Sposób wykończenia ścian ogrywa kluczową rolę w kształtowaniu nie tylko klimatu i estetyki wnętrz, ale także wrażenia przestronności. Podpowiadamy, jak dobierać kolory i desenie, aby maksymalnie wykorzystać potencjał pokoju.
Wybór idealnej farby: kluczowe kwestie, które pomogą ci malować z sukcesem
Malowanie wydaje się jedynie kosmetycznym zabiegiem przed aranżacją mebli. W rzeczywistości jednak to właśnie od niego należy zacząć planowanie wystroju. Wyposażenie powinno być wszak harmonijnym dopełnieniem atmosfery jaką stworzy dana przestrzeń, ilość dostępnego światła naturalnego (i sztucznego) oraz właśnie kolorystyka tła.
Niby najbezpieczniejsza jest zawsze biel, która na dodatek doskonale odnajduje się w modnej minimalistycznej stylistyce. Łatwo ją przemalować, a potencjał odbijania światła jest zdecydowanie najwyższy. Jeśli zależy Ci na wnętrzach oryginalnych, przytulnych i wyrazistych, biel niekoniecznie jest jednak najlepszym wyborem.
Jak dobierać kolory, aby zagwarantować sobie satysfakcję? Przede wszystkim zamknij oczy i pomyśl o efekcie, o którym marzysz? W każdym pokoju wizja może być oczywiście nieco inna. Kuchnię możesz zaplanować optymistycznie, rodzinnie i ciepło, a sypialnię w sposób chłodny i wyciszający. W żadnym razie nie wybieraj jednak kolorów, za którymi ogólnie nie przepadasz.

Ogólne zasady doboru barw na ścianę:
- Śnieżna biel najefektywniej powiększa wnętrza. Efekt przestronności gwarantuje jednak również większość brudnych bieli oraz pasteli.
- Ciepłe barwy z nutami żółci i czerwieni stymulują apetyt, pobudzają, przywołują na myśl rodzinne ciepło. Doskonale współgrają też z drewnianym wykończeniem.
- Chłodne barwy pasują do pomieszczeń, w których chcemy czuć się świeżo i rześko.
- Ciemne kolory rodzą kameralność i intymność, ale często również ospałość i apatię.
- Zgaszone kolory z tonami szarości to uniwersalne tło, które dopasuje się do większości rodzajów mebli – wystarczy tylko znaleźć swój ulubiony odcień.
Malowanie domu nie ogranicza się jednak do problemu jak dobierać kolory. Równie istotna jest decyzja o powierzchni pokrywanej danym kolorem. W tym kontekście możliwe scenariusze są bardzo szerokie: od części ściany po wszystkie cztery wraz z sufitem. Sufit nie musi bowiem być zawsze biały. Jeśli jednak zależy Ci na optycznym powiększeniu pomieszczenia, pomaluj go na kolor chociaż o ton jaśniejszy.
Nie bez znaczenia jest również rodzaj farby. Te błyszczące oferują najwyższy współczynnik odbijania światła i najłatwiej poddają się czyszczeniu. Te matowe są bardziej eleganckie, ale też mniej odporne na wycieranie czy uszkodzenia.

Najpopularniejsze barwy na ścianę
Jeśli chciałbyś wnętrz w odważniejszych kolorach, ale sam nie wiesz na który się zdecydować, weź pod uwagę odcienie, które królują w najmodniejszych dziś aranżacjach. Na rok 2023 designerzy w szczególności polecają:
- zgaszone odcienie zieleni pasujące do rustykalnych trendów;
- ciemne odcienie niebieskiego;
- klimatyczne brązy;
- róże – od jasnego, pudrowego po magentę.
Poza tym od kilku już lat niegasnącą popularnością cieszy się idealnie neutralny odcień „greige” łączący w sobie ciepło beżu z szarą nostalgią. Miłośnicy klasyki na pewną zadowolą się ciepłymi, brudnymi odcieniami bieli, które doskonale akumulują światła zza okien, czyniąc wnętrza optycznie większymi.



Jakie wzory optycznie powiększą mały pokój?
W małych mieszkaniach wykończenie ścian musi brać pod uwagę pożądany efekt optycznego powiększenia. Aby nie skazywać się jednak na absolutną dominację chłodnej bieli można trzy białe ściany połączyć z jedną wytapetowaną. Jakie wzory wówczas wybrać?
Projektanci wnętrz przede wszystkim polecają poziomy pasy, raczej szerokie. Mogą one na przykład być imitacją poprzecznych desek położonych na ścianę. Dobry efekt dają również umiarkowanie duże, powtarzające się wzory geometryczne oraz wypukłe faktury w pastelowych kolorach. Czasami ideałem bywa też fototapeta z panoramicznym widoczkiem lub mural o szerokim horyzoncie.

Jak dobierać kolory, aby stworzyć spójne wnętrze, w którym będzie można wypocząć?
Same ściany to jednak zaledwie myśl przewodnia, którą trzeba kontynuować i uzupełnić. Służą temu wykończenia architektoniczne, meble i dodatki, zwłaszcza te tekstylne.
Zastanawiasz się jak dobierać kolory futryny drzwi i okien? Najmniej ciekawa jest opcja kopiowania odcienia ścian. Nic dziwnego, że większość projektantów sugeruje więc raczej kontrastowe ramy. Ale jeszcze ciekawszy efekt może dać łagodniejsze przejście ton w ton, gdzie drzwi są tylko o krok jaśniejsze lub ciemniejszy niż ściana, na której się znajdują.
Generalnie, bez różnicy czy decydujesz się na zielenie czy beże, najbardziej relaksująco prezentują się wnętrza aranżowane w sposób harmonijny, z wykorzystaniem wielu różnych odcieni wybranego koloru. Nie musi, a nawet nie powinien być on jednak absolutną dominantą. Modna zasada 60-30-10 sugeruje, aby w kolory mieszać ze sobą w sposób nieproporcjonalny.
Pamiętaj:
- Nadmiar różnych kolorów, nawet tych najcieplejszych i najbardziej optymistycznych, rodzi raczej frustrację niż efekt odpoczynku.
- Jeśli próbujesz farbę na ścianie, pozostaw próbkę minimum na 24 godziny i potem obejrzyj w świetle dziennym ORAZ sztucznym.
- Aby przemalować kolorową już ścianę, jako spodnią warstwę wybierz farbę podkładową. Zapewni ona farbie dekoracyjnej idealny wygląd.
- Jeśli ściana jest już widocznie podniszczona, przed malowaniem zastosuj grunt na całej jej powierzchni.
