Parterowe mieszkania nie cieszą się najlepszą opinią, a wielu ludzi wręcz aktywnie ich unika. Nie zawsze warto jednak ulegać stereotypom, tym bardziej, że wielu deweloperów intencjonalnie obniża ceny lokali na najniższych kondygnacjach. Rozważamy za i przeciw.
Mieszkanie na parterze – czy to odpowiedni wybór dla Ciebie?
Doskonała lokalizacja, dogodny metraż, atrakcyjne warunki finansowe… tylko że parter! Przed taką rozterką staje bardzo wielu potencjalnych kupców. Niestety, odpowiedź nie musi być jednoznaczna, gdyż mieszkanie na parterze może przekleństwem lub wygraną na loterii. Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę?
- Orientację mieszkania względem stron świata;
- Wielkość i rozmieszczenie okien;
- Poziom parteru – może być niski lub stosunkowo wysoki;
- Bezpośrednie otoczenie, ewentualne zadrzewienia, skarpy, inne budynki;
- Ilość schodów;
- Stan techniczny mieszkania;
- Przynależności, np. ogródek, komórka lokatorska, piwnica, itd.
- Bezpieczeństwo w danej dzielnicy (ewentualny system dozoru).
Ponadto warto krytycznie zanalizować własne potrzeby. Czy posiadasz małe dzieci? Może planujesz brać wózek do mieszkania? Czy ktoś w rodzinie ma trudności z poruszaniem się? Czy posiadasz zwierzęta domowe, z którymi będziesz wychodzić na dwór?
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak powyższe czynniki wpływają na racjonalność zakupu lub wynajmu mieszkania na partnerze.

Zalety mieszkania na parterze
Największą korzyścią z posiadania lokalu na najniższej kondygnacji jest oczywiście łatwy dostęp. Nie ma potrzeby korzystania z windy ani dźwigania zakupów czy mebli pod wysokie schody. W wielu 3-4 piętrowych budynkach windy nie są nawet instalowane, a chodzenie w górę bywa dla niektórych osób bardzo uciążliwe. Jeśli planujesz sporo prac remontowych lub wykończeniowych oraz nietypowo duże meble czy sprzęty typu pianino, to niskie piętro będzie na pewno ułatwieniem.
Mieszkanie na parterze ma często również bezpośrednie wyjście na taras czy do ogródka. To idealne rozwiązanie dla osób marzących o własnych krzewach owocowych czy choćby trawie, na której można się latem położyć. Z mieszkania „blisko ziemi” skorzystają też właściciele kotów, psów, królików czy świnek morskich. Niebagatelny jest też fakt, że w razie zagrożenia (np. pożaru) lokal parterowy jest najłatwiej opuścić.
Sam fakt, że pod Tobą nikt już nie mieszka pozwala mieć na nadzieję, na nieco więcej prywatności. Nie będziesz słuchać głosów i łoskotów dochodzących z niższej kondygnacji, a i ewentualne Twoje hałasy będą niepokoić mniejszą liczbę sąsiadów.
Mieszkanie na parterze – wady
Oczywiście zła praca najniższych pięter ma swoje racjonalne powody. Faktycznie, mieszkanie na parterze często bywa najciemniejsze w całym budynku. Słońce wpada do okien pod bardzo ograniczonym kątem, a dodatkowo pokoje zacieniać mogą obiekty wokół, zarówno te naturalne, jak i inne budynki. Od tej reguły są oczywiście wyjątki – nie brakuje lokali na tzw. wysokim parterze, które dzięki dużej powierzchni okien skierowanych na południe lub zachód mają światła aż pod dostatkiem.
Mieszkanie na parterze często ma również ograniczony widok. Nie dla każdego jest to argumenty istotny, ale wiele osób z ochotą wpatruje się w wolnych chwilach w horyzont, nawet jeśli jest nim wielkie miasto. Lokal położony tuż nad powierzchnią ziemi przybliża natomiast częściej trywialne obrazy, których nie chce się nawet oglądać. Co gorsza, otwiera eksponuje nasze wnętrza na wścibskie spojrzenia sąsiadów czy przechodniów.
Wreszcie, i nie jest to sprawa bagatelna, mieszkanie na parterze najłatwiej jest wykraść. Czasem wystarczy zapomnieć zamknąć okno czy drzwi balkonowe i o tragedię nietrudno. A skoro jesteśmy przy otwartych oknach, niestety, badania dowodzą, że im bliżej powierzchni ziemi tym większe stężenie szkodliwych zanieczyszczeń powietrza typu pyły – zagrożenie to jest szczególnie istotne w dużych miastach.

Czy mieszkanie na parterze jest głośniejsze?
Niestety, mimo że ograniczasz hałasy związane z ewentualnymi sąsiadami „z dołu”, mieszkanie na parterze zazwyczaj bywa głośniejsze niż lokale na wyższych piętrach. Jeśli tylko masz uchylone okno łatwo usłyszysz przejeżdżające auta, dzieci bawiące się na placu zabaw, psy czy różnego typu imprezowiczów wracających nocami do domu. Stosunkowo sporo osób będzie też mijać Twoje drzwi po drodze na wyższe piętra, a hałas z klatki schodowej bywa również uciążliwy.
Możesz się częściowo ochronić przed hałasem inwestując w lepsze okna o wysokim wskaźniku izolacji akustycznej i odpowiednio wzmacniane drzwi. Klimatyzacja z kolei pozwoli Ci ograniczyć potrzebę otwierania okien.
Jak utrzymać prywatność w mieszkaniu na parterze?
Sam fakt, że mieszkanie na partnerze wystawia Cię na widok przechodniów nie musi być wcale tragedią. Wysokiej jakości osłony okienne mogą zagwarantować Ci prywatność bez ograniczania dostępu do naturalnego światła. Mowa przede wszystkim o żaluzjach plisowanych, które można strategicznie rozmieścić na oknie oraz nowoczesnych screenach, dostępnych w opcji tkaniny o bardzo wysokim wskaźniku przepuszczalności światła.
Jeśli masz taras lub ogródek, możesz zasłonić się od ciekawskich planując krzewy i drzewa, w ziemi lub donicach. Zieleń niewątpliwie korzystnie wpłynie na atmosferę za oknem, choć może oczywiście przysłonić nieco słońca.
Plusy i minusy mieszkania parterowego dla rodzin z małymi dziećmi
Mieszkanie na parterze z jednej strony jest ogromną wygodą dla rodziców posiadających małe dzieci. Noszenie maluchów w wózkach czy fotelikach samochodowych jest znacznie prostsze, a ponadto śpiącego bobasa można łatwo wystawić na taras lub do ogródka po skończonym spacerze. Nieco starsze dzieci uszczęśliwić możesz piaskownicą, huśtawką czy małym nadmuchiwanym basenem, na które nie ma miejsca na wyższych piętrach.
Z drugiej strony, warto wziąć pod uwagę przytoczone wyżej argumenty o większym hałasie i zanieczyszczeniu powietrza. Na głośnych osiedlach czy w dużych miastach życie tuż nad ziemią z małym dzieckiem nie bywa najłatwiejszym wyborem. Większe dzieci, które już samodzielnie wychodzą do szkoły mogą łatwiej popełnić błąd niezamknięcia za sobą drzwi. W pewien sposób są też bardziej narażone na ewentualnych intruzów.

Czy mieszkanie na parterze jest dobrą opcją dla osób starszych i niepełnosprawnych?
Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich lub o kulach na pewno docenią mieszkanie na parterze, zwłaszcza w budynkach, do których nie prowadzą żadne schody. Zerowa kondygnacja bywa czasem na poziomie na tej samej powierzchni co grunt wokół co jest ogromnym ułatwieniem dla osób starszych i niepełnosprawnych.
Czy mieszkanie na parterze jest dla Ciebie?
Jak widać nie jest tak łatwo rozstrzygnąć o trafności wyboru lokalu parterowego – ma on swoje plusy i minusy. Najlepiej sporządź listę argumentów za i przeciw, które dotyczą indywidualnie Twojej rodziny i przyjrzyj się jej krytycznie. Bywa tak, że choć mieszkanie na parterze nie byłoby nigdy Twoim pierwszym wyborem, ograniczona podaż w danej lokalizacji skłoni Cię do przezwyciężenia niechęci i koniec końcem będziesz pozytywnie zdziwiony komfortem życia tuż nad ziemią!