501 521 551 hello@mellou.pl

Pracujesz na wolnej stopie? Covid oddelegował Cię do domu? A może Twój pracodawca woli elastyczne zatrudnienie? Domowe biuro to rzeczywistość, którą trzeba wpleść do nowoczesnego życia.

„Chodzenie do pracy” staje się powoli archaizmem dla sporej grupy społecznej. Z globalnych raportów wynika, że w 2021 r. zdalnie pracowało nawet 25-30% ludzi na całym świecie. Nic dziwnego, że „biuro domowe” stało się gorącym hasłem wystroju wnętrz. Coraz większa część z nas musi w domu zaaranżować sobie stanowisko, które spełni wszystkie wymogi funkcjonalności, a idealnie i estetyki. Producenci nowoczesnych mebli prześcigają się w pomysłach na fuzję domowego designu i trendów „office”. Podsuwamy najciekawsze inspiracje jak urządzić domowe biuro.

Aranżacja biura domowego – co jest niezbędne?

Zanim zaczniesz planować urządzanie domowego stanowiska do pracy, spróbuj dokładnie określić specyfikę swojego zatrudnienia. Czy pracujesz na laptopie, czy potrzebujesz stacjonarnego komputera z dużym ekranem, a nawet dwoma? Ile miejsca potrzebujesz na blacie? Jak często korzystasz z materiałów drukowanych, map, książek, itd.? Jak dużo dokumentów przechowujesz i jak często do nich zaglądasz?

Urządzając domowe biuro powinieneś również wziąć pod uwagę otoczenie. Czy potrzebujesz izolacji i spokoju, aby wykonywać swoje obowiązki? Czy inni domownicy rozpraszają Cię w ciągu dnia? A może sam masz tendencję do patrzenia w okno raczej niż ekran komputera?

Te ostatnie pytania pozwolą Ci lepiej zlokalizować domowe biuro. Możesz przeznaczyć na nie mały pusty pokój, przestrzeń pod oknem w sypialni lub wolną ścianę w salonie. Dla każdego optimum jest trochę inne. Dalej możesz zacząć planować niezbędne wyposażenie, czyli meble, oświetlenie, akcesoria biurowe, a nawet dekoracje, które uczynią przestrzeń przyjaźniejszą. Wielu z nas potrzebować będzie także dodatkowo miejsca na drukarkę, niszczarkę czy skaner, a nawet dodatkowego siedziska dla ewentualnych partnerów czy klientów.

Minimalistyczne biuro domowe; źródło: www.funda.nl

Biurko i fotel jako najważniejsze wyposażenie Twojego biura

Ogromna większość profesjonalnych obowiązków wykonywana jest dziś za pomocą laptopa i telefonu. Z tego względu potrzeby aranżacyjne ograniczają się do dwóch podstawowych mebli: odpowiedniej wielkości biurka oraz wygodnego fotela. Warto dodać, że ów zestaw pojawiał się w wielu domach na długo przed popularyzacją idei „home office”. Wielu ludzi po prostu ceni sobie możliwość realizacji własnych zainteresowań i projektów w wygodnym, wydzielonym kącie.

Biurko do pracy zdalnej

Domowe biuro to przede wszystkim blat roboczy. Jego funkcję może pełnić stół jadalny, ale większość z nas wciąż wybiera jednak raczej biurka i konsole. W odróżnieniu do dawnych, masywnych modeli, dziś preferujemy jednak meble zgrabne, ustawne, stosunkowo płytkie. Miejsce przechowalnicze ogranicza się zwykle do jednej lub dwóch szuflad bądź kreatywnych przegródek nad i pod blatem. Wiele więcej zwykle nam nie potrzeba.

Stanowisko do pracy w domu; źródło: alexanderwhite.se

Fotel, który odmieni domowe biuro

Paradoksalnie więcej trzeba się zwykle namęczyć z wyborem fotela do pracy. Długie godziny w pozycji siedzącej nikomu nie wychodzą na dobre, a odpowiedni komfort to podstawowa forma prewencji przeciążeniom pleców. Wygoda działa również motywacyjnie, pozwalając lepiej skupić się na obowiązkach.

Zdaniem ekspertów fotel do domowego biura trzeba wybierać zawsze indywidualnie dla osoby, która będzie w nim spędzać najwięcej czasu. Liczy się wzrost i postawa, ale także ewentualne problemy mięśniowo-szkieletowe. Idealny fotel to taki, który wspiera proste plecy, nie tamuje krążenia w nogach i daje możliwość zmiany pozycji. Regulowana wysokość czy poziom odchylenia oparcia to atrybuty wysoce pożądane.

Naturalnie, jeśli domowe biuro aranżowane jest w salonie, ergonomiczny fotel obrotowy w zagłówkiem może stać się pewnym stylowym dysonansem. Na szczęście, istnieje bardzo wiele eleganckich foteli godnych stołu jadalnego, które pozwolą bez żadnych dolegliwości spędzać długie godziny przy biurku.

Oddzielny domowy gabinet; źródło: http://helenevanmarcke.com/

Domowe biuro a style wnętrzarskie

Aranżacja stanowiska do pracy nie może nie nawiązywać do ogólnej stylistyki wystroju. Jest to szczególnie istotne w przypadku biurek ustawionych w salonie czy sypialni, ale nie bez znaczenia również w wydzielonych gabinetach. Harmonia stylowa budzi w nas pozytywne odczucia i pozwala do maksimum wykorzystać potencjał domowego środowiska.

Stąd też, jeśli mieszkasz w modernistycznym lofcie, postaw na biurko i fotel w stylu raczej industrialnym. Do modnych skandynawskich wnętrz pasować będą naturalistyczne drewniane biureczka, zaś klasyczna elegancka aż prosi się o konsolę z lakierowanego szkła i fotel z ciekawym obiciem. Istotne są nie tylko materiały, ale także kolorystyka i kształty.

Ciemne biuro domowe będzie kojarzyć się z prestiżem i powagą, jasne będzie sprzyjać kreatywności i optymizmowi. Generalnie, mniejszy poziom detalu, a w tym dekoracji uważa się za bardziej korzystny dla koncentracji uwagi, ale są profesje, w których pewna doza ekstrawagancji czy artyzmu jest pozytywnym impulsem.

Minimalistyczny home office; źródło: Dale Italia
Kreatywne domowe biuro; źródło: https://www.urbanologydesigns.com/

Małe biuro w domu – aranżacje

Możliwość urządzenia sobie niezależnego gabinetu to luksus, na który pozwolić sobie mogą tylko nieliczni. Ograniczona przestrzeń mieszkań i sporej części małych rodzinnych domków wymaga jednak pewnej kreatywności i sporych ustępstw. Małe domowe biuro można na szczęście urządzić w ramach salonu, sypialni czy nawet kuchni, a efekt będzie zaskakująco funkcjonalny i estetyczny.

Niewielkie biureczko lub konsola dopełniona o zgrabny fotel to podstawowy zestaw, który warto „dopieścić” stylowa lampą stołową. W przypadku stanowiska u ściany, bardzo popularne jest wykorzystanie przestrzeni przed oczami na inspirację do pracy. Mogą to być obrazy, zdjęcia bliskich zawieszone na tablicy korkowej lub magnetycznej, a także ciekawe projekty czy dopingujące cytaty.

Nawet, jeśli domowe biuro nie ma swoich czterech ścian, może być przyjemnie wyizolowane od reszty przestrzeni za pomocą większych roślin doniczkowych lub designerskich parawanów. Ciekawą formą wyznaczania strefowego rozdziału między pracą a życiem domowym jest aranżacja biurka w rogu, który staje się pełnoprawnym gabinetem nawet w szerszej przestrzeni otwartej.

Domowe biuro w sypialni; źródło: https://dustdb.com/
Industrialne biuro w domu; źródło: MIDJ
Elegancka konsola; źródło: Bontempi Casa