501 521 551 hello@mellou.pl

Czym różni się apartament od mieszkania i co jest lepsze dla kogo? Podpowiadamy, jak odnaleźć się w bogatej ofercie współczesnych deweloperów i czym kierować się przy wyborze mieszkania w Warszawie.

Mieszkanie w Warszawie – co można kupić?

Agencje nieruchomości alarmują, że podaż mieszkań w Warszawie nieustannie spada – więcej jest zainteresowanych niż lokali. Z tego wynika konsekwentny wzrost cen. Według danych portalu Money.pl w pierwszym kwartale 2024 r. 1 mkw mieszkania w Warszawie kosztował 17 268 zł, a więc o 17 proc. więcej niż przed rokiem. Analitycy, przewidują, że ceny będą dalej rosnąć, choć prawdopodobnie w mniejszym tempie.

Podwyżki na rynku nieruchomości wynikają nie tylko ze zbyt niskiej podaży, ale także rosnących cen materiałów budowlanych, które w ciągu roku wzrosły o 12 proc. Inwestycje deweloperskiej maleją z kolei z powodu ograniczonej dostępności gruntów w stolicy. Coraz więcej osiedli powstaje na peryferiach, a nie wszyscy chcą się pogodzić z długim dojazdem.

Ciekawym trendem jest wzrost zainteresowania dużymi mieszkaniami w Warszawie. Jeszcze przed kilkoma laty rekordy popularności biły lokale dwupokojowe o powierzchni ok. 50 mkw, ale dziś coraz więc klientów poszukuje większych metraży, ponad stumetrowych. Najłatwiej jest kupić je za miastem, gdzie cena w przeliczeniu na 1mkw jest też najbardziej atrakcyjna.

Mieszkania w Warszawie nieustannie drożeją; źródło: unsplash.com/ Kamil Gliwiński
Mieszkania w Warszawie nieustannie drożeją; źródło: unsplash.com/ Kamil Gliwiński

Czym różni się apartament od mieszkania?

W ofertach deweloperów coraz częściej zamiast „mieszkania” pojawia się słowo apartament. Wiele osób traktuje te pojęcia jako zamienniki, ale w rzeczywistości, nie każde mieszkanie jest apartamentem.

Na polskim rynku nieruchomości przyjęło się rozróżnienie mówiące, że apartament to luksusowe mieszkanie zlokalizowane w prestiżowej dzielnicy. Ów prestiż ma wiązać się z wyższym komfortem życia, ale także znacznie wyższą ceną. Za apartament tej samej wielkości zapłacimy oczywiście więcej niż za mieszkanie. Analogicznie możemy oczekiwać wyższego standardu wykończenia.

Apartamenty to duże, luksusowe mieszkania; źródło: unsplash.com/ Alice Kang
Apartamenty to duże, luksusowe mieszkania; źródło: unsplash.com/ Alice Kang

Najbardziej luksusowe apartamenty w Warszawie i nie tylko

Na co może liczyć klient, który zdecyduje się kupić apartament w Warszawie lub innej polskiej metropolii?

  • Duży metraż – deweloperzy w stolicy oferują lokale o powierzchni nawet 300-600 mkw!
  • Dwa poziomy – apartamenty upodabniają się tym do domów rodzinnych, oddzielając strefę dzienną od sypialnianej;
  • Mała liczba lokali w budynku – sąsiadów jest mniej, a często apartamenty zajmują całe piętro;
  • Winda bezpośrednio do lokalu – bez pośrednictwa klatki schodowej;
  • Większa ilość łazienek;
  • Technologie smart home – inteligentne systemy zarządzania temperaturą, przysłanianiem okien, pracą urządzeń AGD, oświetleniem, itd.;
  • Prywatne miejsca garażowe;
  • Luksusowy widok;
  • Dostęp do strefy rekreacyjnej zarezerwowanej dla danego budynku, np. basenu, siłowni, sauny, itd.;
  • Wspólne przestrzenie rekreacyjne na dachu, np. w typie miejskich ogrodów;
  • Usługi concierge;
  • Całodobowa ochrona;

Bardzo ważne jest oczywiście samo wykończenie. Apartamenty zwykle urządzane są pod klucz i oferują najwyższą jakość podłóg, armatury, drzwi i okien. Bardzo często w procesie przygotowania lokalu uczestniczy architekt wnętrz, który dodatkowo planuje umeblowanie, a nawet dekoracje.