Aranżacja łazienki jest wyzwaniem nie tylko estetycznym, ale przede wszystkim funkcjonalnym. O ile nie dysponujesz metrażem godnym małego salonu, będziesz musiał dokonać kompromisu – pytanie prysznic czy wanna okazuje się wówczas jednym z kluczowych.
Co musi znaleźć się w łazience?
Aby łazienka w pełni zaspokajała potrzeby domowników, musisz zaplanować ją przede wszystkim praktycznie. Oprócz sedesu i umywalki oczywistością jest konieczność wyboru wanny lub prysznica do codziennej higieny. Ale to nie wszystko! Zanim więc zaaranżujesz ogromny kąt prysznicowy dla dwojga zastanów się nad rozmieszczeniem takich elementów jak:
- pralka – teoretycznie może stać w kuchni lub pomieszczeniu gospodarczym, ale nie wszyscy dysponujemy odpowiednim miejscem. W efekcie w większości łazienek pralka (czasem i z suszarką) jest więc elementem obowiązkowym.
- szafki i półki – nawet minimaliści nie obędą się bez małego chociaż mebla łazienkowego. Gdzieś trzeba przecież przetrzymywać kosmetyki, chemię do czyszczenia, zapasy materiałów higienicznych, a także urządzenia takie jak golarka, suszarka do włosów czy prostownica.
- kosz na pranie – jeśli marzysz o porządku w łazience, pojemnik na brudną bieliznę jest absolutnie konieczny. Idealnie jest posiadać nawet dwa – na jasne i ciemne pranie.
- kosz na śmieci – każda szanująca się łazienka, z której korzystają kobiety, powinna posiadać kosz na śmieci, idealnie z wyjmowanym wnętrzem, które łatwo jest umyć i wydezynfekować.
- wieszak na ręczniki – mokre ręczniki bywają zmorą – szybko tęchną i sprzyjają rozwojowi pleśni. W każdej łazience trzeba więc zaplanować system suszenia – może to być drabinkowy grzejnik na ścianie bądź też stojący lub wiszący wieszak. Haczyki, choć zajmują mało miejsca, generalnie nie sprzyjają szybkiemu wysychaniu.
Dopiero, gdy zaplanujesz wszystkie niezbędne elementy wyposażenia łazienki możesz przejść do próby wyboru konkretnych modeli i ich przestrzennej koordynacji. Wówczas też możesz rozstrzygnąć, czy lepszy w Twoim przypadku będzie prysznic czy wanna.

Wanna – zalety i wady
Wszyscy pamiętający rzeczywistość PRL-u z pewnością docenią obecność wanny w łazience. Oprócz oczywistej rozkoszy wylegiwania się w ciepłej wodzie, posiada ona wiele innych praktycznych zalet. Po pierwsze, jest niezastąpiona przy kąpielach małych dzieci oraz myciu większych przedmiotów. Ponadto, umożliwia przechowywanie większych ilości wody – nie do przecenienia w okresie awarii wodociągu. Po trzecie, wanny oferują dziś szeroki zakres dodatkowych funkcji rozpieszczających ciało, na czele z relaksującymi prądami i bąbelkami.
Niestety, wanna posiada również ewidentne wady. Przede wszystkim, z racji na poziomą orientację zajmuje sporo przestrzeni na podłodze. Ponadto istnieje spora grupa ludzi, starszych, chorych czy niepełnosprawnych, dla których wchodzenie i wychodzenia z wanny jest bardzo uciążliwe, a wręcz niebezpieczne. Nie bagatelizujmy też wypadków, które zdarzają się podczas kąpieli – od przypadkowych utonięć pod wpływem alkoholu po porażenie prądem. Wreszcie, wanny bywają dość drogie, a utrzymanie ich w czystości wymaga dość sporu regularnej pracy. Nie zapominajmy też, że napełnienie wanny wodą zajmuje sporo czasu i jest dość kosztowne!

Prysznic – zalety i wady
Generalnie kabiny natryskowe są wszystkim tym, czym nie są wanny i vice versa. Ich pionowa orientacji oszczędza miejsce na podłodze i pozwala łatwiej zaaranżować łazienkowe wyposażenie. Korzystanie z nich jest szybkie i łatwe (zwłaszcza, gdy w grę wchodzi mycie głowy), a dodatkowo nie stwarza problemu nawet osobom o ograniczonej mobilności – zwłaszcza, jeśli zaplanujemy kabinę bez progu. We większych kabinach można nawet zainstalować praktyczne siedzisko! Prysznic jest też zdecydowanie bardziej ekologiczny, bowiem zużywa mniej wody na jedno mycie, a utrzymanie w czystości jest zazwyczaj łatwiejsze niż w przypadku wanny. Nowoczesne baterie oferują również ciekawe funkcje masaży czy biczów wodnych. Wielu lekarzy otwarcie podkreśla, że dla zdrowia ciała i skóry natryski są wyraźnie zdrowsze niż długie wylegiwanie się w gorącej w wodzie.
Czy prysznic ma więc jakieś wady? Owszem. Przede wszystkim nie jest optymalnym rozwiązaniem w rodzinach z małymi dziećmi – przechowywanie dodatkowej plastikowej wanienki i codzienne jej napełnianie, suszenie, itd. to spora uciążliwość. Poza tym, szklane drzwi i ściany kabiny wymagają specjalnej pielęgnacji, jeśli nie chcemy nieustannie borykać się z zaciekami czy smugami.
Wreszcie, modne współcześnie otwarte kabiny prysznicowe są znacznie trudniejsze do realizacji niż montaż wanny. Dodatkowo stwarzają ryzyko zachlapania łazienki, co z kolei może prowadzić do rozwoju pleśni, a nawet konstrukcyjnych problemów. Nieprawidłowo skonstruowany odpływ wody pod kabiną natryskową wielu właścicieli domów przyprawił już o niemałe kłopoty.

Prysznic czy wanna – jak zmieścić oba?
Cóż jednak, jeśli w rodzinie istnieje wyraźne zapotrzebowanie i na wannę, i na prysznic? Nawet w stosunkowo małej łazience można spróbować połączyć oba te rozwiązania w praktyczny i estetyczny sposób.
Przede wszystkim, popularną opcją jest połączenie wanny z prysznicem. Nie jest to opcja idealna, gdyż wciąż wymaga przechodzenia przez wysoka i śliską ścianę wanny, ale może pogodzić miłośników kąpieli z fanami natrysku. Sprawą kluczową jest oczywiście zabezpieczenie łazienki przed zachlapaniem – wannę obudowuje się więc do połowy transparentną przegrodą lub ochrania wodoodporną zasłoną.
Poza tym wanna może być krótsza acz głębsza, co wydatnie ułatwia jej umiejscowienie w łazience. Wiele współczesnych modeli posiada dziś wręcz opcję wolnostojącego montażu, co sprawa, że ściany można wykorzystać na umywalkę, sedes i kabinę prysznicową. Ta ostatnia również może być bardziej kompatybilna z małą łazienką, jeśli wybierzesz bardzo wąski, zaokrąglony model lub postawisz na otwarty kąt, ograniczony tylko z jednej strony szkłem.



Co jest bardziej opłacalne – prysznic czy wanna?
Podsumowując, warto podkreślić, że współczesna oferta rynkowa jest tak szeroka, że oferuje ogromny wybór cenowy, stylowy czy materiałowy, czy to prysznic czy wanna. Z tego względu ekonomiczność i estetykę obu rozwiązań można rozważać tylko w kontekście konkretnych modeli łazienkowego wyposażenia. Jeśli chodzi o zwrot na inwestycji przy sprzedaży nieruchomości, i prysznic i wanna oferują podobne korzyści, jeśli reprezentują odpowiednio wysoką jakość wykonania.