501 521 551 hello@mellou.pl

Piękny, praktyczny i ponadczasowy – takie epitety bardzo często odnosi się do stylu farmhouse. Jego popularność rośnie lawinowo i zdaniem wielu ekspertów jest odtrutką na bezduszną nowoczesność. Podpowiadamy, jak można zrealizować go w domowych wnętrzach i na jakie detale warto zwrócić uwagę przy aranżacji.  

Wprowadzenie do Stylu Farmhouse: Co Oznacza?

Początki stylu farmhouse asocjowane są z XVIII-wieczną architekturą pozamiejskich posiadłości w Niemczech i Skandynawii. Wraz z kolonizatorami dotarła ona do Stanów Zjednoczonych, gdzie okazała się dominantą stopniowo podbijanego terytorium. Osadnicy musieli żyć z ziemi, więc zakładali farmy z okazałymi domostwami, w których żyły wielopokoleniowe rodziny.

Dziś styl farmhouse ewoluował i dopasowany jest do nowych realiach, kiedy człowiek nie musi, ale chce żyć z dala od zgiełku miasta. Można powiedzieć, że dekoratorzy wykorzystali funkcjonalną ideę, korzystając z pozytywnych skojarzeń, które wielu z nas ma w odniesieniu do wiejskich gospodarstw. Rodzinne ciepło, prostota, wygoda i swojskość przekute zostały na atrakcyjny design, który nie ma już nic wspólnego z hodowlą bydła czy uprawą pól. W rzeczywistości współczesny styl farmhouse nie boi się modernistycznych udogodnień i błysku nowości.

Tradycyjny przykład stylu farmhouse ze Szwecji
Tradycyjny przykład stylu farmhouse ze Szwecji; źródło: https://www.expressen.se/

Dominujące Kolory i Materiały w Stylu Farmouse

Nie ma jednego poprawnego sposobu na realizacji stylu farmhouse. Projektanci wyróżnią już dziś nawet liczne odmiany – od francuskiego po industrialny. W klasycznej wersji „dom na farmie” jest jednak aranżacją, która polega na drewnie i kamieniu. Kolory są praktyczne – bielone ściany, naturalne deski, gliniana ceramika. Jednym słowem kolory ziemi, asocjowane z podstawowymi materiałami budulcowymi. Kolor biały jest szczególnie popularny, zwłaszcza w praktycznych odcieniach wanilii, kremu czy brudnej bieli.

Obok neutralnych tonów w bardziej śmiałych i kreatywnych aranżacjach farmhouse pojawiają się również akcenty inspirowane słońcem, błękitnym niebem, zielenią trawy czy okazyjnie nawet czerwienią. Nie są to jednak wysublimowane palety kolorów, ale proste, bezpośrednie i wyraziste barwy, które znaleźć można w każdym pudełku z kredkami.

Kuchnia w stylu farmhouse
Kuchnia w stylu farmhouse; źródło: https://houseofjadeinteriors.com/

Meble i Dekoracje w Stylu Farmhouse: Rustykalne i Urokliwe

Dom w stylu farmhouse może być wierny tradycji i wówczas znajdą się w nim na pewno meble i dodatki asocjowane z trendem vintage. Istnieje również możliwość zaadaptowania designu farmy do nowoczesnych wymagań z wykorzystaniem XXI-wiecznych kolekcji inspirowanych rustykalizmem i industrializmem.

Generalnie, we wnętrzach w stylu farmhouse znajdą się na pewno klasyczne meble – sofa z fotelami, kredens, komoda, regał z książkami, ława, łóżko z drewnianym wezgłowiem. Mogą one być minimalistyczne lub nawiązywać do estetyki retro, ale nie powinny być zbyt wymyślne. Istotnym elementem wystroju jest wykończenie ścian i sufitów. Tutaj do hitów należą obnażone drewniane tramy i kamienne okładziny.

Same meble powinny być raczej „nie do kolekcji” tworząc wrażenie zestawu zebranego przez lata rodzinnej historii. Obok tapicerowanych foteli warto więc umieścić drewniane krzesła z siedziskiem z plecionki i sprzęty metalowe, np. taborety czy stoliki do kawy.

Swoboda w doborze dekoracji jest dość szeroka, ale dotyczy raczej stylów niż ilości. Wnętrza a la farmhouse nie powinny być przeładowane detalami – umiar jest kluczem do sukcesu. Każdy element powinien spełniać konkretną funkcję w danej przestrzeni. Jeśli wybieramy więc obraz, niech będzie raczej mniejszy, z ramą, idealnie dopasowany do konkretnej pustej ściany.

W kuchni na pewno będziemy chcieli uniknąć nowoczesnej zabudowy z wysokim połyskiem, aż po sam sufit. Lepiej sprawdzą się otwarte półki i szafki z witrynami na górze. Godny polecenia jest także nakładany ceramiczny zlewozmywak z odsłoniętym frontem, idealnie doposażony retro bateriami. Piekarnik gazowy i lodówka w stylu retro nie są absolutnie konieczne, ale na pewno dodadzą aranżacji pożądanego uroku. Podobnie jak wsypa kuchenna, która stwarza okazję do wybrania atrakcyjnych lamp wiszących i barowych krzeseł w stylu farmerskim.

Łazienka musi oczywiście być przede wszystkim funkcjonalna, ale warto dać się zainspirować sielskim układem z wolnostojącą wanną, otwartymi półkami oraz przynajmniej częściowo tynkowanymi ścianami. Cennym dodatkiem są tradycyjne wzorzyste dywaniki, wiklinowe kosze i drewniane taborety.

Kominek, fotele, kredens – typowe elementy stylu farmhouse; źródło: https://www.stephen-fletcher.co.uk/
Kominek, fotele, kredens – typowe elementy stylu farmhouse; źródło: https://www.stephen-fletcher.co.uk/

Salon z Duszą Farmhouse: Komfort i Styl

Salon w stylu farmhouse prosi się o kominek, nawet jeśli jest on tylko dekoracją lub nowoczesnym urządzeniem gazowym. To wokół niego, nie zaś telewizora, miałby koncentrować się kąt wypoczynkowy. Kanapa raczej duża, dostosowana do rodzinnych spotkań, fotele wygodne, pozwalające beztrosko oprzeć plecy i ramiona.

Pożądane dodatki to na pewno zegar na ścianę, dekoracyjne talerze, obrazy typu pejzaż czy portret. Absolutnie koniecznym wykończeniem są dywan pod stopy oraz poduszki dekoracyjne i koce – ciepłe, przytulne i proszące się o aktywne wykorzystanie. Do jasnej, beżowej lub szarej tapicerki dobieramy tekstylia nieco pogodniejsze, zdobione w kratę, kwiaty, a także modne stylizowane napisy.

 Salon w stylu farmhouse; źródło: https://www.beckyshea.com/
Salon w stylu farmhouse; źródło: https://www.beckyshea.com/

Inspiracje z Przykładami Aranżacji Farmhouse

Jest bardzo wiele pomysłów na urządzenie domu w stylu farmhouse. Korzystają one z bogatego wzornictwa regionalnego, od amerykańskiej farmy z Dzikiego Zachodu po angielską chałupę. Mogą być świeże i optymistyczne, bardziej wiejskie, albo elegantsze i poważniejsze, kojarzące się pozamiejską rezydencją.

Zobacz jak odmiennie interpretują styl farmhouse projektanci z różnych stron świata:

Kuchnia farmhouse w stylu angielskim; źródło: https://bunsa.studio/
Kuchnia farmhouse w stylu angielskim; źródło: https://bunsa.studio/
 Nowoczesna sypialnia w stylu farmhouse; źródło: https://www.kerennivtoledano.com/
Nowoczesna sypialnia w stylu farmhouse; źródło: https://www.kerennivtoledano.com/
 Rustykalna wersja stylu farmhouse; źródło: https://www.expressen.se/
Rustykalna wersja stylu farmhouse; źródło: https://www.expressen.se/
Komfortowy salon w stylu farmhouse; źródło: https://www.elmueble.com/
Komfortowy salon w stylu farmhouse; źródło: https://www.elmueble.com/

Jak Stworzyć Farmhouse Wnętrza w Twoim Domu?

Trend farmhouse pasuje nie tylko do starych domów wiejskich, ale także nowoczesnej architektury, o ile odpowiednio wcześniej zaplanujemy wykończenie wnętrz. Trudno jest jednak wyobrazić go sobie w blokowymi mieszkaniu czy kawalerce. Warto więc zacząć od krytycznej analizy – czy moje wnętrza rzeczywiście pasują tematycznie to idei rodzinnego domostwa za miastem?

W przypadku planowanego remontu generalnego warto rozważyć wymianę okien, dodanie dekoracyjnych tramów na ścianach lub suficie lub wykończenie ściany płytkami kamiennymi. Część aranżacji można zrealizować w trybie DIY korzystając z lokalnych zasobów – pniaków, kłód drewnianych, cegieł z odzysku. Nie zaszkodzą też meble i dodatki z duszą z pchlich targów i garażowych wyprzedaży.

Oświetlenie powinno raczej nawiązywać do trendów industrialnych lub tradycyjnych. Unikamy więc punktowych reflektorów wbudowanych w sufit, a stawiamy na raczej na szklane, metalowe i tekstylne klosze, a oprócz tego oczywiście świeczniki i latarenki.

Łazienka w stylu farmhouse; źródło: Instagram/milkandhoney
Łazienka w stylu farmhouse; źródło: Instagram/milkandhoney

Podsumowanie: Urok i Wygoda Domu w Stylu Farmhouse

Wnętrza urządzone w stylu farmhouse to ideał dla rodziny, która spędza sporo czasu w domu i docenia komfort codziennego wypoczynku i wspólnie spędzanego czasu. Nie ma tutaj mebli ani dekoracji, które trzeba chronić przed dziećmi czy zwierzakami domowymi, a okazyjne zabawka czy nieco nieporządku nie przyprawiają o natychmiastowy stres.

Praktyczność wystroju to doskonała inwestycja na długie lata. A styl farmhouse to jeden z najbardziej podnadczasowych trendów, który nie boi się upływu lat, ani zmian w życiu lokatorów. Zawsze można go lekko odświeżyć zgodnie z porą roku albo po prostu ochotą na nowość