Kto nie ma własnego ogrodu, nie musi wcale rezygnować z uroków relaksu na świeżym powietrzu. Duży balkon w bloku da się urządzić zaskakująco efektywnie i funkcjonalnie. Poznaj ciekawe pomysły z całego świat i stwórz swój własny raj pod gołym niebem.
Przestrzeń i wygoda: Jak zaprojektować funkcjonalny balkon w bloku mieszkalnym?
Bardzo mało balkony nie dają wiele okazji do kreatywności – zwykle zmuszony jesteś wybrać między leżakiem a donicami z pomidorami. W nowoczesnym budownictwie zoptymalizowanym pod kątem potrzeb użytkownika metraż balkonu jest jednak zwykle dość zadawalający i dorównuje, a nawet przewyższa standardową lodżię.
Zanim przejdziesz do aranżacji przeanalizuj dokładnie potrzeby i możliwości:
- Jaki jest metraż Twojego balkonu?
- Czy jego orientacja sprzyja relaksowi, opalaniu, uprawie roślin, itd.?
- Czego oczekujesz od balkonu?
- Których funkcji jesteś w stanie się wyrzec?
Wynik analizy musi być kompromisem między optymalnym wykorzystaniem przestrzeni a wygodą. Nikt nie chce balkonu zatłoczonego, na którym ciężko jest się obrócić. Zwłaszcza w rodzinach z dziećmi i zwierzętami domowymi warto zachować nieco wolnej powierzchni – w razie potrzeby wykorzystasz ją na suszak czy choinkę. Z drugiej strony, jeśli balkon w bloku ma być dodatkowym „pokojem” warto zaaranżować go tak, aby zapewniał komfort. Od Ciebie tylko zależy, czy priorytetem będzie stolik z krzesłami czy leżak.

Oaza spokoju: Tworzenie relaksującej atmosfery na dużym balkonie w bloku
Naturalnie, większość balkonów znajduje się na nudnych ścianach nudnych bloków na nie całkiem ciekawych osiedlach. Trudno tutaj o piękne widoki i intymny klimat własnego ogrodu. Nie wszystko jednak stracone! To, jak będziesz się czuć na swoim balkonie zależy w dużym stopniu od jego aranżacji. Atmosferę przytulności i odpoczynku możesz stworzyć za pomocą roślin, dekoracji, tekstyliów, a także kreatywnych ścianek.
Dodajmy, że coraz większa część developerów dba dziś o ochronę prywatności balkonów między sąsiadami. W starych blokowiskach problem nadmiernej widzialności możesz rozwiązać za pomocą plecionych mat, desek, zasłon, a nawet żaluzji. Klimat w środku poprawią przede wszystkim dywaniki, dekoracyjne poduchy, lampiony i światła montowane na ścianie, a także stylowe ozdoby – od łapaczy snów po nowoczesne dekory.
Istotną rolę w wystroju odgrywają kolory, tekstury i materiały. Klasyka to oczywiście naturalne drewno, ale coraz częściej wybieramy także nowoczesne wyposażenie z tworzyw sztucznych, czasami w szalonych odcieniach, bądź praktyczne metale, minimalistyczne lub zdobione na sposób retro.

Balkon w bloku dla miłośników zieleni: Porady dotyczące roślinności na dużym balkonie
Zieleń na balkonie spełnia trzy podstawowe funkcje:
- Zasłania przed sąsiadami;
- Jest namiastką ogrodu, kojąc zmysły;
- Zapewnia regularne plony.
W zależności od tego, co jest dla Ciebie priorytetem możesz wybierać spośród wysokich traw dekoracyjnych i bambusów w donicach a krzewów pomidorów i truskawek. Na balkonach zawsze znajdzie się miejsce dla tropikalnych roślin trzymanych przez zimę w mieszkaniu. Dla lepszego efektu wizualnego warto pojedyncze okazy poprzesadzać w korespondujące ze sobą donice.
Ciekawym rozwiązaniem są również zielone ściany. Rozwiązanie to jest dość kosztowne, ale pozwala do maksimum wykorzystać dostępną przestrzeń i dosłownie otoczyć mieszkańców roślinnością. Taniej, acz podobnie uroczo możesz zaaranżować ściany dzięki gatunkom pnącym typu bluszcz.

Pogoda bez znaczenia: Jak wykorzystywać balkon przez cały rok?
Sceptycy twierdzą, że nie warto inwestować w balkon w bloku w Polsce, bo ciepły sezon trwa zaledwie cztery miesiące. Przez resztę roku jedyna opcja wykorzystania to chłodzenie ciast i przechowywanie warzyw. Nie musi jednak tak być.
Po pierwsze, coraz chętniej zabudowujemy balkony panelami ze szkła lub tworzyw sztucznych typu pleksi. Są one otwierane niczym okna i latem pozwalają korzystać ze świeżego powietrza, a zimą tworzą prawdziwy ogród zimowy. Dodatkowo dogrzewane bywają oranżerią, domową oazą relaksu lub naturalnym solarium.
Ale nowoczesny balkon w bloku może być wykorzystywane także poza sezonem i bez zabudowy. Coraz więcej jest gazowych grzejników, które pozwalają w estetyczny sposób ocieplić atmosferę przy stoliku lub kanapie. Tym sposobem nawet późną jesienią będziesz mógł posiedzieć na świeżym powietrzu. Zimą z kolei odpowiednio oświetlony i udekorowany balkon w bloku może po prostu stać się wymarzonym widokiem zza okna, niezastąpionym zwłaszcza w okresie adwentu i świąt.

Balkonowa kuchnia: Praktyczne rozwiązania do gotowania i grillowania na balkonie
Brak ogrodu czy tarasu nie jest powodem do rezygnacji z przygotowania posiłków na świeżym powietrzu. Odpowiednio duży balkon w bloku może łatwo stać się mini kuchnią, która latem stanie się centrum domowego życia. Pomysłów na jej aranżację jest kilka.
Ponieważ outdoorowe gotowanie polega przede wszystkim na grillowaniu, warto zaopatrzyć się w stosowny grill. Najtańszy będzie węglowy, niewielki i przenośny, ale dla zdrowia i minimalizacji aromatów warto pomyśleć o grillu elektrycznym lub gazowym. Ten pierwszy nie zabiera dużo miejsca, ale wymaga kontaktu elektrycznego; ten drugi z kolei nadaje się tylko do naprawdę dużych balkonów.
Grill to jednak nie wszystko. Wygoda przygotowania posiłków wymaga również blatu roboczego, szafki z przyborami kuchennymi, a nawet barku z napojami. Zdolny stolarz na pewno łatwo zaproponuje zabudowę w sam raz na wymiar.

Wygodne meble na balkonie: Stwórz komfortową przestrzeń do odpoczynku i spotkań
Duże tarasy pozwalają na swobodną aranżację różnych typów mebli, z wydzieleniem strefy wypoczynkowej, jadalnej, miejsca do opalania. Na balkonie możliwości są znacznie bardziej ograniczone, więc trzeba dokonać wyboru. Wszystko zależy od tego z kim i jak planujesz spędzać czas „za oknem”.
Jeśli Twoim priorytetem są śniadania i kolacja na świeżym powietrzu, postaw na stół z krzesłami. Te aluminiowe są przyjemnie lekkie i trwałe, a przy tym doskonale pasuję do każdego designu. Krzesła mogą być składane, aby ułatwić zagospodarowanie przestrzeni w zależności od aktualnych potrzeb.
Większość ludzi na balkonie woli jednak popijać kawę lub wino, czytając lub rozmawiając. Wówczas lepszym pomysłem będą fotele ze stolikiem do kawy lub niewielka sofa, na której da się w pojedynkę wyciągnąć nogi. Największy komfort zapewnią meble balkonowe z poduszkami powleczonymi odpowiednio trwałą i wodoodporną tkaniną.
Bardzo duży balkon w bloku może łatwo pomieścić kąt wypoczynkowy z dwoma leżakami bądź nawet huśtawką. Wystarczy dobrać kilka stylowych donic z zielenią, aby cieszyć się luksusem na miarę prawdziwego ogrodu.

Ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania dla balkonu w bloku mieszkalnym
Designerskie meble tarasowe bywają niestety dość drogie. Alternatywą dla osób o mniejszym budżecie są rozwiązania typu DIY. Z odzyskanego drewna, surowych pniaków czy palet da się w stosunkowo łatwy sposób zaaranżować siedziska, stoliki, półki, a nawet kwietniki. W internecie znaleźć można dziesiątki pomysłów na recyklowane meble.
Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko oszczędność cenowa, ale również względy ekologiczne. Po co kupować wciąż nowe sprzęty, jeśli do wykorzystania jest tyle surowców? Dodatkowo naturalne drewno nie jest odpadem szkodliwym dla środowiska, więc nawet przy zmianie wystroju balkonu nie będziesz stwarzać dodatkowego balastu dla planety.

Rozrywka na świeżym powietrzu: Ciekawe aktywności na dużym balkonie w bloku
Jak można jeszcze inaczej wykorzystać duży balkon w bloku? Pomysłów jest wiele, a każdy może znaleźć swój, unikalny. Ciekawe aranżacje ze świata stawiają jednak na:
- Outdoorową czytelnię, z wygodnym miejscem do siedzenia;
- Letni home office z małym biureczkiem;
- Siłownię na świeżym powietrzu;
- Miejsce do uprawiania jogi i medytacji;
- Mini ogródek z warzywami, owocami i ziołami.
Na pewno szkoda jest pozostawiać balkon „odłogiem”. Tych kilka metrów kwadratowych na świeżym powietrzu to tak naprawdę dodatkowy pokój, który warto wykorzystać na relaks lub realizację osobistych pasji.
