501 521 551 hello@mellou.pl

Wielokrotnie już pisaliśmy o strategiach na maksymalne wykorzystanie niewielkich przestrzeni. Dziś polecamy 10 prostych trików niezastąpionych podczas aranżacji małych mieszkań!

1.      Podziel się z innymi

Tony książek, niepotrzebna porcelana zalegająca na półkach, nadmiar dekoracji i roślin doniczkowych – wszystko to może niepotrzebnie zaduszać małe wnętrza. Może ci się wydawać, że coś przyda się później, ale w rzeczywistości większość z nadprogramowych zapasów po prosto latami obrasta kurzem. Czy nie lepiej byłoby więc oddać książki, ubrania czy naczynia na cele charytatywne? Zrobisz dobry uczynek, a twój dom nagle nabierze nowego, lżejszego wymiaru!

Regały z książkami; źródło: pexels.com

2.      Naucz się organizować przestrzeń w szafkach

Niestety, większość półek i szaf nie ułatwia nam przechowywania. Dopychamy jedną rzecz za drugą, zyskując niepraktyczny chaos i wkrótce zapominamy co i gdzie mamy. Kupujemy więc na nowo. Tymczasem, zwłaszcza drobiazgi typu przyprawy kuchenne, akcesoria modowe czy narzędzia wymagają sprytnego systemu kategoryzacji. Umieszczając je w pudełkach, koszykach i przegródkach nie tylko zyskujesz porządek, ale okazuje się, że miejsca jest więcej niż można by przypuszczać!

Organizacja półek kuchennych; źródło: organizedlifedesign / Instagram

3.      Zainwestuj w stoliki wsuwane jeden pod drugi

Kompaktowe meble są strzałem w dziesiątkę podczas aranżacji małych mieszkań. W salonie szczególnie przydadzą ci się sprytne zestawy stolików do kawy, które można zasunąć jeden pod drugi na podobieństwo matrioszek. Tym sposobem zyskujesz komfortowy potencjał podręcznych blatów, które na co dzień zajmują jednak zaledwie minimum przestrzeni. Tego typu zestawy oferowane są dziś w szerokim wachlarzu stylów i wykończeń!

Zasuwane stoliki do kawy; źródło: Bontempi Casa

4.      Pomyśl o składanym biurku

W każdym domu potrzebny jest blat do pisania czy pracy na laptopie. Dodatkowe biureczko, wykorzystywane tylko okazyjnie jest jednak niepotrzebny balastem. Stąd projektanci wnętrz polecają rozkładane biureczka, które zajmują minimum miejsca, ale w razie potrzeby są w pełni funkcjonalnym stanowiskiem do pracy. W tej kategorii znajdują się zarówno klasyczne sekretarzyki, jak i zawieszane na ścianie rozkładane blaty.

Rozkładane biurko na ścianę; źródło: https://www.papilloninteriors.co.uk/

5.      Wykorzystaj kąty

W czterech ścianach siłą rzeczy są zawsze cztery kąty – niestety, bardzo często niewykorzystane w optymalny sposób. Sam fakt istnienia dwóch prostopadłych do siebie powierzchni sprzyja tymczasem kreatywnym taktykom zagospodarowania miejsca. Koncepcja ta już od dość dawna wykorzystywana jest w szafkach rogowych w kuchni, ale nie ma powodu, aby nie wdrożyć jej do salonu czy sypialni. Przestrzeń w rogu zagospodarować możesz zarówno za pomocą półek w kształcie litery „L”, jak i skośnych lub zaokrąglonych regałów, bądź nawet specjalnie zaprojektowanych meblościanek.

Regał rogowy w aranżacji małych mieszkań; https://www.mocka.com.au/

6.      Pozbądź się drzwi do szafy

W bardzo małej sypialni pokaźna szafa na ubrania staje się problemem – trudno jest nawet swobodnie otworzyć jej drzwi. Tymczasem bez garderoby trudno się przecież obyć. Ciekawym rozwiązaniem, które sprawdzi się podczas aranżacji małych mieszkań, jest szafa otwarta. Pozbywając się drzwi lub zabudowując wnękę samymi tylko półkami i wieszakami nie musisz planować niezbędnych odstępów na ruchy drzwi. Wszystkie ubrania masz dostępne na wyciągnięcie ręki, a, ku podziwu, efekt estetyczny jest przyjemnie swojski. O ile oczywiście zachowasz minimum porządku!

Otwarta szafa w sypialni; www.apartmenttherapy.com

7.      Wykorzystaj parapety

W każdym pokoju jest parapet, który zwykle służy wyłącznie uprawie kwiatów doniczkowych. Jeśli twoje wnętrza cierpią jednak na niedostatek metrażu, nie wahaj się i wykorzystaj go jako dodatkową półkę. Owszem, podczas mycia okien, będzie potrzeba nieco więcej reorganizacji, ale na co dzień zyskasz dodatkową przestrzeń na książki, dekoracje, przedmioty osobiste, itd. Parapet może na przykład pełnić w sypialni rolę stolika nocnego, zaś w kuchni być częścią blatu śniadaniowego. W wielu współczesnych mieszkaniach niskie parapety przerabia się wręcz na dodatkowe siedziska!

 Blat śniadaniowy zintegrowany z parapetem; źródło: www.digsdigs.com
Wykorzystanie parapetu w urządzaniu małych mieszkań; źródło: https://metrie.com/

8.      Zamień krzesła na ławy

Dawna tradycja ław sparowanych ze stołem kuchennym okazuje się być bardzo praktyczna w aranżacji małych wnętrz. Na ławie zawsze bowiem da się usadzić więcej ludzi niż na krzesłach ustawionych obok siebie. Wbrew pozorom ławy w formie rogowej zabudowy dają się wykorzystać nawet w połączeniu z okrągłym blatem – w tym przypadku możliwości rozlokowania biesiadników są jeszcze szersze! Jeśli dodatkowo zdecydujesz się na meble przygotowane na zamówienie, możesz poprosić o wmontowanie dodatkowego schowka pod siedziskiem!

Ławy w kuchni; źródło: Gus* Modern / Pinterest

9.      Postaw na transparentne meble

Czasami głównym problemem w urządzaniu małych mieszkań jest nie faktyczne zużycie przestrzeni, ale efekt optyczny, jaki stwarza nadmiar mebli. Stąd też tak chętnie poleca się do kawalerek jasne kolory i liczne lustra. Jeszcze jednym trikiem jak oszukać mózg są jednak meble częściowo transparentne. Wstawki ze szkła bądź akrylu sprawiają, że wnętrza wydają się pojemniejsze i większe przy tej samej faktycznej użyteczności. Postaw więc na stoły i łóżka o przeźroczystych nogach oraz inne nowoczesne meble z transparentnymi elementami.

Stół o transparentnych nogach; źródło: Lago.it

10. Zrewolucjonizuj domowe siedziska

Przywykło się myśleć, że podstawą salonu jest sofa i dwa fotele. Choć taki zestaw wypoczynkowy faktycznie jest przyjemnie komfortowy i prezentuje się bardzo elegancko, w urządzaniu małych mieszkań okazuje się niepraktyczny. Tymczasem siedziska można zorganizować w sposób znacznie bardziej ergonomiczny, choć równie wygodny. W niewielkich przestrzeniach kanapę można więc zamienić na ławkę, fotele na krzesła, a przede wszystkim postawić na pufy oraz poduszki do siedzenia.

Alternatywne siedziska do salonu; źródło: Modsy / www.architecturaldigest.com