501 521 551 hello@mellou.pl

Chcesz od domu czegoś więcej niż tylko pięknego designu? Marzysz o wnętrzach, które tchną zdrowiem, spokojem i pozytywną energią? Zapoznaj się z koncepcją Feng Shui – może pora zmienić aranżację i zacząć nowe, pogodniejsze życie?

Czym jest Feng Shui i skąd pochodzi?

W dosłownym tłumaczeniu „Feng Shui” to droga wiatru i wody. Koncepcja powstała przed ponad czterema tysiącami lat w Chinach i skupia się na projektowaniu budynków, rozmieszczaniu obiektów i zarządzania przestrzenią w taki sposób, aby osiągnąć harmonię i równowagę. Mimo, że korzeniami sięga taoizmu w dzisiejszym świecie nabrała wymiaru uniwersalnego i praktykowana jest również w zachodnich kulturach.

U podstaw filozofii Feng Shui leży taoistyczne przekonanie o istnieniu energii Chi, czyli siły życiowej która owłada światem. Składają się na nią przeciwieństwa określane jako yin i yang, nieodłącznie ze sobą powiązane mimo odmiennych charakterów. Taoiści wierzą, że właśnie równowaga między yin i yang jest kluczem do zachowania pozytywnej energii Chi związanej ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Zaburzenia tej równowagi kreują negatywną energię, która może nam szkodzić prowokując choroby, nieszczęścia i niesnaski.

Symbol koncepcji yin yang; źródło: pexels.com
Symbol koncepcji yin yang; źródło: pexels.com

Wprowadzenie do zasad projektowania wnętrz zgodnie z Feng Shui

Wspomniana wyżej równowaga obejmuje również pięć elementów, które powinny równoważyć się nawzajem. To właśnie harmonia między ziemią, wodą, ogniem, drewnem i metalem ma być kluczowym wyznacznikiem wystroju wnętrz według Feng Shui. W dokładniejszym ujęciu:

  • Element drewna reprezentują zielone i niebieskie barwy, graniaste kształty i ekspansywność, a dotyczy on przede wszystkim sfer rodzinnych;
  • Element ognia asocjowany jest z czerwienią, obiektami trójkątnymi i szpiczastymi, pasją i sławą;
  • Element ziemi to żółcie, brązy i pomarańcz, przedmioty płaskie i kwadratowe, a w szerszym ujęciu zdrowie i partnerstwo;
  • Element wody realizuje się w obiektach czarnych o falistej strukturze i odnosi się do kariery;
  • Element metalu łączony jest z bielą i metalicznymi barwami oraz okrągłymi i sferycznym kształtami; ma symbolizować przede wszystkim dzieci.

Według Feng Shui istotne jest umiejscowienie samego domu, który powinien być oddalony od ulicy, ale powinna do niego prowadzić odkryta, widoczna ścieżka. Wejście do domu miałoby być zadbane i czyste, gdyż jest do brama dla energii Chi. Należy więc unikać nadmiaru mebli w sieni czy przedpokoju, ale warto za to zadbać o dobre oświetlenie.

Kuchnia powinna być zlokalizowana jak najdalej od wejścia, a kuchenki/płyty grzewcze nie powinny znajdować się na północno-zachodniej stronie domu. Schody nie powinny być zakręcone, a zaraz naprzeciwko nich nie miałby się znajdować żaden pokój. Okna miałyby być zawsze czyste, niezasłonięte meblami ani innym sprzętem. Generalnie warto też unikać ostrych krawędzi i skosów, wybierając raczej symetrię, krągłości i proste kąty.

Wejście do domu powinno być czyste i nie zastawione meblami; źródło: Point3D Commercial Imaging Ltd./ Unsplash

Znaczenie koloru, światła i tekstur w projektowaniu wnętrz

Poszczególne barwy odnoszą się więc do elementów, a to jak zaplanujemy ściany, meble i dodatki w istotny sposób wpływa na równowagę we wnętrzach. Eksperci polecają łączyć naturalne barwy trójkami, a do najkorzystniejszych dla spokoju odcieni uważa się lawendowy, błękitny, zielony oraz brzoskwiniowy. Biel, choć kojąca dla umysłu, powinna być wykorzystywana z rozwagą, bowiem miewa efekt wychładzający.

Bardzo ważnym aspektem w wystroju wg Feng Shui jest naturalne światło. Projekt pomieszczeń powinien być zaplanowany tak, aby jak najwięcej dziennego światła dostawało się do wnętrz. Przy okazji warto też wspomnieć o wentylacji, która w chińskiej filozofii wystroju jest nie bez znaczenia. Otwarte przestrzenie z oknami na przestrzał są ideałem, ponieważ pozwalają powietrzu swobodnie przepływać przez dom.

Zapatrzone w naturalne wzorce Feng Shui zachęca również do wykorzystania we wnętrzach różnych tekstur, które pomagają równoważyć surową gładkość. Przede wszystkim mowa o dywanach i poduszkach tekstylnych, ale także plecionych koszach, żaluzjach, nietypowym wykończeniu ścian czy np. papierowych abażurach.

Okrągły stół i dużo naturalnego światła; źródło: Point3D Commercial Imaging Ltd./ Unsplash

Okrągły stół i dużo naturalnego światła; źródło: Point3D Commercial Imaging Ltd./ Unsplash


Zasady umiejscawiania mebli i dekoracji

Bardzo istotną zasadą Feng Shui jest tzw. pozycja władzy, według której istotne części wystroju takie jak łóżko, biurko i kuchenka powinny dominować nad przestrzenią. Jak to poznać? Leżąc w łóżku lub siedząc u biurka powinieneś widzieć drzwi nie będą jednak z nimi w prostej linii. Chodzi o to, abyś mógł widzieć każdego kto wchodzi, ale zarazem był świadom zbliżających się do Ciebie okazji.

Łózka nie należy też umieszczać pod oknem lub przy drzwiach, podobnie jak salonowej kanapy. Centralne umiejscowienie jest zdecydowanie korzystniejsze. Krzesła ani fotele nie powinny nigdy być ustawione tyłem do drzwi. W sypialni poleca się dodać element ziemi, np. w postaci dywanu w odcieniu brązu, pomarańczy lub żółci.

Sporo uwagę Feng Shui przywiązuje również do przestrzennego ładu. Nagromadzenie mebli i dekoracji asocjowane jest chaosem, który blokuje pozytywną energię Chi. Minimalistyczny wystrój jest więc zdecydowanie bardzo polecany. Co nie znaczy, że trzeba całkowicie zrezygnować z dekoracji – wręcz przeciwnie. Obiekty bliskie naszemu sercu, np. zdjęcia bliskich czy pamiątki warto umieszczać w ważnych dla nas strefach życiowych (więcej poniżej), aby wspomóc dobrą energię życiową.

Jedną z kluczowych dekoracji w teorii Feng Shui są lustra, których powinno być w domu więcej. Zaburzają one negatywną energię i kojarzone są z żywiołem wody.

Lustra i rośliny to ważny element wystroju Feng Shui; źródło: Spacejoy/Unsplash

Jak harmonizować strefy życia wg Feng Shui

Dodatkową pomocą w projektowaniu wnętrz wg. filozofii Feng Shui jest tzw. siatka bagua czyli diagram domu. Cała przestrzeń dzieli się na dziewięć kwadratów w taki sposób, że górny środkowy kwadrat reprezentuje południe, ten na lewo od niego południowy wschód, a ten w środku centrum domu. Bagua w ten sposób wyznacza, które części domu powinny koncentrować się na poszczególnych strefach życia, w tym m.in. sławie, miłości, bogactwie, rodzinie i zdrowiu czy karierze. Każdemu kwadratowi przyporządkowane są konkretne elementy i kolory.

Urządzanie domu powinna więc zawsze poprzedzać kontemplacja na temat osobistych celów w zakresie życia rodzinnego, profesjonalnego, materialnego, uczuciowego itd. Sfery, na których nam najbardziej zależy wymagają szczególnej atencji – warto zadbać, aby sprawiały wrażenie otwartych, zadbanych, przestronnych. Zgiełk i bałagan w danej strefie nie wróży niestety nic dobrego.

Diagram Bagua; źródło: Mindful Design School

Jak wykorzystać naturalne elementy w projektowaniu wnętrz zgodnie z Feng Shui

Aby aktywować poszczególne strefy można również wykorzystać dodatki i dekoracje pochodzące prosto z przyrody. I tak na przykład do strefy rodzinnej warto dodać element drewna, którym może być roślina.

Z kolei kryształy doskonale absorbują negatywną energię i powinny być umieszczane w centrum pokojów. Poszczególne kamienie mogą przy tym sprzyjać określonym strefom życiowym, więc warto poznać bliżej działanie różnych minerałów i wykorzystać je jako dekorację.

Ogólnie, wybierając dodatki warto zawsze stawiać raczej na naturalne materiały niż syntetyki. Drewno, kamień, bambus, trawy, wspomniane wyżej kryształy czy korek to idealne surowce, które występują w wielu praktycznych zastosowaniach, łącznie z misami, tacami, świecznikami. itd.

Kryształ pochłaniają negatywną energię; źródło: Dani Costelo / Unsplash


Podsumowanie i wnioski na temat projektowania wnętrz zgodnie z Feng Shui

Nie jest łatwo realizować zalecenia Feng Shui co do joty. Dom czy mieszkanie mamy często dane z góry, z takim a nie innym układem i nie należy z tego powodu rozpaczać. We współczesnym ujęciu Feng Shui to po prostu zbiór sugestii, które można spróbować wcielić w życie, aby mieszkało się lepiej. Nawet sceptycy, którzy nie wierzą we wschodnią mądrość sprzed wieków, na pewno przekonają się, że czyste, jasne i uporządkowane wnętrza dodają dobrego samopoczucia!