501 521 551 hello@mellou.pl

Moda na ekologię i naturalistyczny wystrój zmieniła sposób wykończania ścian. Raczej niż w tapety inwestujemy dziś coraz chętniej w lamele ścienne, czyli nowoczesną wersję boazerii.

Lamele – co to takiego?

Pomysł na drewniane ściany nie jest wcale nowy. Wspomniana wyżej boazeria była nieodłącznym dekorem wnętrz z czasów PRL-u. W rustykalnych chatach od wieków mamy też ściany, które z desek są po prostu zbudowane. Nowoczesna architektura potrzebowała jednak bardziej aktualnego rozwiązania. Tak właśnie powstały lamele ścienne, czyli delikatne pionowe lub poziome listwy wykorzystywane do dekoracji ściany lub mebli.

Konstrukcja lameli jest bardzo prosta. Na ścianie najpierw instaluje się listwy montażowe. Na nich mocowane są pojedyncze listewki, które mogą być ułożone płasko, ale także pod katem. Istotne jest jednak, aby konstrukcja sprawiała wrażenie lekkiej – w tym celu stosuje się kilkumilimetrowe przerwy między poszczególnymi elementami.

Lamele w salonie; źródło Duratex

Nowoczesne lamele: rodzaje i zalety

Lamele najczęściej wykonane z drewna. W tej roli idealnie sprawdza się drzewo dębowe, bukowe, sosnowe oraz jesionowe. Każde ma nieco inne odcienie i strukturę i tym samym może pasować do określonego typu wnętrz. Warto jednak pamiętać, że lamele ścienne z wysokiej jakości drewna to inwestycja na lata!

Tańszą, ale wyraźnie gorszą jakościowo alternatywą są lamele z tworzywa sztucznego PCV lub płyty MDF, które oklejone są folią o wybranym designie. Może on imitować drzewo, ale także inne materiału typu beton. Poza względami ekologicznymi minusem tego rozwiązania jest także potencjalne uwalnianie toksycznych substancji we wnętrzach.

Orientacja i szerokość lameli mogą być różne, w zależności od pożądanego efektu estetycznego. A lamele ścienne mają imponujący potencjał dekoratorski. Projektanci wnętrz polecają je przede wszystkim jako:

  • Sposób na optyczne powiększenie wnętrz dzięki strukturze 3D;
  • Metodę na uczynienie pomieszczenia bardziej przytulnym;
  • Element urozmaicający zbyt długie, puste ściany;
  • Naturalistyczne wykończenie ściany;
  • Sposób na podział większego pomieszczenia bez budowy ścianek;
  • Dodatkowe wyciszenie ściany.

Warto podkreślić, że lamele są stosunkowo łatwe w montażu – można je zainstalować szybko i bez dużego nieporządku.

Contemporary living room with wood paneling on the walls and wood slats with gray corner sofa and square ottomans. 3D rendering.

Lamele ścienne – do jakich w wnętrz pasują?

Z uwagi na modernistyczne wykończenie lamele nie są wcale nieodłącznie związane z drewnianą klasyką. Owszem, można je wkomponować do rustykalnych wnętrz, ale częściej występują w aranżacjach współczesnych, eklektycznych i inspirowanych naturalizmem.

Lamele ścienne szczególnie chętnie wykorzystywane są w wystroju salonu. Umieszcza się je zwłaszcza na ścianie za telewizorem, gdzie stanowią atrakcyjne acz wyważone tło. Mogą też pokrywać część długiej, niezastawionej ściany tworząc tym samym przyjemną dla oka strefę, np. wypoczynkową. Ponadto lamele są cenioną ozdobą sypialni, zarówno jako tło dla wezgłowia łóżka, jak i naprzeciw okna. Jeśli chcesz optycznie powiększyć wnętrze, zainstaluj lamele jedynie na części ściany; jeśli pokój wydaje się zbyt nieprzytulny, pokryj nimi całą ścianę.

Drewniane lamele sprawdzają się również w minimalistycznych przedpokojach. Nie poleca się natomiast instalować ich w kuchni w pobliżu blatu roboczego lub zlewu oraz w pokojach małych dzieci. Mimo estetycznego, przytulnego wyglądu jest to dekoracja trudna do czyszczenia!

Jaki kolor lameli wybrać?

Projektanci wnętrz potrafią wykorzystać lamele ścienne na wiele ciekawych sposobów. Naturalne, jasne odcienie drzewa polecane są do aranżacji w stylu skandynawskim i minimalistycznym. Ciemne brązy, szarości i czerń znajdują natomiast zastosowanie w eklektycznych i industrialnych wnętrzach, gdzie często pojawia się kontrast i mocne akcenty.

Instalując lamele na części ściany warto przemyśleć relację jej barwy do koloru lameli. Oprócz przeciwstawnych połączeń modne są bardziej neutralne zestawienia, np. brudnej bieli z sosnowym drzewem. Odcień drewna powinien też harmonizować z meblami w danym pokoju – zbyt dużo różnych tonów może dawać nieprzyjemny efekt chaosu.

Drewniane lamele jak tło; źródło: https://www.thewoodveneerhub.com/

Lamele ścienne: ciekawe inspiracje

Kuszą Cię lamele ścienne, ale nie masz pojęcia jak je wykorzystać? Możliwości jest wiele – doświadczony projektant wnętrz na pewno poradzi, jak wkomponować je do wybranej aranżacji. Możesz też dać się zainspirować przykładami ze świata:

> Lamelowa ściana w łazience jako ciepły kontrast dla betonowych płytek

Lamele ścienne w łazience; źródło: 404stud.io

> Lamelowa ścianka w salonie z półkami i telewizorem;

Swanson Homes + Carbon 6 Interiors – 2828 Deer Hill Rd, Long Lake, MN 55356

> Czarne lamele ścienne w nowoczesnym salonie

Lamele ścienne; źródło: https://andorwillow.com/

> Drewniane lamele jako dekoracja sufitu w outdoorowej kuchni

Lamele; źródło: Collective Works/ https://www.livingetc.com/

> Lamelowy sufit w kuchni jako dopełnienie dla mebli w stylu industrialnym

Aranżacja kuchni; źródło: http://fortandfield.blogspot.com/

Ile kosztują lamele?

Całkowity koszt lameli zależy od materiału, który wybierzesz oraz sposobu montażu. Gotowe systemy z supermarketów budowlanych można zainstalować samodzielnie za pomocą prostych narzędzi. Jest to też rozwiązanie najtańsze. Cena pojedynczej lameli waha się zwykle w granicach 20-40 złotych, choć większe zestawy mogą wychodzić taniej w przeliczeniu na sztukę.

Z drugiej strony możesz zlecić wyrób drewnianych lameli na zamówienie i zatrudnić profesjonalną ekipę, która je położy. W tym przypadku wydatek będzie znacznie większy, ale z drugiej strony możesz wymagać bardziej niestandardowych rozwiązań, które trudno byłoby zrealizować własnymi siłami.