Jeśli myśleliście, że znacie już wszystkie style wnętrzarskie, to prawdopodobnie mamy dla Was niespodziankę. Internet podbija właśnie gorący trend Avant Basic, który nazywany jest przez ekspertów mikro-trendem, bowiem skupia się głównie na dodatkach.
Trend Avant Basic – kiedy i jak powstał?
Avant Basic to nie tylko nowa koncepcja w wystroju wnętrz, ale także w modzie. I choć czerpie ona z psychodelicznych szaleństw lat 60. jest całkiem nowym pomysłem, który powstał… w mediach społecznościowych. Nie ma też się czemu dziwić, skoro na Instagramie i TikToku spędzamy tak dużo czasu.
O stylu Avant Basic zrobiło się głośno w 2021 r. za sprawą marek modowych takich jak Paloma Wool czy House of Sunny. Po latach minimalizmu i mody na unisex designerzy zarzucili nas kolorowym, poniekąd kiczowatym i zdecydowanie oryginalnym wzornictwem, które z umiarkowaniem nie ma nic wspólnego. Pomysł spotkał się z tak wielkim entuzjazmem zmęczonego Covid-em społeczeństwa, że szybko przeniósł się również do sfery wystroju wnętrz.

Co to jest styl Avant Basic?
Jak można rozszyfrować nazwę nowego trendu? „Avant” to zapożyczenie z języka francuskiego, które dosłownie oznacza „przed”. Pojawia się ono również w dobrze znanym kierunku sztuki awangardowej czyli rewolucyjnej, radykalnej, wyprzedzającej swoje czasy.
Avant Basic tłumaczony jest jako niezwykłe podejście do zwyczajności. W stylu tym nie ma więc sztywnych reguł dotyczących proporcji, kolorów czy materiałów. W uproszczeniu można powiedzieć, że chodzi o takie wykończenie wnętrz, które pozwoli podkreślić indywidualizm właścicieli, będzie ekspresją unikalnego charakteru i nieposkromionej kreatywności.

Odważna aranżacja w stylu Avant Basic; źródło: Elle India
Avant Basic w wystroju wnętrz
Wszystko to brzmi pięknie, ale praktyk spyta, jak naprawdę wyglądają więc wnętrza w stylu Avant Basic. Możliwych interpretacji jest wiele, ale wszystkie skupiają się na wspomnianej wyżej niezwykłości zwykłych rzeczy. Jest to pewnego rodzaju odejście do dominacji funkcjonalizmu – meble mają przede wszystkim robić wrażenie, a potem dopiero odgrywać swoją rolę.
W przełożeniu na realny design oznacza to przede wszystkim:
- Odważne i kreatywnie desenie w niespotykanych zestawieniach kolorystycznych. Śmiało łączymy więc kropki, kratę, łączkę czy zwierzęce cętki. Nie ma zakazanych zestawień!
- Pełna paleta. Odchodzimy od monochromatyczności czy harmonii trzech komplementarnych barw. Masz ochotę na czerwone krzesła, niebieską sofę i zieloną ścianę? Nie widzimy przeciwwskazań!
- Geometria inaczej. Zaprzeczając minimalizmowi styl Avant Basic uwielbia nietypowe kształty sinusoid, zygzaków czy spirali. Hitem są meble o nieregularnych, asymetrycznych formach, ale także dodatki zaaranżowane w sposób odbiegający od utartych norm, np. krzywo!
- Chaos jest dozwolony. Jako antidotum modny dotąd ład i obsesję chowania wszystkiego z widoku, Avant Basic zachęca nas to polubienia kreatywnego rozgardiaszu. Człowiek bądx co bądź jest istotą chaosu i nie powinniśmy się wstydzić wyrażać do w swoim otoczeniu.

Avant Basic, czyli styl dla ludzi z krwi i kości
Mniej funkcjonalności, więcej osobowości – tak też eksperci określają nowy, szalony trend. W tym ujęciu chodzi o to, że każdy z nas ma pracę, pasje i zwyczaje, które określają nasze życie i powinny znaleźć odzwierciedlenie we wnętrzach. Malujesz? Nie bój się ustawić w salonie sztalugę z rozpoczętą pracą. Masz dziwne hobby kolekcjonerskie? Nie wstydź się wyeksponować swych zbiorów. A może kochasz jogę? Kącik do medytacji może łatwo stać się elementem każdej aranżacji!
Jakie dodatki pojawiają się w stylu Avant Basic?
Praktycznie każde! Szczególną popularnością cieszą się jednak pufy, poduszki, koce i dywany łączące śmiałe kolory, miękkie tekstury i szalone desenie. Nie boimy się również artystycznej ceramiki, abstrakcyjnych obrazów, unikalnych lamp czy krzywych luster. Również instrumenty muzyczne, sprzęt sportowy czy inne przedmioty hobbystyczne mogą stanowić nieodrębną część aranżacji. Wreszcie, warto też inwestować w ciekawe gatunki roślin, które oczywiście zasługują na niebanalne donice. Najważniejsza jest fantazja i polot, nie zaś kompatybilność!