Wystrój wnętrz to nie tylko kwestia gustów i estetyki. Umiejętne urządzenie sypialni ma również ogromny wpływ na jakość naszego wypoczynku nocnego, a tym samym i zdrowia oraz samopoczucia. Sprawdź, jak połączyć miły dla oka design z jakością korzystną dla snu.
Klucz do Lepszego Snu: Praktyczne Porady na Urządzenie Sypialni
Wysoka jakość snu to oczywiście przede wszystkim dobre łóżko – kluczowy element, od którego należy zacząć planowanie wystroju sypialni. I choć dla fizycznego komfortu najważniejszy jest materac, rama łóżka również ma spore znaczenie. Konstrukcje typu wysokie wezgłowie czy baldachim mogą budzić pożądany efekt przytulności, lub, wręcz przeciwnie, sugerować chaos przestrzenny i wrażenie stłoczenia. Idealny wybór zależy od osobowości właściciela, ale także wielkości i układu samej sypialni.
Generalnie można przyjąć jednak, że większość z nas ma potrzebę czuć się w sypialni dobrze, spokojnie, przyjemnie. Tej ogólnej błogości sprzyjają takie elementy jak:
- Zasłony – nie tylko blokują dopływ światła zza okna, ale także dodają aranżacji efektu miękkości i ciepła. Szczególnie dobrze prezentują się zasłony z ciężki, jednobarwnych, mięsistych tkanin.
- Dywan pod łóżkiem – umila wstawanie i również działa jak „ocieplacz” atmosfery.
- Oświetlenie punktowe – przed snem w sypialni powinien panować półmrok, o który najlepiej zadbają nisko umiejscowione lampy z kloszami. Poleca się ciepłe żarówki o niskiej mocy i wąski strumień światła lub jego wydatne rozproszenie, np. dzięki kinkietom na ścianie.
- Zainwestuj w wysokiej jakości pościel – jej deseń jest kwestią gustu, ale dla dobrego snu warto otulić się w wysokogatunkową bawełnę, bawełnianą satynę lub len. Jeśli jesteś zmarzlakiem, dobierz ciepły pled; jeśli zaś drzemie w Tobie gorąca krew, pomyśl o lżejszych kołdrach.
- Nie zapomnij o zapachach – urządzanie sypialni to dbałość o wszystkie zmysły! Pomyśl o suszonych bukietach lawendy, zestawach pot-pouri bądź kominku aromaterapeutycznym.
Urządzenie sypialni nie powinno więc nadążać za trendami ani podporządkowywać się aspiracjom. Sypialnia powinna być miejscem, gdzie czujemy się bezpiecznie i czujemy się sobą. Dla każdego ideał może więc wyglądać nieco inaczej.


Sypialnia Idealna: Dekoracje i Układ, które Poprawią Jakość Twojego Snu
Na urządzenie sypialni w sposób optymalny dla zdrowia i samopoczucia swój pomysł ma tradycyjna filozofia Feng-Shui. Jej zdaniem podstawą harmonii psychicznej jest ustawienie łóżka w pozycji „dowodzącej”. Powinno ono przylegać czołem do ściany lub posiadać solidne wezgłowie oraz mieć z dwóch stron przestrzeń na wolny dostęp. Ponadto, leżąc w łóżku powinniśmy mieć widok na drzwi, ale nie być ku nim bezpośrednio zwróconym. Całościowej harmonii według Feng-Shui dopełnia symetria szafek nocnych, lampek, poduszek, itd.
Oczywiście, nie trzeba się zgadzać z antyczną filozofią – to tylko jeden z pomysłów na urządzenie sypialni, który może trafić w nasze gusta lub nie. Niektórym może bardziej spodobać się idea wystroju w stylu skandynawskim – świeżego, prostego, jasnego, ale obejmujące dekoracje kojarzące się ze swojskością życia za miastem i naturą. Dodatków w tym pomyśle jest niewiele, co sprzyja uporządkowaniu przestrzeni i sprawia, że pomieszczenie emanuje spokojem.
Na drugim biegunie mamy sypialnie, których głównym celem jest przytulność. Ich główną dominantą są tekstylia, w ciekawych kolorach i deseniach. Poduszki dekoracyjne pojawiają się nie tylko na łóżku, ale również na fotelach, parapetach, a nawet na podłodze. Nie brakuje koców, narzut, dywaników – atmosfera sama zachęca do zagrzebania się pierzynach.


Pokój Wielofunkcyjny – Urządzenie Sypialni w Nowoczesnym Stylu
Wraz z nieustannym zmniejszaniem się metrażu mieszkań w centrach miast, idea sypialni uległa poszerzeniu. Mało kto może faktycznie pozwolić sobie na urządzenie pokoju wyłącznie do spania. Często zmuszeni jesteśmy zaplanować w nim dodatkowo przestrzeń przechowalniczą, strefę wypoczynkową, a nawet miejsce do pracy. Jak pogodzić te funkcje z marzeniem o oazie relaksu?
Projektanci wnętrz sugerują, aby wykorzystać zasadę stref funkcjonalnych, z których każda jest odrębna dzięki kolorom, dodatkom, orientacji. Ideałem będzie, jeśli łóżko zaaranżujemy tak, aby leżąc w nim nie trzeba było patrzeć na stół z dokumentami lub regał pełen bibelotów. W oddzielaniu poszczególnych stref pomagają duże rośliny doniczkowe, kotary oraz parawany. Kąt wypoczynkowy z fotelem i stolikiem do kawy dobrze jest z kolei lokalizować u stóp łóżka, w pewnym oddaleniu umożliwiającym jednemu partnerowi lekturę, podczas gdy drugi smacznie śpi.

Dobre rady na urządzenie sypialni
Oto kilka wskazówek od ekspertów:
- Nie przesadzaj z nadmiarem kolorów, zwłaszcza kontrastowych – lepsze efekty daje zestawianie wielu pokrewnych odcieni;
- Wybieraj jasne, chłodne kolory: biały, niebieski, srebrny, naturalne drewno;
- Urządzaj sypialnię tak, aby na widoku nie było nic Ci niemiłego;
- Nie przechowuj rzeczy pod łóżkiem – nie sprzyja to higienie ani dobrej energii;
- Ogranicz lub wyeliminuj obecność elektroniki w sypialni – telewizor nie jest sprzymierzeńcem snu!
- Pomyśl o pudełkach i koszach, w których przechowywać będziesz drobiazgi – porządek w sypialni to podstawa!