501 521 551 hello@mellou.pl

Wykańczasz dom rodzinny lub mieszkanie i nie wiesz, jakie nawierzchnie wybrać? Podpowiadamy, które trendy podłogowe są obecnie najgorętsze i jakie są ich zalety. Od ponadczasowej klasyki po ciekawe innowacje, które atrakcyjnie odmienią Twoje wnętrza!

Kolorowe podłogi: trendy w wykończeniu podłóg z drewna, płytek i laminatu

Wspominaliśmy już nieraz o tym, że minimalizm powoli zaczyna ustępować, robiąc miejsce dla fantazji, luksusu i dekoracyjności. Trendy podłogowe odzwierciedlają ten zwrot promując przede wszystkim ciekawe, żywe barwy. Projektanci wnętrz przekonują, że można je łatwo połączyć nawet z bardzo eleganckim wystrojem!

W modzie są więc rzemieślnicze płytki typu Zellige o ciekawej glazurowanej powierzchni i przyjemnych odcieniach zieleni oraz niebieskiego.  Kto nie lubi chłodu pod stopami, może również postawić na kolorowe drewniane podłogi, które prezentują się zaskakująco stylowo. Najtańszą opcją pozostaje laminat, możliwy do nabycia w setkach odcieni, a przede wszystkim śmiałych deseniach. Te ostatnie cieszą się stale rosnącą popularnością!

Kolorowe płytki podłogowe; źródło: https://www.ziatile.com/
Kolorowe płytki podłogowe; źródło: https://www.ziatile.com/
Trendy podłogowe: kolorowe drewno; źródło: https://www.listonegiordano.com/
Trendy podłogowe: kolorowe drewno; źródło: https://www.listonegiordano.com/

Naturalna elegancja: moda na parkiety z drewna egzotycznego

Nic oczywiście nie przyćmi uroku i luksusu drewnianej podłogi. Modne parkiety korzystają jednak coraz częściej z egzotycznych gatunków drewna, które zapewniają nie tylko wyjątkową trwałość, ale i piękne, głębokie odcienie. W szczególności współczesne trendy podłogowe stawiają na:

  • Ipe (Lapacho) – surowiec pozyskiwany z brazylijskich orzechowców. Drewno jest chwalone za wytrzymałość, twardość i odporność na szkodniki, a także naturalny połysk. Dominujące odcienie wahają się od czerwonobrązowego po bardzo ciemny brąz.
  • Cumaru – kolejny gatunek pochodzący z Ameryki Południowej i ceniony za ziarnistą strukturę oraz czerwonawe tony. Doskonała twardość czyni je idealnym wyborem do stref częstego ruchu.
  • Garapa – deski pozyskiwane są brazylijskiego jesionu i wyróżniają się umiarkowaną twardością, łatwością obróbki złotymi tonami, które z czasem ciemnieją. W różnym naświetleniu podłoga przyjmuje różne barwy.
  • Sapele, inaczej mahoń afrykański, to surowiec z dużych drzew tropikalnych środkowej i zachodniej Afryki. Świeże drewno ma piękny cytrynowy zapach. Kolor jest cynamonowy, ale z wiekiem ciemniej.
  • Kempas – drewno pochodzenia indonezyjskiego, które z czasem zmienia barwę z różowej na brązową i pokrywa się dość atrakcyjną, naturalną formą patyny. Można jest zastosować również na tarasie!
Podłoga z drewna cumaru; źródło: https://www.garrisoncollection.com/

Wytrzymałość i łatwość pielęgnacji: płytki winylowe, czyli nowe trendy podłogowe

Sytuacja ekonomiczna skłania większość z nas do rozpatrywania każdej inwestycji w wystrój wnętrz pod kątem relacji ceny do trwałości. W tej kategorii zwycięzcą wydają się winylowe płytki, które przy odpowiedzialnym użytkowaniu przetrwają nawet do 20 lat!

Co więcej, winylowa podłoga jest łatwa w instalacji, w pełni wodoodporna i może być bez problemów utrzymywana w czystości. Jako minusy trzeba jednak uczciwie wskazać nieekologiczny charakter, potencjał uwalniania szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych oraz trudności w usuwaniu w razie potrzeby wymiany podłogi.

Innowacyjne podłogi: Płytki winylowe w formacie XXL

Trendy podłogowe stawiają przede wszystkim na bardzo duże płytki winylowe, które przywodzą na myśl luksus i elegancję. To swego rodzaju tańszy odpowiednik modnych płytek ceramicznych w formacie XXL. Nowoczesna technologia umożliwia kopiowanie nie tylko deseni, ale i tekstury drewna lub kamienia, zapewniając jednocześnie ciepło pod stopami i wspomnianą wyżej trwałość. Wielu producentów oferuje dekoracyjne krawędzie i wstawki, dzięki którym można zrealizować wyśnioną kompozycję podłogową bez wydawania fortuny.

Luksusowe winylowe płytki złożone są wielu warstw tworzywa, które gwarantuje wyjątkowy komfort chodzenia. Duży format idealnie nadaje się do większych przestrzeni, podkreślając ich imponujące rozmiary. W zależności od wyboru kolorystyki i designu mogą być uspokajające lub dodawać wnętrzom dynamiki.

Luksusowe płytki winylowe XXL; źródło: https://kenningtonflooring.co.uk/
Luksusowe płytki winylowe XXL; źródło: https://kenningtonflooring.co.uk/

Powrót do korzeni: renesans podłóg z desek dębowych

Wielki comeback przeżywają również dębowe podłogi, które kojarzą się z ponadczasowym wdziękiem i rodzinną przytulnością. Nic dziwnego, że królują w nowoczesnych kuchniach i salonach, gdzie futuryzmu bywa aż nadto. Zaawansowane technologie umożliwiają dziś lepsze barwienie drewna i uodparnianie go na wpływ promieniowania UV.

Podłoga z desek dębowych doskonale komponuje się z modernistycznym wystrojem, jak również ogrzewaniem podłogowym. Takie wykończenie zasadniczo zwiększa wartość nieruchomości, a przy tym jest łatwe do utrzymania w czystości i poprawia akustykę we wnętrzach. Z wiekiem zaś tylko zyskuje na atrakcyjności!

 Ponadczasowa dębowa podłoga; źródło: https://www.hfdesignllc.com/
Ponadczasowa dębowa podłoga; źródło: https://www.hfdesignllc.com/

Podłogi z efektem betonu – nowoczesne i surowe wnętrza

Industrialna surowość wciąż jednak ma się dobrze i często łączona jest z modnym ekologicznym budownictwem. Od kilka lat już furorę w takich domach robią betonowe podłogi – niewiarygodnie trwałe, łatwe do utrzymania w czystości, a przy tym przyjemnie świeże i nowoczesne. Ich koszt oraz zimno promieniujące od podłogi bywają jednak zniechęcające, dlatego chętniej wybieramy podłogi z efektem betonu.

Pożądany design oferują dziś zarówno płytki ceramiczne, jak i winylowe, a także laminaty. Efekt bywa zaskakująco autentyczny, a w przypadku tworzyw sztucznych podłoga jest przyjazna dzieciom i gołym stopom. Pod względem ekonomiczny to rozwiązanie jest szczególnie sympatyczne!

Winylowe płytki podłogowe z efektem betonu; źródło: https://www.archiproducts.com/
Winylowe płytki podłogowe z efektem betonu; źródło: https://www.archiproducts.com/

Ekskluzywne wykończenie. Podłogi z kamienia naturalnego jako ozdoba przestrzeni

Kto nie musi zaciskać pasa przy konstruowaniu budżetu, może pomyśleć o najbardziej luksusowych posadzkach z naturalnego kamienia. Rozwiązanie to ma swoje wady – podłoga jest zimna, twarda i sprzyja tłuczeniu przedmiotów. Z drugiej strony, trudno sobie wyobrazić bardziej ekskluzywny i ekologiczny design.

Najczęściej na podłogi wykorzystuje się płytki z marmuru, trawertynu, piaskowca, łupków i granitu. Każdy z tych surowców ma swoją unikalną strukturę i piękne barwy, które idealnie komponują się praktycznie z każdym typem wystroju.

Podłoga z naturalnego kamienia; źródło: https://www.daltile.com/
Podłoga z naturalnego kamienia; źródło: https://www.daltile.com/

Podłogi z efektem trójwymiarowym: nowatorskie wzory i iluzje optyczne

Wyjątkowym hitem, o którym nie można nie wspomnieć, są wykończenia podłogi, które oszukują umysł. Mowa o wykładzinach PVC, płytkach ceramicznych i winylowych z nadrukami o charakterze 3D. Stwarzają one zaskakujące iluzje optyczne, które niektórym pomieszczeniom mogą dodać pożądanego efektu „wow”.

I tak w łazience można położyć podłogę przypominającą skłębione morskie fale bądź głębie rafy koralowej. W pokoju dziecięcym ciekawie wygląda imitacja trawy, a w salonie przestrzenne desenie, które przeczą nudnej równości podłogi. Daj się zainspirować!

Płytki podłogowe z efektem 3D; źródło: https://7color.eu/
Płytki podłogowe z efektem 3D; źródło: https://7color.eu/

Podłogi z recyklingu: odpowiedzialny wybór w trendach wykończenia wnętrz

Surowce budowlane najbardziej przyjazne środowisku to wbrew pozorom niekoniecznie te pochodzące z przyrody. Nawet sama obróbka drewna czy kamienia mogą bowiem wiązać się z emisją szkodliwych gazów cieplarnianych. Stąd coraz częściej wybieramy podłogi z recyklingu, czyli materiałów już wyprodukowanych.

W szczególności trendy podłogowe sugerują wykorzystanie:

  • drewna pozyskanego z innych budynków poddanych rozbiórce lub remontowi;
  • używanych płytek ceramicznych;
  • naturalnego kamienia z innych budowli.

Stawiając na ekologię i recyklowane podłogi nie tylko odciążamy sumienie i planetę Ziemię, ale również zyskujemy przyjemny, naturalistyczny efekt wnętrzarski o ponadczasowym charakterze!