501 521 551 hello@mellou.pl

Dom nie ma być piękny, nowoczesny, modny czy reprezentacyjny – przede wszystkim ma zapewniać komfort i dobre samopoczucie wszystkim mieszkańcom.

Globalizm, komercja i tyrania mediów społecznościowych często usuwają nam z oczu to co najważniejsze – jakość życia. Planując jak zaprojektować mieszkanie bierzemy pod uwagę gorące trendy, okazje wyprzedażowe czy hity z internetu nie zaś własne potrzeby. To zaś podstawowe źródło frustracji i codziennego niezadowolenia. Bo wnętrza, które nie są odpowiednio funkcjonalne i bliskie sercu, trudno tak naprawdę nazwać domem.

Zasady projektowania wnętrz

Błędy w aranżacjach mnożą się wraz ze stałym poszerzaniem oferty mebli, systemów wykończeniowych, dekoracji, itd. Zagubieni z stylach, designu i technologiach, wybieramy przypadkowo i chaotycznie, zbyt często działając pod wpływem impulsu. Wielu takim prostych pomyłek da się jednak wystrzec, jeśli tylko posłuchamy do mówią eksperci od wystroju wnętrz. Jak zaprojektować mieszkanie przyjazne do życia?

  • Daj pierwszeństwo sofie. To ona powinna być dominantą salonu, jako oaza wypoczynku dla całej rodziny. Większy model zawsze jest lepszy, ale trzeba go dopasować do realiów przestrzennych. Między brzegiem kanapy a stolikiem do kawy nie powinno być mniej niż 45 cm – inaczej grozi Ci nieprzyjemny ścisk!
  • Każdy pokój powinien mieć bohatera. Coś, co przyciąga uwagę, poniekąd zaskakuje lub zachwyca, decyduje o charakterze wnętrza. Bez takiego akcentu aranżacja staje się nudna i mało osobista. Pomyśl więc o niezwykłym fotelu, designerskim stole jadalnym czy choćby wyjątkowej lampie na łóżko!
  • Bierz pod uwagę ograniczenia przestrzenne! Jak zaprojektować mieszkanie o niskich sufitach? Trzeba je optycznie podwyższyć wybierając niższe meble. W podobny sposób radzimy sobie ze zbyt wąskimi czy wysokimi wymiarami, tak, aby uzyskać przyjemną dla oka proporcję. Największe dwa błędy to zbyt duża ilość masywnych mebli w małych wnętrzach i skąpe wyposażenie wielkich przestrzeni.
  • Pomyśl o warstwach. Głębię we wnętrzach uzyskujemy za pomocą gry kolorów i deseni nie zaś realnego metrażu. Nic zaś nie oddziałuje na nasze zmysły lepiej niż nałożone na siebie warstwy – ściany, kanapy, kolejnych poduszek dekoracyjnych, zasłon, dywanu. Różne odcienie i wzory dobrane za zasadzie przyjaznej kompozycji estetycznej to sposób na uzyskanie perspektywy 3D nawet w bardzo małym pokoju.
  • Nie zapomnij o ozdobach ścian i ich aranżacji. Puste przestrzenie nie są przytulne i nie pasują do rodzinnego domu. Nie bez powodu obrazy towarzyszą nam od stuleci – te nowoczesne stwarzają fantastyczny potencjał dekoratorski. Dwa podstawowe trendy, które nie zawodzą, to pokaźnych rozmiarów obraz w centrum ściany lub kompozycja mniejszych obrazów rozmieszczonych z premedytacją w wolnej przestrzeni.
  • Zainwestuj w lustra. Nie tylko po to, aby się przyglądać swemu odbiciu, ale, aby powiększyć i rozjaśnić przestrzeń. Zaaranżowane w salonie, przedpokoju czy sypialni zmienią one absolutnie domową przestrzeń i oczywiście pomogą częściej uśmiechać się do siebie.
  • Starannie dobierz oświetlenie. Nikt nie lubi przebywania w zbyt ciemnych ani zbyt jasnych wnętrzach. Trzy poziomy oświetlenia – ogólne sufitowe, na wysokości wzroku w pozycji stojącej oraz w pozycji siedzącej to najlepsza recepta. Nie zapomnij też o światłach podkreślających ciekawe miejsca czy dzieła sztuki!
  • Mieszaj kształty. Współczesna oferta mebli i dodatków do domu gwarantuje ogromny wybór form. Łącząc krągłości z kantami, szerokość z podłużnością, zyskujesz aranżację intrygującą i zbalansowaną; zaspokajającą naszą wewnętrzną potrzebę wyważenia. Pamiętaj też, że łukowate krawędzie do mniej urazów!
  • Wybieraj meble funkcjonalne nie ozdobne. Nie ma nic złego w estetyce czy elegancji, ale zbyt duża część z nadaje im priorytet. W efekcie zdobność przytłacza, zaś strona praktyczna razi co dnia. Jak zaprojektować mieszkanie piękne i funkcjonalne? Postaw na prostotę głównego wyposażenia, a design urozmaicaj raczej detalami!
  • Nie kupuj całych kolekcji mebli, jeśli nie chcesz by Twoje wnętrza wyglądały jak showroom. Nie oznacza to wcale, że masz zakupy robić w dziesięciu różnych miejscach – renomowane salony proponują różne kolekcje starannie wybranych producentów, które łatwo ze sobą mieszać.
  • Idź od ogółu do detalu. Najpierw zdecyduj się na ogólny styl i kolorystykę. Wykończ ściany i podłogi. Następnie zakup najważniejsze meble – sofę, stół, zabudowę kuchni, łóżko, szafy. W miarę potrzeb i klaryfikacji wnętrza dobieraj mniejsze sprzęty (komody, stoliki do kawy) oraz tekstylia. To właśnie na tym etapie możesz pozwolić sobie na nieco więcej szaleństwa. Dekoracje kupuj dopiero na koniec.

Poczuj się jak w domu. Projektowanie i stylizacja wnętrz dla każdego

Czy każdy z nas będzie wiedział jak zaprojektować mieszkanie, tak, aby dobrze się w nim żyło? Na to pytanie trudno odpowiedzieć, bo wszyscy mamy różne gusta, poziom wymagań i wrodzonego wyczucia przestrzennego. Powyższe wskazówki powinny pomóc Ci stworzyć dom marzeń, ale jeśli mimo wszystko nie czujesz się komfortowo z własnymi wyborami, lepiej poproś profesjonalistę o pomoc. Projektant wnętrz może sam stworzyć dla Ciebie koncepcję od podstaw, ale może też dopełnić i skorygować Twoje plany. Zakres współpracy określa się zawsze indywidualnie. Czasami jedyne, czego potrzebują Twoje wnętrza to odpowiednia stylizacja!