501 521 551 hello@mellou.pl

Dom lub mieszkanie da się urządzić samodzielnie. Nie zawsze efekt jest jednak satysfakcjonujący, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Gwarantowany sukces daje natomiast zatrudnienie architekta wnętrz. Warszawa i inne wielkie miasta oferują szeroki wybór profesjonalistów. Jak wybrać optymalnego?

Po pierwsze, wrażenie

Architekt wnętrz ma za zadanie przygotować Twoją kuchnią, salon, sypialnię… To jego pomysłowość i wiedza pozwolą Ci żyć wygodnie, przytulnie, zdrowo i przyjemnie. Musisz liczyć się z tym, że będziesz musiał otworzyć się przed nim, opowiadając o swoich potrzebach. Jak spędzasz wolny czas? Czy lubisz czytać w łóżku? Kto w domu gotuje? Jakie prowadzisz życie towarzyskie? Czy potrzebujesz miejsce na ćwiczenia?

To tylko niektóre z pytań określających Twoje POTRZEBY. Zdolny projektant będzie w stanie przekuć je w ścianki, meble, systemy oświetleniowe, itd. Aby dojść do porozumienia potrzebujesz jednak dobrej relacji – konsensusu, zrozumienia, łatwości porozumienia. Spotkaj się więc z kandydatami i zobacz „jak Ci leżą”. Rozmowa musi przebiegać płynnie, a Ty musisz mieć świadomość, że Twoje oczekiwania są rozumiane i akceptowane.

Miejscowy architekt wnętrz lepiej zna lokalne salony meblarskie; źródło: Wikimedia Commons
Miejscowy architekt wnętrz lepiej zna lokalne salony meblarskie; źródło: Wikimedia Commons

Po drugie, dobry adres

Możliwość spotkania twarzą w twarz – jednego, drugiego, trzeciego – to dla wielu klientów ważny atut idealnego architekta. Wystrój wnętrz kształtuje się powoli, a wiele rzeczy trzeba przedyskutować ponownie. Pomaga również znajomość lokalnej specyfiki, sklepów, rzemieślników, ekip wykończeniowych. Mimo korzyści, jakie niosą ze sobą zakupy internetowe, większość z nas w przypadku kupna kanapy czy stołu z krzesłami preferuje jechać do salonu. Osobiste oględziny pomagają również w wyborze płytek ceramicznych, drzwi, frontów kuchennych, itd.

Jak więc szukać architekta wnętrz? Wilanów, Konstancin czy Zalesie Górne to dobre hasła lokalizacyjne. Możesz oczywiście zaufać każdemu architektowi w Warszawie, który deklaruje dostępność i elastyczność. To samo dotyczy innych miast w Polsce – w tych dużych szukaj najpierw w ramach kilku sąsiednich dzielnic.

Po trzecie, doświadczenie

Remont lub wykończenie mieszkania albo domu to na tyle duża inwestycja, że nie chcemy kupować przysłowiowego kota w worku. Powierzając komuś odpowiedzialność nad ogromnymi wydatkami, chcemy mieć pewność, że jest to ekspert i profesjonalista. Przynajmniej kilka lat doświadczenia to niezbędny staż, aby przetrzeć się przez wszystkie logistyczne problemy w naturalny sposób pojawiające się w czasie realizacji projektu.

Pytaj więc o zrealizowane aranżacje, portfolio, rekomendacje. Dobry architekt zazwyczaj ma się czym pochwalić. A jeśli chcesz dać szansę komuś młodemu, stawiającemu dopiero pierwsze kroki w branży, zażycz sobie na pewno wstępnego projektu z wizualizacją, najlepiej w kilku wariantach. Dzięki nim będziesz się w stanie zorientować, w jakim stopniu dany fachowiec odpowiada Twoim potrzebom.

Dobra rada: Jeśli zatrudnisz architekta wnętrz i będziesz zadowolony z jego usług, nie wahają się ułatwić innym decyzji. Napisz rekomendacje, powiedz znajomym, wystaw dobrą opinię!

Poszukując architekta wnętrz w Warszawie, weź pod uwagę swoje możliwości budżetowe; źródło: pixabay.com
Poszukując architekta wnętrz w Warszawie, weź pod uwagę swoje możliwości budżetowe; źródło: pixabay.com

Po czwarte, budżet dla architekta wnętrz

Najlepszy architekt wnętrz w Warszawie może być po prostu za drogi. Trzeba mieć świadomość, że doświadczenie, renoma i prestiż idą w parze z wysokimi cenami – nie każdego na nie stać. Dlatego na samym wstępie określ jasno swój budżet i w pierwszych zapytaniach sprawdzaj oczekiwania finansowe. Szkoda tracić czasu obu stron, jeśli się one rozmijają.

Jednocześnie, myśląc o oszczędnościach właśnie, jeszcze raz skup się na lokalnych architektach wnętrz. Wilanów czy Konstancin w Warszawie, Orunia czy Żabianka w Gdańsku – człowiek z okolicy nie będzie musiał tracić czasu ani pieniędzy na dojazdy co odbije się na lepszych cenach. Jednocześnie znajomość lokalnego rynku i kontakty w branży pomagają negocjować lepsze ceny mebli, materiałów wykończeniowych, usług rzemieślniczych.