501 521 551 hello@mellou.pl

Ciepło mimo niesprzyjającej pogody to dziś podstawa komfortu w budownictwie mieszkaniowym. Innowacyjne metody ogrzewania domu skupiają się jednak nie tylko na przyjemnej temperaturze, ale także łatwości jej kontrolowania, energooszczędności oraz przyjazności dla środowiska.

Przede wszystkim źródło

Cały świat odchodzi powoli od paliw kopalnych, stawiając na czystą energię i inwestycje, które ograniczają emisje. Energooszczędne systemy ogrzewania dbają o optymalizację zużycia, ale kluczową kwestią pozostaje źródło ogrzewania. Innowacyjne metody ogrzewania korzystają dziś przede wszystkim z:

  • Pomp ciepła – powietrzne oraz gruntowe, które wykorzystują energię z otoczenia i przekazują ją na potrzeby grzewcze z niewielkim wydatkiem energii elektrycznej;
  • Fotowoltaiki – panele fotowoltaiczne służą do gromadzenia energii w akumulatorach (system off-grid) lub wykorzystywania jej bezpośrednio do ogrzewania wody (kolektory słoneczne).
  • Kotły na biomasę lub pellety – wykorzystujące co prawdą proces spalania, ale w oparciu o odnawialne surowce.

Warto dodać, że w wielu domach stawia się na systemy hybrydowe, które łączą wspomniane wyżej źródła z tradycyjnymi kotłami gazowymi, pozwalając osiągnąć racjonalny kompromis w zakresie ceny, wydajności energetycznej, niezawodności oraz emisji.

Innowacyjne systemy ogrzewania domu wykorzystują pompy ciepła; źródło: pixabay.com
Innowacyjne systemy ogrzewania domu wykorzystują pompy ciepła; źródło: pixabay.com

Innowacyjne metody ogrzewania domu – praktyczne rozwiązania

Pompy ciepła lub kotły jedynie dostarczają energii cieplnej – kluczową kwestią pozostaje sposób jej zagospodarowania. Tradycyjne grzejniki wychodzą z użycia, gdyż są mało estetyczne i niedostatecznie efektywne. Zamiast proponuje się innowacyjne metody ogrzewanie domu, takie jak ogrzewanie podłogowe. Jak ono działa?

Pod podłogą instaluje się rury przewodzące ciepłą wodę (ogrzewanie wodne) lub też kable, matę lub folię grzewczą (ogrzewanie elektryczne). Ciepło emitowane jest więc równomiernie całą powierzchnią podłogi, stwarzając optymalny poziom komfortu i jednocześnie ułatwiając aranżację wnętrz – ściany pozostają puste. Sama efektywność grzania jest wyższa, co oznacza, że potrzeba mniej energii, aby osiągnąć pożądaną temperaturę we wnętrzach.

Atrakcyjną alternatywą jest ogrzewanie ścienne, które występuje w trzech postaciach: wodnym, elektrycznym, ale także powietrznym. Ten ostatni wariant jest mało rozpowszechniony, gdyż jego instalacja wymaga znacznego poszerzenia ścian – kątem powierzchni użytkowej oczywiście. Ogólną wadą ogrzewania ściennego jest natomiast ograniczenie potencjału aranżacyjnego – do ściany z ogrzewaniem nie powinno się bowiem przystawiać mebli.

Energooszczędne systemy ogrzewania obejmują również ogrzewanie sufitowe, które również polega na powierzchniowej emisji ciepła, z tą różnicą, że podgrzane powietrze wędruje z góry. Jeśli chodzi o samą instalację, może mieć ona charakter wodny, elektryczny lub na podczerwień. Ten ostatni system jest najbardziej zaawansowany technicznie – a przez to i najdroższy – ale ma bardzo wiele korzyści, m.in. krótki czas nagrzewania oraz prewencję rozwoju pleśni w domu.  

Ogrzewanie sufitowe na podczerwień; źródło: https://heatmyspace.co.uk/
Ogrzewanie sufitowe na podczerwień; źródło: https://heatmyspace.co.uk/

Przyszłość, czyli inteligentne systemy grzewcze w domu

Mówiliśmy już o źródle ogrzewania i sposobie rozprowadzania ciepła. Kolejnym elementem innowacyjnych systemów ogrzewania domu są systemy sterujące. Raczej niż pokrętło na kaloryferach we współczesności korzysta się już z termostatów, które pozwalają precyzyjnie określić pożądaną temperaturę we wnętrzach.

Przyszłość to jednak inteligentne systemy grzewcze w domu wpisujące się w koncepcję Smart Home, już wdrażaną na całym świecie. Pozwalają one nawet zdalnie regulować poziom ogrzewania, tak aby we wnętrzach było ciepło, gdy domownicy są obecni, ale ogrzewanie wyłączało się podczas ich nieobecności lub w nocy.

Dalszy rozwój technologii przewiduje wykorzystanie sztucznej inteligencji do samodzielnego sterowania temperaturą w oparciu o dane meteorologiczne. Nowoczesne systemy będą w stanie płynnie regulować wykorzystanie różnych źródeł ogrzewania w zależności od ich dostępności, a dodatkowo informować użytkownika o usterkach, stratach czy konieczności konserwacji.

Warto dodać, że innowacyjne systemy ogrzewania domu nie tylko dbają o ciepło, ale potrafią też chłodzić – idealnie w tej roli sprawdza się wodne ogrzewanie podłogowe, ścienne i sufitowe.