Marzenie o własnym domu bardzo często jest nieodłącznie związane z kominkiem – synonimem ciepła i rodzinnej przytulności. Przy współczesnej ofercie rynkowej nie tak łatwo jest jednak wybrać ten idealny kominek.
Dlaczego warto zainwestować w kominek?
Nie jesteś przekonany czy go faktycznie potrzebujesz? Boisz się dodatkowych kosztów związanych z wykańczaniem domu? A może oczekujesz uciążliwość związanych z paleniem w kominku? We współczesnej dobie niemal wszystkie fakt przemawiają na korzyść kominka!
Po pierwsze, to alternatywne źródło ciepła i światła, które w perspektywie kryzysu energetycznego jest wprost nieocenione. Nie tylko zaoszczędzisz na wydatkach na prąd lub gaz, ale w razie awarii elektryczności nie pozostaniesz nigdy w ciemnym, zimnym domu. Atmosfera na święta czy romantyczne wieczory nie może zaś być lepsza niż z żywym ogniem.
Kominek pomaga również nadać salonowi charakteru. Jako „domowe ognisko” staje się centrum uwagi detronizując telewizor. Pasuje przy tym zarówno do tradycyjnych aranżacji uderzających w nostalgiczne nuty, jak i stylu nowoczesnego.
Dla miłośników ekologii ważnym elementem jest również zgodność z ideami zrównoważonego rozwoju. I choć kominek oznacza spalanie, zdecydowanie niekorzystne dla jakości powietrza, w porównaniu z masową produkcją energii jest wyborem przyjaznym dla środowiska. Drewno jest wszak surowcem wysoce odnawialnym!

Kominek dekoracją wnętrza
Posiadanie kominka wiąże się również z korzyściami czysto estetycznymi. Niektórzy inwestują wręcz w obudowę i elegancki gzyms, nawet jeśli nie posiadają przewodu kominowego – tylko ze względów designerskich.
Klasyczne kominki z otwartym paleniskiem to już klasyka wystroju. Drogie i wymagające dość zaawansowanych prac budowlanych są kwintesencją rodzinnej przytulności. Dekoracyjny gzyms to ozdoba sama w sobie, ale także miejsce na eksponowanie innych dekoracji. Niestety, ze względu na koszty i skalę ingerencji, ta opcja wdrażana jest coraz rzadziej. Co gorsza, jest ona najmniej korzystna z energetycznego punktu widzenia – straty ciepła przez komin są bowiem dość wysokie.
Popularność zdobywa natomiast kominek kasetowy o zamkniętej konstrukcji. Jest on znacznie bezpieczniejszy w przypadku posiadania małych dzieci i może być łatwo zaaranżowany w miejscu dawnego modelu z otwartym paleniskiem wykorzystując ten nam przewód kominowy. Kominki kasetowe mogą współpracować z systemem ogrzewania powietrznego lub wodnego. W zależności od gustu konstrukcje można wykończyć modną płytą marmurową, granitową czy kaflami ceramicznymi. Efekt może być zaskakująco modernistyczny!
Trzeci typ kominka to tzw. „koza” czyli model wolnostojący. Ułatwia on zaplanowanie aranżacji salonu i nie zajmuje miejsca na ścianie. Optycznie pozwala też zcentralizować wystrój wokół „ognia” raczej niż obok. Jest to opcja przystępna cenowo i przyjazna gabarytowo, która na dodatek może zachwycać efektem estetycznym. Oryginalne kształty czy warianty przeszklenia sprawiają, że wnętrza nabierają niezwykłej charyzmy.

Nowoczesny kominek; źródło: https://www.devongraceinteriors.com/


Kominek z gotową zabudową
Bardzo atrakcyjną propozycją do nowoczesnych domów są kominki z gotową zabudową. Nie wymagają one ingerencji w strukturę ścian i mogą mieć charakter płaski lub narożny. Sama zabudowa wykonana być może z niepylących, ekologicznych płyt, które dostępne są w szerokiej gamie kolorów i deseni. Na życzenie klienta firmy zajmujące się realizacją kominków z zabudową przygotowują indywidualne projekty dopasowane do konkretnej aranżacji.
Gotowe zabudowy można również bez trudu zamontować samodzielnie, co znacząco obniża koszty instalacyjne. W sklepach znaleźć można cały wachlarz różnych designów, w których kupujący sami wycinają otwory w zależności od potrzeb. Obudowy takie często działają jak dawne kaflowe piece – akumulują ciepło w swojej strukturze i promieniują nim ogrzewając pomieszczenie wokół.

Jaki wkład kominkowy wybrać?
Jeśli chcesz wykorzystywać kominek do celów grzewczych, potrzebujesz dobrego wkładu. Powinien on długo utrzymywać żar i posiadać wysoką sprawność, czyli zapewniać maksimum ciepła przy minimalnej ilości paliwa. Najczęściej stosuje się wkłady żeliwne i stalowe.
Wkład żeliwny jest wyjątkowo trwały i odporny na korozję. Niedobrze znosi jednak gwałtowne zmiany temperatur, w skutek których może dochodzić do pękania. Z drugiej strony, bywa zdobiony ornamentami, co doskonale pasuje do tradycyjnego stylu aranżacji. Wkłady stalowe są wytrzymalsze, ale gorzej akumulują ciepło, więc często wykłada się dodatkowo płytami np. z wermikulitu. Ich design jest prostszy, co z kolei pasuje do modernistycznego wystroju. Wi
Wkład powinien być odpowiednio gruby i uwzględniać wymiary pomieszczenia, w którym zostanie zainstalowany. Zbyt duże szyby mogą na przykład doprowadzić do przegrzewania się wnętrz. Przeszklona może być przy tym jedna, dwie lub trzy ściany wkładu. O ich czystość dba specjalny nawiew, w który warto zainwestować, jeśli nie chcesz borykać się wciąż z czyszczeniem.
O czym warto pamiętać?
- Rozmiar wkładu kominkowego musi odpowiadać wybranemu typowi zabudowy;
- Wkłady gazowe są głównie dekoracją – wygenerowane przez nie ciepło lekko podniesie temperaturę w danym pomieszczeniu;
- Z kolei wkłady z płaszczem wodnym pozwalają ogrzewać cały dom poprzez klasyczny system ogrzewania, a nawet bieżącą wodę;
- Wkłady powietrzne rozprowadzają nagrzane powietrze rurami do innych pomieszczeń w domu.

Jaki kominek zastosować przy rekuperacji?
Jeśli posiadasz w domu system rekuperacji musisz postawić na specjalny rodzaj kominka. Chodzi o typ z zamkniętą, szczelną komorą spalania, do której powietrze pobierane jest niezależnie z zewnątrz za pomocą specjalnej rury. Wygenerowane ciepło będzie dodatkiem do ciepła pozyskiwanego z rekuperacji, ale skorzysta na ruchu powietrza i zostanie dzięki niej równomiernie rozprowadzone po domu.
Ponieważ nieprawidłowa kombinacja systemu wentylacji i ogrzewania kominkowego jest nie tylko nieefektywna, ale i potencjalnie niebezpieczna, w tym przypadku naprawdę warto poradzić się eksperta. Warto dodać, że współcześni producenci oferują szeroki wybór kominków kompatybilnych z rekuperacją, wśród których znajdziemy zarówno modele wolnostojące, jak i designerskie hity.