, które już przedszkolaki sadzają u tabletu czy konsoli, dzieci w tym wieku powinny być stymulowane przede wszystkim w trybie off-line. Oznacza to klocki, farby, lalki, samochody, kolejki, puzzle, itd. Wszystkie te zabawki powinny być łatwo dostępne dla malucha, co stymuluje samodzielność oraz naukę sprzątania po sobie.

Wnętrza dla dzieci szkolnych – jak urządzić?
Dziecko w wieku szkolnym jest już nieco bardzo pasywne. Sporo czasu spędza przy nauce i realizacji różnych osobistych pasji, więc biurko lub solidny stół jest koniecznością. Do tego potrzeba dokupić wygodne krzesło o regulowanej wysokości i wygodnym podparciu dla pleców.
Naturalnie zmienia się również charakter przestrzeni przechowalniczej. Pudła z zabawkami zastępowane są przez książki, gry planszowe, przedmioty kolekcjonerskie czy sprzęt sportowy. Na tym etapie warto pomyśleć o regale lub większej ilości półeczek na ściany. Przyda się również szafa z prawdziwego zdarzenia oraz zamykane półki na osobiste przedmioty i odzież.
Mebli ogólnie może być więcej, bo energię dzieci w tym wieku rozładowują zwykle na boisku, sali gimnastycznej lub basenie. Koniecznością jest już natomiast komputer, który warto zaaranżować tak, aby pociecha mogła przed nim siedzieć wygodnie, bez narażania się na wady postawy.

Stymulujące wnętrza, które ułatwiają naukę
Ponieważ nauka wymaga skupienia i uwagi, dobrze jest pomyśleć również o ogólnej atmosferze. Jasne, chłodniejsze kolory działają uspokajająco i sprzyjają pracy intelektualnej. Dobrym uzupełnieniem klimatu są rośliny doniczkowe, które dodatkowo oczyszczają powietrze. Wnętrza dla dzieci w wieku szkolnym powinny też odzwierciedlać ich pasje, zwłaszcza te rozwojowe – warto pomyśleć o mapach na ścianę, stanowisku do gry na instrumencie czy mikroskopowania.
Bardzo istotne na tym etapie jest prawidłowe oświetlenie. Z jednej strony, powinno ono zapewniać optymalny poziom białego światła nad blatem roboczym. Wydajna lampa z mobilnym ramieniem to po prostu must have. Z drugiej, wieczorem młody człowiek powinien mieć możliwość odpoczynku w stłumionym, ciepłym świetle, ułatwiającym wyciszenie się i zaśnięcie. Nieodzownym dodatkiem jest oczywiście lampka przy łóżku do czytania książek.

Pokój dla dwójki lub trójki rodzeństwa
W wielu mieszkaniach i domach bracia i siostry dzielą się pokojem. Może to wynikać zarówno z ograniczonej metrażu, jak i przekonania, że we wczesnych latach taka bliskość jest bardzo ważna dla rozwoju społecznego i emocjonalnego (w późniejszym wieku większość dzieci marzy jednak o swoim własnym pokoju). Wnętrza dla dzieci muszą uwzględniać potrzeby wszystkich lokatorów, co bywa trudne, zwłaszcza przy większej różnicy wieku.
Dla lepszego zagospodarowania przestrzeni wielu rodziców decyduje się na łóżka piętrowe, które mają kilka zalet – przede wszystkim oszczędzają miejsce i pozwalają na kreatywne zabawy z elementem wspinaczki. Co ciekawsze modele mogą wręcz realizować marzenia o domku na drzewie czy statku pirackim. Aby uniknąć uczucia „stłamszenia” w dolnej części łóżka można postawić na model o szerszym lub prostopadłym dole.
Przy odpowiednio dużym pokoju lepszym rozwiązaniem może być jednak podział na strefy. Przedszkolak może mieć swój tapczan z jednej strony pokoju, a uczeń swoje łóżko z drugiej. Warto pozwolić dzieciom zadecydować o elementach wystroju, które zaznaczą ich indywidualność i odrębność. Może to być tapeta z dinozaurami na „własnej” ścianie, czy określona paleta kolorystyczna wystroju.

Wnętrza dla dzieci – ciekawe pomysły i rady
- Nie bój się rozkładanych łóżek – te nowoczesne są wygodne, a pozwalają w ciągu dnia zyskać więcej przestrzeni na aktywności;
- Unikaj zabudowanych szaf – wystrój pokoju dla dzieci nie powinien być zbyt ciężki optycznie, a miałby zostawiać swobodę w przemeblowywaniu;
- Ściany pokryte farbą tablicową lub wyposażone w duże tablice magnetyczne sprzyjają rozwojowi kreatywności;
- Rozwój estetyczny dziecka kształtowany jest poprzez styczność z atrakcyjnym designem – warto o tym myśleć wybierając obrazy, tapety, zasłony, zdjęcia na ściany, itd.
- Wnętrza dla dzieci powinny być urządzane wedle wymogów funkcjonalizmu, wygody i osobistych pasji oraz temperamentów, nie zaś trendów!

