501 521 551 hello@mellou.pl

Wystrój wnętrz to nie tylko kształty, kolory i rozmieszczenie, ale także tekstury i materiały. Te pierwsze pozwalają tworzyć ciekawe wizualnie warstwy, które optycznie ocieplają i urozmaicają aranżacje. Te drugie decydują o komforcie i jakości, ale także pozwalają realizować najciekawsze style wnętrzarskie. Co jest obecnie w modzie?

Tekstury i materiały – trendy w 2024

Każdy rok niesie ze sobą nowe trendy, które pozwalają ożywiać ponadczasową klasykę i zmieniać wnętrza dla lepszego samopoczucia wszystkich domowników. W 2024 r. oprócz tradycyjnego drewna, szkła, metali i tkanin uwagę projektantów przyciągają następujące materiały:

  • recyklowane drewno – ekologiczne i piękne dzięki swojej ciekawej strukturze, niosącej wyraźny ślady historii;
  • korek i bambus – czyli kolejna próba zaproszenia przyrody do wnętrz zgodnie z ideą biophilic design;
  • terazzo – kompozytowy materiał złożony z odłamków marmuru, granitu, kwarcu i szkła połączonych polimerowym lepiszczem;
  • żywica i akryl – umożliwiające błyszczące wykończenie mebli, dzięki któremu światło odbija się od poszczególnych elementów aranżacji.
Terazzo w kuchni; źródło: https://hommes.studio/
Terazzo w kuchni; źródło: https://hommes.studio/

Jak łączyć różne tekstury w jednym wnętrzu?

Różnorodność popularnych materiałów wykończeniowych pozwala tworzyć aranżacje przyjemnie wyważone – gdzie natura balansuje z technologią, gładkość z szorstkością, połysk z matem, itd. To właśnie kontrastowe tekstury i materiały dają najlepszy efekt, hołdując ponadczasowej konwencji yin-yang we wnętrzach. W nowoczesnym wydaniu chodzi zarówno o przyjemną dla oka równowagę, jak i element zaskoczenia oraz intrygi.

Wraz z rozwojem mody na maksymalizm coraz więcej projektantów opowiada się za pomysłem „im więcej, tym lepiej”. Na ścianach więc tynk współistnieje z drewnem, wełniany dywan wyróżnia się na drewnianych panelach, a tekstylna sofa sąsiaduje ze skórzanymi fotelami. Do tego mamy ceramiczne donice, metalowe stelaże stolików i lamp oraz całą gamę tekstyliów na dekoracyjnych poduszkach, łącznie z haftem, wełnianym splotem czy futrem. W tym szaleństwie jest metoda!

Różne tekstury i materiały w aranżacji salonu; źródło: https://www.decorilla.com/
Różne tekstury i materiały w aranżacji salonu; źródło: https://www.decorilla.com/

Jak wprowadzić nowe tekstury do wnętrz?

Jeśli masz już urządzone domowe wnętrza, ale marzysz o zmianie, możesz wykorzystać różne tekstury i materiały do „renowacji” bez wielkiego remontu i ogromnych inwestycji. Najprostszy sposób to zwiększenie kolekcji dodatków i dekoracji, tak aby nakładały się na siebie wizualnymi warstwami. Dotyczy to zarówno poduszek na sofie, jak i książek w biblioteczce czy nawet kwiatów doniczkowych. Nowe, kolorowe i wzorzyste tekstylia można przemycić do wnętrz pod postacią koców, narzut, zasłon, dywaników, a nawet kloszy do lamp.

Dobrą okazją to zwiększenia głębi w aranżacji jest wymiana mebli. W ofercie współczesnych producentów znajdują się komody o rzeźbionych, trójwymiarowych frontach, błyszczące blaty stołów czy krzesła o siedziskach z ażurowych plecionek. Każdy taki zakup przyjemnie poszerza bogactwo aranżacji.

Możesz też wyszukiwać elementów wystroju o najbardziej oryginalnych teksturach, aż proszących się o dotknięcie. Należą do nich m.in. nowoczesne obrazy, fantazyjne ramy do luster czy niezwykłe lampy z materiałów takich jak druciana siateczka.

Doskonałym źródłem nowych tekstur i materiałów są również rośliny. Wśród doniczkowych znajdziemy błyszczące monstery i kolczaste kaktusy, wśród ciętych niby plastikowe anturium oraz swojskie słoneczniki. Nie zapominaj też o trawach, zdrewniałych gałęziach i suszonych bukietach do wazonów.

Drewniana komoda o ciekawym froncie; źródło: https://www.daleitalia.com/
Drewniana komoda o ciekawym froncie; źródło: https://www.daleitalia.com/

Dlaczego warto postawić na różnorodne tekstury i materiały?

Dzięki wzbogacaniu wnętrz o nowe powierzchnie i tworzywa zyskujesz optyczną głębię, która w szczególny sposób pomaga małym pokojom. Poza tym zróżnicowane tekstury pomagają uchronić aranżację przed nudą i banalnością, tworzą przytulną i czarującą atmosferę, a także dbają o komfort i funkcjonalność.

Miękkie, puszyste materiały są przyjemne w dotyku i niezastąpione w strefach relaksu. Błyszczące, gładkie tekstury sprawdzają się natomiast w kuchni i łazience, ułatwiając utrzymanie czystości w domu.

Jeśli spoglądasz krytycznie na swoją aranżację i wydaje Ci się, że coś w niej brakuje, to najprawdopodobniej są to właśnie tekstury i materiały. Pamiętaj jednak, że mowa nie tylko o wizualnych różnicach, ale także dotykowych – chodzi o to, aby oddziaływać na wszystkie zmysły.

Oto kilka ciekawych przykładów na połączenia tekstur we wnętrzach:

  • drewniana podstawa stołu i marmurowy blat;
  • szklane panele w metalowej ramie;
  • betonowa podłoga i wełniany dywan;
  • skórzane obicie i futrzana poduszka;
  • ciężka aksamitna zasłona i lekka muślinowa firanka;
  • błyszczące płytki ceramiczne i papierowa tapeta.