501 521 551 hello@mellou.pl

Dzięki nowych technologiom rozmiar domowej biblioteczki przestał być wyznacznikiem oczytania. Mimo to większość z nas chętnie otacza się ulubionymi dziełami literackimi. W jaki sposób można wykorzystać ułożenie książek na półkach do uatrakcyjnienie wystroju wnętrz?

Układanie książek alfabetycznie, wg gatunku czy kolorami? A może wg wysokości?

Jeśli jesteś zdeklarowanym bibliofilem, który często i chętnie sięga do swojego zasobnego księgozbioru, potrzebujesz praktycznej organizacji. Dwa podstawowe sposoby na ułożenie książek powielają schematy z księgarni i bibliotek. Możesz więc wybrać alfabetyczną aranżację według nazwisk autorów lub, jeśli masz kłopoty z pamięcią, według gatunku. Ten drugi wariant bywa przyjaźniejszy dla domowników i gości, którzy szukają czegoś ciekawego do przeczytania.

Powyższe metody nie muszą gwarantować estetyczne satysfakcji, o ile nie posiadasz długich serii wydawniczych. Jeśli księgozbiór nie jest więc przesadnie duży i można się w nim zorientować bez logicznych systemów, możesz postawić na nieco bardziej kreatywne ułożenie książek. Najciekawsze opcje obejmują:

  • Kolory. Grupujesz grzbiety posiadanych tomów według barw i układasz je bądź to stopniując, bądź też według własnego klucza kolorystycznego. Efekt końcowy bywa bardzo atrakcyjny i pasuje do nowoczesnych, eklektycznych wnętrz. Czasami może okazać się, że zdjęcie papierowych okładek z książek przydaje im stonowania i elegancji.
Ułożenie książek wg koloru; źródło: Pinterest/Emilie Tosello
  • Wysokość. Na poszczególnych półkach układasz książki o podobnej wysokości – możesz do nich dopasować wysokość półek, jeśli jest regulowana.  Ten wariant dobrze prezentuje się na regałach z dodatkowymi dekoracjami, np. roślinami doniczkowymi.
Organizacja książek wg wysokości; źródło: https://lifestyledbysammy.com/
  • Tylna strona. Mało praktycznym, ale szalenie efektownym pomysłem na układanie książek jest obracanie ich grzbietami do tyłu. W rezultacie otrzymujesz bardzo podobne, papierowe elementy, które idealnie dopełniają minimalistycznej aranżacji.
Książki odwrócone tyłem; źródło: Maison de Pax
  • Poziomo lub skośnie. Jeśli książek nie jest przesadnie wiele, możesz układać je w poziome stosy lub skośne sekcje. Opcja ta prezentuje się bardzo udanie w dużych regałach stanowiących np. ściankę działową w salonie. Prześwity między książkami przepuszczają światło i urozmaicają strukturę biblioteczki.
Kreatywne ułożenie książek; źródło: https://carlosdavid.com/

Dodajmy, że wiele źródeł sugeruje, aby oddzielnie układać książki w twardych i miękkich okładkach. Faktycznie taki podział jest estetycznie bardzo przyjemny.

Jaka biblioteczka, półka do jakiego wnętrza? Czym się sugerować przy wyborze?

Ułożenie książek jest oczywiście wynikową konstrukcji, która ma je unieść. Wybór odpowiedniego mebla nie jest jednak wcale taki prosty. Podstawowe kryteria, którymi musisz się kierować przy zakupie to oczywiście wielkość księgozbioru, możliwości budżetowe oraz dostępność wolnej przestrzeni.

Półki zajmują miejsce tylko na ścianach, więc są idealne do małych wnętrz. Może je umieścić na łóżkiem czy kanapą, co nie tylko pozwala zagospodarować pustotę, ale sprzyja optymalnemu wykorzystaniu przestrzeni.

Regał, choć jest znacznie droższy niż półka, oferuje jednak przewagę ekonomiczną, jeśli masz książek więcej – kupno i montaż 8 półek zawsze wyjdzie drożej. Ponadto możesz go wykorzystać do oddzielenia funkcjonalnej strefy w pokoju. Niskie biblioteczki pozwalają eksponować na wierzchu ulubione przedmioty dekoracyjne pozostawiając jeszcze miejsce na lustra czy obrazy. Wysokie pozwalają na zagospodarowanie wnęk czy pustych przestrzeni aż po sam sufit bez pracochłonnego rozwiercania całej ściany.

Zastanów się co chcesz przechowywać na półkach oprócz książek. Jeśli jest tego dużo, wybierz raczej regał, który miewa opcję zintegrowanych szuflad i zamykanych półek na mniej reprezentacyjne detale.

W pokoju dziecięcym regał jest zazwyczaj bezpieczniejszym rozwiązaniem – nie tylko oferuje nisko położone półeczki, ale jest ogólnie stabilniejszy i minimalizuje ostre kanty, o które można się skaleczyć podczas zabawy. Z drugiej strony, w małej sypialni lepsza opcją będą lekkie półki, które nie zagracą przestrzeni i ograniczą ilość gromadzącego się kurzu.

Regał ze świąteczną aranżacją książek; źródło: Instagram/hotcocoareads

Ciekawe pomysły na regały, półki

I półki, i regały mogą być wykonane z różnych materiałów, realizować różne pomysły designerskie. Klasyka to oczywiście naturalne drewno – ekologiczne, uniwersalne i pasujące do każdy wnętrz. W bardziej charyzmatycznych aranżacjach może być malowane na biało, czarno… albo dowolny kolor tęczy.

Sporą popularnością cieszą się jednak również półki i regały metalowe bądź łączące metal z drewnem. To doskonały wybór do modnych industrialnych wnętrz.

Nie pogardzajmy również tworzywami sztucznymi, które wbrew pozorom bywają bardzo ekologicznym pomysłem, jeśli wyprodukowane są recyklowanych surowców. Szczególną popularnością cieszą się transparentne regały i półki, które sprawiają, że książki lewitują w powietrzu.

W szczególności warto polecić:

  • Regały o nietypowej konstrukcji, wymykające się koncepcji symetrii, nawet z elementami skośnymi;
  • Regały o konstrukcji pudełkowej, w których półki są z pięciu stron zabudowane;
  • Przeszklone witryny, bardzo eleganckie i doskonale chroniące przed kurzem;
  • Półki wbudowane we wnęki, np. pod parapetem, które nie tylko wykorzystują, ale także ujednolicają przestrzeń;
  • Regał na książki w kształcie drabiny;
  • Narożnikowe regały na książki.
Nowoczesna biblioteczka; źródło: https://www.lago.it/
Oryginalne półki na książki; źródło: https://www.lago.it/

Kreatywne ułożenie książek… bez półek!

Nie musisz jednak być wcale posiadaczem półek czy biblioteczki, aby przechowywać i eksponować książki w domowych wnętrzach. Nie jest to rozwiązanie dla miłośników porządku i odkurzania w każdy rogu, ale ma swój niewątpliwy urok. Stosy książek układamy na podłodze i parapetach, a nawet wokół łóżka czy w niewykorzystanym kominku.

Poza tym książki możesz wykorzystać jako kreatywną ozdobę stolików do kawy lub szafek nocnych. W tej roli najlepiej sprawdzają się piękne albumy z malarstwem czy fotografiami, których okładki same w sobie są dziełem sztuki.

Książki w kominku; źródło: Instagram/ jyoungdesignhouse
Książki pod oknem; źródło: Instagram / beigerenegade
Aranżacja książek; źródło: https://www.minto.com/