501 521 551 hello@mellou.pl

Ekologia staje się jednym z najważniejszych trendów we współczesnej architekturze. Nawet prawo budowlane zmienia się tak, aby promować oszczędność energii i wykorzystanie odnawialnych surowców. Recykling to kolejny pomysł jak żyć wygodnie i pięknie, dbając o środowisko naturalne, ale i własną kieszeń.

Projektowanie wnętrz z wykorzystaniem recyklingu – nowoczesne podejście do ekologii

Budownictwo mieszkaniowe jest jednym z „najbrudniejszych” sektorów przemysłu. Ze względu na skalę wiąże się z emisją niezwykle wysokich ilości dwutlenku węgla, a nierzadko i innych toksycznych substancji. Z powodu rozbiórek i remontów co roku na wysypiskach lądują też tony odpadów, których spalanie czy składowanie zdecydowanie nie pomaga planecie Ziemi.

Stąd też pomysł, aby recyklować i to na każdym etapie – budowy domu, wykończenia, a nawet umeblowania. Jak się za to zabrać? Oczywiście przygotowując racjonalny i ekologiczny projekt domu.

Do najpopularniejszych materiałów budowlanych, które można wykorzystywać powtórnie z korzyścią dla środowiska naturalnej należą:

  • Recyklowane szkło, które znajduje zastosowanie w produkcji płytek podłogowych i ściennych.
  • Drewno z odzysku, odpowiednio wysuszone i nadające się do nowej konstrukcji, a często wręcz używane jak dekoracyjne obnażone tramy czy naturalistyczna boazeria.
  • Recyklowana stal pozyskana z przetapiania metalowych odpadów – jest to trwały i silny materiał, który z powodzeniem można wykorzystać do szkieletowych konstrukcji.
  • Recyklowany plastik, którego produkcja wiąże się co prawda z emisjami, ale pozwala ograniczyć ilość odpadów i obniżyć koszty budowy. Można z niego wyprodukować okładziny ścienne i podłogowe oraz inne praktyczne powierzchnie użytkowe. Przetworzone włókna syntetyczne są też popularną formą izolacji.
  • Kamień i cegła z odzysku, idealne zarówno w funkcji stricte konstrukcyjnej, jak i dekoracyjnej, zarówno w domu, jak i w ogrodzie.  
Podłoga z recyklowanego drewna; źródło: https://www.tnwoodflooring.com/

Stylowe wnętrza z wykorzystaniem materiałów z recyklingu – jak to zrobić i oszczędzić?

Recyklowane materiały są nie tylko praktyczne, ale i bardzo estetyczne. Technologie przetwarzania surowców umożliwiają uzyskanie zaskakujących efektów, od intencjonalnej ekologicznej prostoty po zaskakujące kolorami i formami obiekty. W rezultacie nawet najbardziej luksusowe projekty można dziś realizować w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Dla przykładu wspomniane wyżej drewno z odzysku stało się już swego rodzaju manifestem. Umyślnie eksponowane na podłogach, ścianach czy w meblach nadaje wnętrzom unikalnego charakteru i przywołuje na myśl fenomen powtarzającej się historii. Imponująca struktura jest dekoracją samą w sobie, a wielu właścicieli domów czerpie więc dumę z faktu, że ich parkiet kryje w sobie tyle minionych wspomnień i ludzkich opowieści. Warto przy tym podkreślić, że recyklowane drewno często okazuje się mocniejsze i wytrzymalsze niż świeżo pozyskany surowiec z tartaku.

Tworzywa sztuczne z kolei dają się przetworzyć na plastiglomerat, czyli pół-naturalny materiał, w którym fragmenty skał, muszli, korali czy nawet piasek wiązane są ze sobą przez stopiony, recklowany plastik. W efekcie otrzymujemy płytki ścienne, które wyglądem przypominają naturalne kamienie typu granit. Są przy tym znacznie tańsze, lżejsze i łatwiejsze w montażu. O trwałość też nie trzeba się martwić – różne typy plastiku mają żywotność od 10 do nawet kilkuset lat.

Bardziej zaskakującym pomysłem jest wykorzystanie odzyskanego oleju palmowego do produkcji włókien, z których następnie powstają meble, lampy, a nawet naczynia. Dzięki wykorzystaniu drukarek 3D niema obiektu, którego nie dało by się stworzyć z syntetycznej masy.

Ponadto na potrzeby wystroju wnętrz wytwarza się już tekstylia z recyklowanych jeansów, worków jutowych czy odpadów konopnych. Można z nich dalej szyć poduszki dekoracyjne czy tapicerkę na meble. Z recyklowanego aluminium wytwarza się płytki podłogowe i pokrycie na elewacje, a z roślinnych włókien połączonych z zmielonymi odpadami sztucznymi powstaje doskonale izolujące i eleganckie linoleum.

Meble z recyklowanego plastiku; źródło: https://www.remodelista.com/
Recykling drewna – nowoczesne meble do jadalni; źródło: https://www.lumberfurniture.com.au/

Zielone wnętrza – jak wykorzystać recykling w aranżacji domu?

Z recyklowanych butelek PET produkuje się już dzisiaj gotowe meble, zwłaszcza krzesła i stoły. Wykonanie nie wymaga wykorzystania szkodliwych dla środowiska klejów ani śrub czy gwoździ, a kreatywność projektantów przekracza najśmielsze oczekiwania.

Z kolei z recyklowanego szkła powstają niezwykle fantazyjne blaty stołowe i kuchenne, których mozaikowy design dodaje wnętrzom charakteru i polotu. Doskonale odnajdują się one w minimalistycznych aranżacjach, które zbyt często pozbawione są osobistej charyzmy. A szkło, podobnie jak plastik, jest o tyle wdzięcznym surowcem wtórnym, że można je barwić w niemal dowolny sposób.

Ogromną popularnością cieszą się też palety, łatwe do pozyskania i przetworzenia. Klasyką są już stoliki do kawy, ale w bardziej odważnych projektach pojawiają się również paletowe kanapy czy nawet łóżka. To idealne dopełnienie rustykalnych i industrialnych aranżacji.

Recykling nie musi jednak oznaczać korzystania z przetworzonych już surowców. Bardzo ciekawym pomysłem jest wkomponowywanie do aranżacji autentycznych elementów starych domów i mieszkań, np. drzwi czy okiennic. Wiele mebli z garażowych wyprzedaży da się też niewielkim kosztem odnowić, zachowując ich charyzmatyczną „duszę”. Taką renowacją zajmują się artystycznie zamierzeni stolarze, ale w internecie znaleźć też można dziesiątki pomysłów na projekty DIY. Satysfakcji z własnoręcznie odrestaurowanej szafy nie da się przecenić.

Blat kuchenny z recyklowanego szkła; źródło: https://blog.vetrazzo.com/