501 521 551 hello@mellou.pl

Po latach uwielbienia dla prostoty projektanci zaczynają zwracać się w kierunku bogactwa, obfitości, stylistycznej nadwagi. A efekty są zachwycające! Eklektyczne, przepełnione pomysłami wnętrza emanują indywidualizmem i dla wielu ludzi proponują kuszącą ucieczkę do surowych białych kuchni. Na czym polega maksymalizm i jak można go realizować?

Maksymalizm vs Minimalizm: Dwie Strony Projektowania Wnętrz

Wraz z nadejściem ery nowoczesności design przyjął minimalizm za religię. Jednogłośnie uznaliśmy, że chcemy żyć w spokojnych, prostych i jasnych wnętrzach, a ów ascetyzm jest synonimem współczesnego wyszukania. I nie da się ukryć, że styli minimalistyczny podbił miliony domów na całym świecie, oferując wiele korzyści, w tym zwłaszcza przestrzenny ład i zainteresowanie naturalnymi surowcami. Szalenie modne stały się aranżacje skandynawskie czy japońskie, stawiające na oszczędność formy, neutralność kolorów i funkcjonalność.

Ale moda ma to do siebie, że w końcu się zawsze znudzi. Od kilku lat już czarnym koniem wystroju wnętrz jest maksymalizm, nieprzypadkowo rosnący w siłę w obliczu kryzysu ekonomicznego. Nie jest to bynajmniej pierwsza taka sytuacja – barok czy Art Deco również były odpowiedzią na skromność i ograniczenia poprzednich dekad. I tak jak współczesny maksymalizm wniosły do projektowania coś, czego nam ostatnio brakowało: fantazję i zabawę!

Maksymalistyczna kuchnia z jadalnią; źródło: https://www.reathdesign.com/
Maksymalistyczna kuchnia z jadalnią; źródło: https://www.reathdesign.com/

Kolory, Wzory, Tekstury: Podstawy Maksymalizmu w Aranżacji

W najprostszym ujęciu maksymalizm jest przeciwieństwem minimalizmu. Zamiast stonowanych barw w kilku tonach mamy więc do czynienia z feerią kolorów, często dobieranych na zasadzie kontrastów. Jednolite powierzchnie i delikatne wzory ustępują odważnym, dużym motywom odwołującym się do egzotyki, sztuki czy natury. Gładkość i matowość zastępowane są przez trójwymiarowe tekstury i niezwykłe efekty wykończeniowe.

Maksymalizm wbrew pozorom nie jest jednak chaosem bez kontroli. Nie wystarczy wrzucić dziesięciu najdziwniejszych mebli do wnętrza z każdą ścianą inną. W tym szaleństwie jest metoda, która pozwala cieszyć się komfortem i dobrym samopoczuciem, mimo że nie spełnia reguł Zen.

 Maksymalizm: zderzenie kolorów i tekstur; źródło: https://www.kellywearstler.com/
Maksymalizm: zderzenie kolorów i tekstur; źródło: https://www.kellywearstler.com/

Jak Stworzyć Wnętrze w Stylu Maksymalistycznym: Praktyczne Porady

Zaprojektowanie domu w stylu maksymalistycznym jest oczywiście znacznie trudniejsze niże realizacja minimalistycznej aranżacji, w której mniej znaczy lepiej. Nie każdy z nas ma na tyle wyczucia i zrozumienia współzależności między elementami wystroju, aby stworzyć wnętrz stanowiące faktycznie całość. A eksperci tłumaczą, że maksymalistyczny dom jest jak człowiek – musi być kompleksowy, mieć wiele warstw i twarzy, ale tworzyć jeden organizm.

Owa warstwowość jest kluczem do maksymalizmu. Raczej więc niż przypadkową mieszankę obiektów i powierzchni, staramy się kreować przemyślaną kompozycję nakładających się na siebie „masek”. Przykład: w egzotycznych czterech ścianach pokrytych soczystymi kolorami i kwiecistą tapetą pojawiają się kolonialne meble z różnych epok, a na nich lądują dekoracje w stylu glamour.

Zgodnie z ideą eklektyczną staramy się też łączyć meble i dodatki z różnych epok, stylów i palet. Stawiamy jednak na jakość i poczucie luksusu, a efekt jest ponadczasowy i… intrygujący. Niczym wizyta w muzeum, pobyt w maksymalistycznych wnętrza powinien skłaniać do eksploracji i stopniowego odkrywania detali oraz ich wzajemnych relacji.

Maksymalistyczny salon; źródło: Instagram@home_ec_op
Maksymalistyczny salon; źródło: Instagram@home_ec_op

Maksymalizm w Małych Przestrzeniach: Wyzwania i Rozwiązania

Ze swoim przepychem i skalą dekoracyjność maksymalizm jest idealnym wyborem do wielkich willi czy obszernych apartamentów. Duża przestrzeń uzasadnia bowiem swobodę stylizacyjną. Nie jest jednak prawdą, że nie można zastosować go w kawalerce.

Stworzenie bogatej aranżacji na małym metrażu jest oczywiście wyzwaniem, które wymaga kompromisów. Nikt nie chce przecież mieszkania, w którym nie można się poruszać albo nie ma gdzie odłożyć filiżanki z kawą. Z drugiej strony, starannie przemyślany maksymalizm dodaje wnętrzom głębi i treści i potrafi skutecznie powiększyć je optycznie. Jak ten scenariusz zrealizować?

  • Zacznij od tapety z dużym wzorem;
  • Wprowadź ciekawy kolor na podłogę, sufit lub jedną ze ścian;
  • Wybierz podstawowe, duże meble stawiając na wyraźne kolory i oryginalne kształty;
  • Dopełnij przestrzeń kompaktowymi i lekkimi, ale ciekawymi estetycznie dodatkami;
  • Dobierz kilka silnych dekoracji – na ścianę, stół, okno;
  • Dodaj kilka różnych roślin, nie tylko zielonych i lampy z różnych epok.
Maksymalizm w małych wnętrzach; źródło: https://sonyawinner.com/
Maksymalizm w małych wnętrzach; źródło: https://sonyawinner.com/

Maksymalizm na Całym Świecie: Wpływ Kulturowy na Projektowanie Wnętrz

W swojej fascynacji różnorodnością i eklektyzmem maksymalizm całymi garściami czerpie z wpływów etnicznych. Nie boi się ich przy tym mieszać bez logicznego klucza. Portugalskie kafelki mogą się więc pojawić w towarzystwie marokańskiego dywanu i słowiańskiej ceramiki. Warto, aby między tymi elementami zachować jednak jakąś harmonię, nie przeważając szali w żadną stronę.

Maksymalizm w Biurze: Jak Energetyzujące Przestrzenie Wpływają na Pracę

Paradoksalnie maksymalizm może również być ciekawym rozwiązaniem do przestrzeni biurowych. Tutaj oczywiście należy zrobić zastrzeżenie, że w miejscu pracy nadmiar podniet wzrokowych nie może sięgać poziomu, gdy zacznie utrudniać skupienie. Ale kolory, tekstury i stylowa świeżość mogą działać na ludzi inspirująco, pobudzać ich kreatywność i sprzyjać relaksacji.

Maksymalistyczne biuro to przede wszystkim więc dobra propozycja dla profesjonalistów zajmujących się twórczością artystyczną i designerską. Może również pomagać w organizacjach polegających na dobrej współpracy teamu i silnych relacjach partnerskich.

Maksymalistyczne przestrzenie biurowe; źródło: https://interiordesign.net/
Maksymalistyczne przestrzenie biurowe; źródło: https://interiordesign.net/