Zabudowa przedpokoju jest nie lada wyzywaniem, zwłaszcza gdy miejsca brakuje. Podpowiadamy, jak połączyć funkcję przechowalniczą z estetyką i swobodnym przejściem dla domowników.
Wąski przedpokój – wyzwania aranżacyjne
Niby prozaiczna przestrzeń łącząca dom ze światem zewnętrznym, ale w rzeczywistości newralgiczny punkt każdej aranżacji – mały lub wąski przedpokój łatwo staje się przekleństwem dla domowników.
Przedpokój dla wchodzących jest wszak wizytówką domu. Zachęca, zaprasza, ale przeciwnie, odstrasza. Kto już wejdzie, potrzebuje się rozebrać – odłożyć brudne buty, powiesić kurtkę lub płaszcz, odstawić mokry parasol. To podstawowe funkcje, który musi spełniać nawet wąski korytarz. Noszenie obuwia czy nakryć wierzchnich w głąb domu lub mieszkania to pomysł, który prędzej czy później się sprzykrzy.
W przedpokoju musi jednak być również miejsce – na odstawienie toreb, ubieranie dzieci, powitanie kilku gości na raz. Ideał to aranżacja uwzględniająca miejsce do siedzenia, gdzie można łatwo i wygodnie nałożyć buty.
Ale to nie wszystko… Przedpokój powinien też mieć lustro, mebel na odkładanie kluczy i korespondencji, podręczny wieszak, półkę na czapki i szaliki, a optymalnie i elementy dekoracyjne.

Kreatywna zabudowa przedpokoju – inspiracje
W przedpokoju trudno obyć się bez mebli. Stworzenie pełnej linii zabudowy sprawia jednak, że wąski korytarz staje się jeszcze węższy, a efekt estetyczny jest dość przygnębiający. Stąd pomysł na kreatywną zabudową z wnęką, w której zaaranżować można miejsce do siedzenia, a pod nim półkę na buty lub kosze z drobiazgami. We wnęce znajdzie się również miejsce na klasyczny wieszak, a nawet górną półeczkę na drobiazgi i dekoracje.

Tam, gdzie to możliwe, problem wąskiego przedpokoju można rozwiązać za pomocą przyległych pomieszczeń. Wystarczy wygospodarować niewielką przestrzeń i ukryć ją za stylowymi drzwiami, aby uzyskać atrakcyjny korytarz i ukrytą szafę, gdzie znajdzie się miejsce na kurtki, buty i inne akcesoria.

W nowoczesnej wersji wąski przedpokój można zabudować minimalistycznymi modułami o przyjemnych dla oka, drewnianych ściankach, które prezentują się niczym stylowa boazeria. I tutaj warto pomyśleć o wnęce na małe siedzisko lub lustro, ale ilość dodatków powinna być naprawdę minimalna. Aby całość prezentowała się przyjemnie dla oka, wskazane jest zamontowanie szklanych drzwi zewnętrznych, które pozwolą doświetlić korytarz. Rolę dekoracji w tym pomyśle odgrywają ciekawe tekstury i wykończenia – szafek, podłogi czy ścian.

Dekoratorskie pomysły na wąski korytarz
Sprytna aranżacja mebli – bardzo wąskich lub wbudowanych we wnęki – to tylko połowa sukcesu. Druga polega na takim doborze wykończenia ścian i podłogi, aby wąski przedpokój wydawał się szerszy, elegancki, ciekawy. Oto garść praktycznych pomysłów, które warto wykorzystać w aranżacji:
- Wzorzyste tapety na ściany lub żywa, nasycona pigmentem farba;
- Obrazy na ściany – idealnie kilka mniejszych, rozmieszczonych w sposób niesymetryczny sposób;
- Stylowa konsola w luksusowym wykończeniu, np. imitacji marmuru;
- Ceramika w postaci waz i wazonów, idealnie uzupełniana świeżymi kwiatami;
- Duże lustro – okrągły format jest wskazany, gdyż pozwala przełamać kanciastość korytarza;
- Intrygująca lampa wisząca – nieprzesadnie masywna, ale zwracająca uwagę i rozpraszająca światło w różnych kierunkach;
- Białe elementy wykończeniowe w postaci framug, listew podłogowych, sufitu.

