501 521 551 hello@mellou.pl

W ramach okiełznania modnego minimalizmu coraz więc osób decyduje się na galerię ścienną, czyli własną, oryginalną kolekcję obrazów, fotografii czy plakatów. Sprawdź, jak stworzyć najbardziej efektowne kompozycje.

Jak wybrać odpowiednie miejsce na galerię ścienną w domu?

Przede wszystkim musisz wybrać lokalizację – to właśnie ona determinuje wielkość, ilość elementów i charakter planowanej galerii. Wbrew pozorom nie będzie to tylko zestaw ulubionych widoczków czy zdjęć, ale przemyślana całość, z myślą przewodnią. Tą ostatnią może Ci dostarczyć funkcja danego pomieszczenia (np. kuchnia), styl całego wystroju (np. skandynawski) czy konkretny nurt sztuki (np. czarno-biała fotografia). Coraz większą popularnością cieszą się eklektyczne kompozycje, ale i one potrzebują pewnej kompatybilności.

Gdzie więc zaaranżować galerię ścienną? Salon, jadalnia i sypialnia to zdecydowanie najpopularniejsze lokalizacje, ale wielu ludzi wybiera również ścianę nad schodami czy nawet kuchnię. Ważne, aby ściana była odpowiednio odsłonięta i oświetlona. Nie chcesz sprawiać wrażenia, że upychasz po prostu ramki w wolnej przestrzeni.

Pomysł na minimalistyczną galerię ścienną; źródło: https://desenio.co.uk/

Określ wymiary i kształt ściany

Gdy już wybierzesz lokalizację zacznij planowanie. Przemierz wolną przestrzeń na długość i szerokość i przeanalizuj co jest wokół. Twoja galeria potrzebować będzie marginesu, który zapewni jej odpowiednią ekspozycję. Jej kształt również powinien uwzględniać bezpośrednie otoczenie, harmonizując z nim, lub, przeciwnie, kontrastując.

Wielu ludzi zaczyna jednak nie od ściany, ale od kolekcji i nie jest to wcale zły pomysł. Jeśli uda Ci się wybrać kila obrazów, które razem tworzą estetyczną całość możesz spróbować dopasować je do istniejących ścian. Czasami okaże się, że jeden element trzeba będzie odjąć, czasem poczujesz, że czegoś brakuje. Według ekspertów idealna proporcja to taka, gdzie galeria zajmuje od 2/3 do 4/5 powierzchni danej ściany.

Warto pamiętać, że ciekawą galerię ścienną wyróżnia głębia i treść. Dobieraj więc elementy o różnych wielkościach i zróżnicowanym przekazie. Nie bój się łączyć symboli i cytatów z reprodukcjami. Bardzo cennym urozmaicenie galerii ściennej są również osobiste „dzieła” – od własnoręcznie wykonanych zdjęć po pamiątki z podróży. Bardzo często przysłowiową wisienką na torcie okazuje się też lustro w pomysłowej ramie.

Kreatywna galeria ścienna; źródło: Instagram  @nest_twenty_eight

Jak układać elementy na galerii ściennej – krok po kroku

Zaczynamy zawsze od największych elementów. To one powinny stanowić kanwę, wokół której zawiśnie reszta obrazów. Unikaj zbyt oczywistej symetrii i zaplanuj owe największe obrazy tak, aby znajdowały się w centrum skupienia wzroku.

Kolejne elementy dokładaj tak, aby nie powielały tych samych wątków, ale raczej zachęcały do przeniesienia wzroku. Jeśli masz w zanadrzu dwie grafiki, rozmieść je raczej z dala od siebie niż obok. Pamiętaj, że mało kto jest w stanie od pierwszego wejrzenia stworzyć idealną kompozycję. Plan galerii warto sobie rozrysować lub próbnie przyłożyć do ściany korzystając z pomocnych rąk domowników. Jeśli masz możliwość, możesz spróbować wydrukować kopie posiadanych obrazów i zawczasu rozmieścić je na ścianie za pomocą taśmy klejącej.

Oczywiście galeria może być również bardzo grzeczna, formalna i elegancka. W tym wariancie pasujące do siebie obrazy identycznych formatów zawieszamy na planie kwadratu lub prostokąta. Niby rozwiązanie mało kreatywne, ale w luksusowych wnętrzach może okazać się strzałem w dziesiątkę. W tym przypadku jednak radzimy skorzystać z gotowych zestawów obrazów przeznaczonych do wspólnej aranżacji.

Jakie powinny być odstępy między obrazami? To zależy od ich rozmiarów i wielkości wnętrz, ale złota zasada poleca trzymać odległości między 7 a 15 cm. Aby efekt końcowy był zgodny z marzeniami warto ze starannością podejść do wieszania obrazów. Będziesz na pewno potrzebować metra i ołówka, a idealnie i poziomicy. Niestety, obrazy zainstalowane na krzywo będą szpecić ścianę zamiast zdobić.

Elegancki pomysł na galerię ścienną; źródło: https://ckanani.com/

Jak uzupełniać galerię ścienną dodatkowymi elementami?

Może się zdarzyć, że w dłuższej perspektywie czasu natkniesz się na obraz, zdjęcie czy plakat, które będą musiały zawisnąć na Twojej ścianie. Czy możesz dołożyć jej do istniejącej już galerii? Odpowiedź jest inna w każdym przypadku. Czasami jeden element zaburzy całość i wówczas lepiej jest poczekać na kilka nowych zakupów i stworzyć nową galerię na innej ścianie.

Z drugiej strony wiele galerii ściennych jest na tyle otwartych konceptualnie, że łatwo rozprzestrzeniają się nawet na sąsiednie ściany. W owym chaosie znaleźć można klucz do sukcesu! Nowoczesne wnętrza z dużymi pustymi ścianami mogą skorzystać na takim kreatywnym chaosie, a ty nie musisz odmawiać sobie kolejnego artystycznego trofeum.

Czasami zamiast uzupełniania galerii o nowe elementy lepiej jest podmienić te starsze. Tym sposobem nie naruszysz pierwotnej harmonii, ale za to wprowadzisz odświeżającą zmianę. Nie uwierzysz, jak łatwo jest zmienić charakter wnętrz tylko za pomocą ściennych dekoracji!

Jak poszerzyć galerię ścienną?; źródło: https://desenio.co.uk/

Jak dobrać rodzaj ramek ?

Planując galerię ścienną warto na wstępnie postawić na określony styl ramek. Większość projektantów doradza łączenie różnych formatów, ale z tego samego materiału i w tym samym odcieniu. Tym sposobem, nawet w przypadku bardzo eklektycznego zestawienia obrazów zyskujesz pożądany wspólny mianownik. I tak we wnętrzach w stylu skandynawskim hitem są ramy drewniane i białe, podczas gdy galerię ścienną w aranżacji industrialnej dobrze jest wykończyć czarnym lub szarym metalem. Czasami ciekawy urozmaiceniem bywają też elementy bez ram!

Alternatywnie możesz połączyć ramki z tego samego tworzywa, ale różnych grubości, bądź dobrać dwa kontrastujące zestawy kolorystyczne, np. bieli i naturalnego drewna. W najśmielszych realizacjach podziwiać można kreatywne zestawienie różnych stylów, materiałów i barw. Taki projekt odnajdzie się jednak tylko w bardzo specyficznych wnętrzach i dla większości z nas będzie kwintesencją chaosu.

Warto dodać, że wiele sklepów wnętrzarskich oferuje już dziś gotowe zestawy pasujących do siebie ramek, które wystarczy tylko uzupełnić własnymi zdjęciami, pocztówkami czy reprodukcjami. Dla osób niezdecydowanych taki set może być znacznym ułatwieniem, tym bardziej, że w załączonej ulotce znaleźć można gotowe pomysły na rozmieszczenia ram.

Zunifikowany zestaw ramek; źródło: https://www.framebridge.com/

Podsumowując, aby stworzyć atrakcyjną galerię ścienną potrzebujesz:

  • Tematu przewodniego;
  • Planu kompozycji;
  • Zestawu ramek;
  • Cierpliwości i dokładności przy wieszaniu.