Kompleksowy remont lub wykończenie nowego mieszkania często wymagają współpracy z ekspertem. Podpowiadamy, jak wybrać projektanta wnętrz, aby inwestycja w nieruchomość przyniosła Ci optymalny poziom satysfakcji.
Dlaczego możesz potrzebować projektanta wnętrz?
Wiele projektów zmian aranżacyjnych da się niewątpliwie przeprowadzić samemu. Współczesny rynek jest zaadaptowany do potrzeb klienta, więc możesz łatwo przebierać w meblach, tapetach, dywanach czy oświetleniu dokonując własnych decyzji. Efekt zależy od staranności Twoich wysiłków, wiedzy oraz naturalnych predyspozycji artystycznych.
Opcja DIY może pozornie ograniczać wydatki, ale nie jest rozwiązaniem uniwersalnym. O skorzystaniu z usług projektanta wnętrz powinieneś pomyśleć w szczególności, jeśli:
- brakuje Ci wizji /pomysłu na aranżację;
- nieruchomość jest nietypowa i wymaga niestandardowych rozwiązań wykończeniowych;
- zależy Ci na szybkim czasie realizacji projektu;
- nie masz czasu na poszukiwanie materiałów, nadzorowanie ekip remontowych, itd.;
- potrzebujesz wnętrz o wysokim poziomie funkcjonalności związanym np. z małą przestrzenią czy specyficznymi wymaganiami typu biuro w domu;
- marzysz o niebanalnych wnętrzach, w których każdy detal jest potrzebny i przemyślany;
- planujesz sprzedaż / wynajem nieruchomości i potrzebujesz dostosować ją do rynkowych trendów.

Gdzie szukać projektanta wnętrz?
Jeśli zdecydowałeś się już skorzystać z pomocy eksperta musisz znaleźć tego idealnego dla Ciebie. We współczesności naturalnym źródłem informacji o usługodawcach jest oczywiście internet. W sieci znaleźć można nie tylko kompleksową ofertę poszczególnych projektantów, ale także ich portfolio oraz opinie i rekomendacje.
Wyszukiwarka internetowa jest pierwszym, naturalnym źródłem informacji. Wystarczy wpisać w pasek wyszukiwania odpowiednią frazę, aby otrzymać szybki przegląd ofert. Czasami warto jest zawęzić poszukiwania do określonego regionu, gdyż miejscowy ekspert będzie łatwiej dostępny fizycznie i lepiej rozeznany w lokalnych salonach sprzedaży mebli czy materiałów wykończeniowych. „Projektant wnętrz Konstancin Jeziorna”- to przykładowa fraza, która pozwoli Ci zidentyfikować potencjalnych partnerów.
Oczywiście, możesz zawsze również zasięgnąć opinii znajomych. Osobiste referencje okazują się często najbardziej trafione, choć należy brać pod uwagę, że to co odpowiada jednemu klientowi, nie musi być pożądane przez drugiego. Zamiast pytać o „dobrego projektanta wnętrz” interesuj się raczej jego specyficznymi atrybutami, np. doświadczeniem w aranżacji przestrzeni loftowych.

Na co warto zwracać uwagę przy wyborze?
Każdy internauta wie dobrze, że opinie mogą być zwodnicze, zwłaszcza, jeśli jest ich stosunkowo niewiele. Dlatego zamiast kierować się wyłącznie ratingiem na Google, przeprowadź własną analizę. Nie zajmie Ci ona dłużej niż godzinę, a pozwoli wyselekcjonować naprawdę najlepszych kandydatów.
Czym więc odznacza się godny polecenia projektant wnętrz?
- Posiada swoją własną stronę internetową, na której zamieszczone są kompleksowe informacje dotyczące współpracy.
- Jego portfolio jest zgodne z Twoją wizją atrakcyjnego wykończenia wnętrz.
- Oferuje szerszy zakres usług – od inwentaryzacji i analizy potrzeb po nadzór realizatorski.
- Współpracuje ze stałą ekipą remontową.
- Może zaoferować zniżki na zakup mebli czy materiałów wykończeniowych.
- Szybko odpowiada na kontakt i jest ochotny do współpracy na różnych warunkach.
Dodatkowe atuty projektanta wnętrz obejmują historię publikacji w magazynach wnętrzarskich czy posiadanie własnego profesjonalnego bloga z poradami aranżacyjnymi.
O czym rozmawiać z potencjalnym kandydatem?
Naturalnie, decyzji o wyborze nie podejmuje się na podstawie wyszukiwania internetowego czy wyglądu strony. Aby zweryfikować zebrane informacje potrzebować będziesz spotkania, na którym samodzielnie ocenisz potencjał współpracy. Dobrze jest, gdy projektant wnętrz zyska Twoją sympatię i jest chętny do rozmowy. Pełna realizacja kompleksowego projektu wymaga często sporo czasu i wzajemnych uzgodnień, a z człowiekiem przyjemnym i kontaktowym lepiej się współpracuje.
Podczas rozmowy wstępnej powinieneś jak najdokładniej przedstawić potencjalnemu partnerowi swoje oczekiwania, ograniczenia i wątpliwości. Profesjonalny projektant wnętrz uważnie Cię wysłucha i nie pozostawi żadnej kwestii bez odpowiedzi.
W przypadku dobrego wrażenia możecie przejść do konkretów. Ostateczną decyzję o współpracy podejmuje się zazwyczaj na podstawie wyceny wstępnej. Sposób jej przygotowania również może dać Ci sporo cennych informacji na temat profesjonalizmu danego projektanta wnętrz. W końcowym rozrachunku warunki finansowe są oczywiście bardzo istotne, ale nie powinny być jednym kryterium. Niestety bowiem, jak w każdej innej dziedzinie usług, za jakość trzeba płacić!