501 521 551 hello@mellou.pl

Przystępując do budowy domu czy wykończenia mieszkania musimy odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie: czy postawimy na sprawdzoną klasykę, czy bardziej kuszą nas modne projekty nowoczesne. Oba rozwiązania mają swoje niepodważalne zalety. Jak dokonać najlepszej decyzji?

Projekty nowoczesne vs. projekty klasyczne – różnice i podobieństwa

Głównym celem projektantów wnętrz jest stworzenie klientom optymalnych warunków do życia. Bez różnicy jaki typu projektu wybierzesz, możesz więc liczyć na pełną funkcjonalność i komfort – pod tym względem projekty nowoczesne nie różnią się od tych klasycznych. W obu stosuje się złote zasady architektoniczne i współczesne rozwiązania technologiczne; oba mogą być luksusowe, przytulne i ekologiczne. Różnica tkwi więc nie w jakości, ale raczej sposobie jej osiągnięcia.

Jak się to przekłada na realia projektowe? Stereotypowy dom klasyczny będzie miał raczej regularny, symetryczny kształt z dwuspadowym dachem. Dzięki temu ostatniemu możliwe będzie zagospodarowanie przestrzeni na poddaszu. Całość jest estetyczna, ponadczasowa i zazwyczaj nie budzi kontrowersji. Dom nowoczesny pod tym kątem bywa dość odmienny. Może mieć bardzo prosty kształt kostki z płaskim dachem lub całkiem nietypową bryłę. Charakterystyczne są duże przeszklone przestrzenie oraz znacznie mniej ścian działowych w wewnętrznym rozkładzie.

Nowoczesność kontra tradycja – porównanie projektów wnętrz w różnych stylach

Poniżej zobaczysz projekty nowoczesne i klasyczne stworzone przez architektów z różnych zakątków świata. Dają one dobry obraz podstawowych różnic, ale zarazem uświadamiają, że dom tradycyjny może mieć bardzo wiele twarzy, tak samo jak ten nowoczesny. Warto przyjrzeć się poszczególnym projektom, aby uświadomić sobie, co jest bliższe indywidualnym gustom.

Dom klasyczny; źródło: https://www.mydomaine.com/
Tradycyjny dom rodzinny; źródło: https://www.familyhomeplans.com/
Klasyczny projekt domu; źródło: https://www.probuilder.com/
Elegancki tradycyjny dom; źródło: https://www.stannardhomes.com.au/

Projekty nowoczesne mają często kreatywne fasady łączące różne materiały – od surowego betonu po naturalne drewno. Chętnie wykorzystują kontrasty, a zagospodarowanie terenu wokół jest minimalistyczne i stricte geometryczne.

Duży dom nowoczesny; źródło: https://thermohouse.ie/
Projekty nowoczesne mają zwykle duże okna; źródło: https://www.thededicatedhouse.com/
Nowoczesny dom rodzinny; źródło: https://archxstudio.com/
Czarny modernistyczny dom; źródło: https://www.decoist.com/

Projekty nowoczesne i klasyczne – jakie meble i dodatki sprawdzą się najlepiej?

Sama bryła architektoniczna jest zaledwie kanwą dla ostatecznej aranżacji. To meble i dodatki decydują o ostatecznych charakterze wnętrz. Dla przykładu nowoczesne mieszkanie w budynku apartamentowym można za pomocą wyposażenia urządzić w stylu klasycznym lub modernistycznym.

Do tego pierwszego pasują tradycyjne, eleganckie meble, które mogą być inspirowane stylem retro, ale częściej nawiązują do ponadczasowej klasyki. Mowa zarówno o rustykalnych stołach i krzesłach, które budzą nutę nostalgii i idealnie ocieplają rodzinną kuchnię, jak i tapicerowanych meblach salonowych. Charakterystyczne elementy klasycznego wystroju wnętrz to fotele z zagłówkami, szezlongi, przeszklone witryny, komody i ławy. Lampy są zdobne i korzystają z wyszukanych żyrandoli oraz przytulnych kloszy. Wśród dekoracji zaś dominują dzieła sztuki, folklorystyczne ozdoby, kwiaty cięte w wazonach, pamiątki z podróży i rodzinne fotografie.

Styl nowoczesny co do zasady jest oszczędniejszy, co nie znaczy mniej luksusowy. Kanapy są prostymi bryłami, stoły często łączą metalowe nogi ze szklanym lub drewnianym blatem, zaś fotele często zastępują pufy. Do tego typu aranżacji pasują hokery, awangardowe półki na ścianę, minimalistyczne regały, a także kreatywne stoliki do kawy, np. wykonane z palet. Dekoracji jest mniej, ale bywają bardzo wyraziste – np. wielkoformatowe obrazy na ścianę czy duże tropikalne rośliny w donicach.

Projekty nowoczesne vs. projekty klasyczne – porównanie w kontekście kolorów i materiałów

W aranżacjach nowoczesnych zdecydowanie królują neutralne odcienie bieli, szarości, brązu i czerni. W tą stylistykę wpisują się takie materiały wykończeniowe jak beton, naturalne drewno, kamień, ale także malowane proszkowo metale oraz laminowane drewno. Paleta jest minimalistyczna, bądź polegająca na kontrastach, bądź też zgrana na zasadzie ton w ton.

W projektach klasycznych jest nieco większe pole dla kreatywności i swobody aranżacyjnej. Obok bieli, czerni, brązu i drewna pojawiają się często różne odcienie niebieskiego, zieleni, a nierzadko i czerwieni, różu czy pomarańczy. Wzorzyste tapety na ścianach, wielobarwne dywany, kolorowe tekstylia i dodatki decydują o przytulności i optymizmie. Cennym dodatkiem wykończeniowym są szlachetne metale typu złoto, srebro czy mosiądz, a także marmur czy glazurowane płytki.

Projekty wnętrz – jakie wyróżniamy?

Zanim przystąpisz do zlecenia designu wymarzonych wnętrz, warto zapoznać się z typami projektów, na które można liczyć. Pierwszym i najprostszym jest projekt koncepcyjny, który pomoże Ci porozumieć się z architektem co do podstawowych kierunków dalszych prac. Znajdują się w nim propozycje funkcji poszczególnych pomieszczeń, ale także ogólna kolorystyka i styl. Rezultat prezentowany jest zwykle w formie wizualizacji 3D, która pozwoli Ci odpowiedzieć sobie na pytanie, czy tego właśnie pragniesz. W przypadków domów jednorodzinnych częścią projektu koncepcyjnego będzie również szkic fasady oraz plan na zagospodarowanie posesji.

Po uzgodnieniu projektu koncepcyjnego przychodzi pora na sporządzenie projektu wykonawczego, w którym znajdą się szczegółowe rzuty i przekroje, ale także plan instalacji. Tutaj dyskutujemy już o konkretnych materiałach wykończeniowych, kolorach, meblach czy sprzętach AGD. Elementem projektu jest kosztorys oraz ewentualne projekty mebli i konstrukcji wykonywanych na zamówienie. Na tym etapie nie decydujesz już o stylu, ale raczej jego praktycznej interpretacji.

Wielu projektantów wnętrz oferuje także projekty kompleksowe, których zadaniem jest minimalizacja obciążenia klienta realizacją budowy, remontu czy wykończenia. To nic innego bowiem jak projekt wykonawczy poszerzony o wybór podwykonawców, harmonogram prac a zwykle również nadzór autorski.

Projekty nowoczesne, klasyczne, industrialne, eklektyczne, skandynawskie, minimalistyczne – przykłady

Jesteś na etapie zlecenia projektu koncepcyjnego, ale nie wiesz na jaki styl wnętrz postawić? To normalne. W grę wchodzą duże pieniądze, a mało kto z nas ma na tyle doświadczenia i wiedzy, aby mieć w głowie jasną wizję ostatecznej aranżacji. Dlatego właśnie warto jest szukać inspiracji w internecie, magazynach i rzeczywistości dokoła, a swoje obserwacje i wątpliwości konsultować z projektantem wnętrz. Bez różnicy czy chodzi o projekty nowoczesne, czy klasyczne, każdy Klient musi bowiem otrzymać rozwiązanie dobrane do indywidualnych potrzeb i gustów.

Oto mały przegląd stylów wnętrzarskich którymi możesz się inspirować:

Styl nowoczesny

Nowoczesny salon z kuchnią; źródło: https://www.windermere.com/

Styl klasyczny

Salon w stylu klasycznym; źródło: https://www.decoraid.com/

Styl industrialny

Loft w stylu industrialnym; źródło: https://interiordesignipedia.com/

Styl eklektyczny

Wnętrza w stylu eklektycznym; źródło: https://www.decorilla.com/

Styl skandynawski

Aranżacja w styli skandynawskim; źródło: https://plnts.com/

Styl minimalistyczny

Projekt minimalistyczny; źródło: http://cdn.home-designing.com/