501 521 551 hello@mellou.pl

Wystrój wnętrz ma kluczowy wpływ nie tylko na ich funkcjonalność, ale także na zdrowie i samopoczucie domowników. Wzgląd ten jest szczególnie istotne w kontekście nocnego wypoczynku. Oto najczęściej popełniane błędy przy aranżacji sypialni – naucz się ich wystrzegać!

Zbyt wyraziste kolory

Niby z gustami się nie dyskutuje. Psychologia koloru mówi nam jednak, że każda barwa podświadomie wpływa na nasze emocje, prowokujące reakcje całkiem niezależne od tego, co nam się podoba, a co nie. Zgodnie z tą teorią wyraźne, żywe barwy stymulują układ nerwowy, zaostrzają apetyt i skłaniają do aktywności – wszystko to jest sprzeczne z ideą wyciszenia przed snem. Źle dobrana paleta w sypialni utrudnia więc relaks i zasypianie, nawet jeśli jest idealnym wyborem do kuchni i jadalni.

Czego nie robić? Unikaj jaskrawo żółtych, pomarańczowych, czerwonych czy zielonych tonów w sypialni, nawet, jeśli chodzi tylko o pościel. Zamiast tego postaw na kojącą, stonowaną paletę, która uspokaja i koi zmysły. Chłodne błękity i szarość sprawiają, że atmosfera będzie rześka, zaś beże, kremy czy brązy łączą efekt przytulności z naturalnym pierwiastkiem zen.

Zbyt wyraziste kolory do sypialni; https://blog.ruggable.com/

Zagracenie, czyli kardynalne błędy przy wystroju sypialni

Filozofia feng shui przekonuje, że pomieszczenie do spania powinno być uporządkowane, minimalistyczne, wolne od czynników rozpraszających. Nawet, jeśli nie jesteś zwolennikiem wschodnich teorii, na pewno łatwo zaobserwujesz na sobie, o ile przyjemniej wypoczywa się wśród ładu. Zagracona sypialnia pełna mebli, sprzętów, ozdób i ubrań pozostawionych na wierzchu to pułapka na nasze zmysły. Trudno się tutaj zasypia, a jeszcze nieprzyjemniej budzi.

Czego nie robić? Nie traktuj sypialni jako magazynu przechowalniczego. Jeśli z życiowej konieczności musisz przechowywać tutaj odkurzacz, deskę do prasowania, maszynę do szycia i sprzęt na lato, zainwestuj w zabudowaną szafę. Za przesuwnymi drzwiami łatwo schowasz wszystko, co deprymuje i utrudnia skupienie, a piękne lustrzane lub drewniane drzwi pomogą ci dopełnić aranżacji. Unikaj też nadmiaru otwartych półek, które tylko prowokują pojawianie się bałaganu.

Zagracona sypialnia; https://www.reddit.com/

Zbyt surowy design

Z drugiej strony, nadmierny minimalizm tez może szkodzić. Najczęściej popełniane współcześnie błędy przy aranżacji sypialni obejmują ograniczenie pokoju stricte do jego funkcji użytkowej. Chcąc uniknąć bałaganu i zachować ową zachwalaną prostotę zapominamy całkiem o dekoracjach i detalach. W efekcie wnętrza wydają się obce i surowe, nie budzą swojskich uczuć i nie sprzyjają intymności.

Czego nie robić? Na pewno nie aranżuj ozdób na każdej możliwej półce, ścianie i blacie. Zamiast dziesiątek mniejszych dekoracji zdecyduj się na 3-4 większe i wyraźniejsze. Może to być np. obraz na ścianę, duża waza na kwiaty, donica z lampą czy stos ciekawych książek. Zastanów się jaki design najlepiej do ciebie przemawia i skup się na jego charakterystycznych atrybutach.

Zbyt pusta sypialnia; https://newstayplace.com/

Brak równowagi

Dominującym meblem w sypialni jest oczywiście łóżko. Klasyczny scenariusz każde dosunąć je wezgłowiem do ściany i otoczyć dwoma stolikami nocnymi pozostawiając ściany wokół pustymi. Nie jest to jednak rozwiązanie przytulne ani przestrzennie wyważone. Leżąc na łóżku czujesz się niczym na tratwie dryfującej po szerokim oceanie!

Co robić? O wiele lepiej byłoby, gdybyś zaplanował również meble wokół – np. małe biureczko do pracy, fotel do czytania czy toaletkę. To nie tylko praktyczne sposoby na wykorzystanie przestrzeni, ale także ważna przeciwwaga dla dość przytłaczającej masy łóżka.

Zwłaszcza w większych sypialniach warto popracować nad różnorodnością wystroju, tak, aby pokój stwarzał wrażenie przytulnego i zrównoważonego. W osiągnięciu celu pomogą ci również dekoracje ścienne, zwłaszcza większej ilości obrazy oraz lustra.

Błędy przy aranżacji sypialni; www.apartmenttherapy.com

Brak ciemności

W sypialni przede wszystkim chcemy spać. Niezależnie od osobistych przyzwyczajeń, idealna ciemność stanowi absolutnie optymalne warunki do pełnego wypoczynku. Zdaniem naukowców każde źródło światła w nocy jest bowiem rejestrowane przez mózg i zaburza wydzielanie melatoniny. W krótkim okresie czasu konsekwencją mogą być zaburzenia snu i wynikające z nich niewyspanie, w dłuższym zaś rozwój poważnych chorób!

Czego nie robić? W żadnym razie nie ignoruj więc solidnego zaciemnienia okien! Możesz postawić na rolety, żaluzje lub ciężkie kotary, ale w sypialni powinieneś zawsze być w stanie stworzyć totalną ciemność. Jest to szczególne ważne latem, gdy wieczory są długie, a ranki wczesne. Dodatkowo, różne formy zakrycia okien stwarzają także przyjemne poczucie intymności i redukują dyskomfort potencjalnego bycia obserwowanym z ulicy czy przez sąsiadów. Pamiętaj, aby wybór konkretnego typu zaciemnienia odpowiadał stylowi aranżacji wnętrz!

Sypialnia z dużymi oknami; www.thespruce.com

Nieprawidłowe oświetlenie

Błędy przy aranżacji sypialni obejmują nie tylko nadmiar światła, ale także jego niewłaściwy typ. Zanim bowiem uśniemy, większość z nas lubi spędzać czas w łóżku na czytaniu książki czy innych formach relaksacji. W tym celu idealne są lampki punktowe, które nie rażą w oczy, nie pobudzają zmysłów, ale umożliwiają lekturę.

Czego nie robić? Nie myśl, że jedna lampa sufitowa rozwiąże problem oświetlenia sypialni. Zdaniem projektantów wnętrz, zupełnie najlepszym pomysłem jest dobór trzech warstw światła:

  • Górne, główne umożliwia np. sprzątanie.
  • Boczne, z silnym skoncentrowanym snopem światła, jest idealne do czytania;
  • Dodatkowe, klimatyczne, np. w postaci kinkietu czy lampy stołowej, zapewnia delikatną oświatę pomagającą w zasypianiu i łagodnym budzeniu się.
Niedostatecznie oświetlona sypialnia; https://www.mymove.com/

Inne błędy przy aranżacji sypialni

Na tym jednak nie kończy się lista grzechów popełnianych podczas urządzania pokoju do spania. Na co więc jeszcze warto zwracać uwagę? Zdecydowanie niewskazane są:

  • Zbyt mały dywan, który jedynie częściowo wystaje spod łóżka, sprawia, że sypialnia nie wydaje się przytulna.
  • Nadmiar lub brak poduszek dekoracyjnych – Idealnie jest mieć ich 2-3 warstwy. Mniejsza ilość wydaje się surowa i nieprzytulna, większa stwarza wrażenie nieprzyjemnego chaosu.
  • Wybór zbyt małego wezgłowia u łóżka. Dekoracyjne i odpowiednie wysokie wezgłowie stanowi doskonałą przeciwwagę dla powierzchni łóżka i polecane jest zwłaszcza do średnich i większych sypialni. Uważaj jednak – w małych sypialniach zbyt duże wezgłowie również jest stylowym faux-pas!
  • Zaniedbanie pościeli – nawet najpiękniej zaaranżowana sypialnia nie będzie nigdy prezentować się dobrze, jeśli nie zadbasz o ładną zharmonizowaną z wystrojem pościel. Z odpowiednią narzutą i deką łóżko o kilku atrakcyjnych warstwach tekstyliów będzie prezentować się zdecydowanie najciekawiej!
  • Brak roślin – zieleń doniczkowa to nie tylko najlepsza, najbardziej kojąca ozdoba pięknej sypialni, ale także sposób na poprawę jakości powietrza. Zainteresuj się gatunkami, które filtrują szkodliwe związki!
  • Monotonia meblowa – dawniej kupowanie długich kolekcji mebli sypialnianych było modne i pożądane. Dziś jednak projektanci wnętrz polecają eklektyzm. Do oryginalnego łóżka dobieraj samodzielnie szafki nocne, komody i szafę. Możesz korzystać z oferty jednego producenta, ale nie bój się łączyć różne materiały, style i kolory.
Zbyt mały dywan do sypialni; https://www.mohawkhome.com/