501 521 551 hello@mellou.pl

Aranżowanie ograniczonej przestrzeni zawsze wymaga jakiegoś kompromisu. Okazuje się, że z wygody i funkcjonalności nie musisz jednak wcale rezygnować!

Mądre powiedzenie mówi, że gdy się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma. Z tą myślą warto urządzać małe mieszkania – niekoniecznie optymalne pod względem metrażu, ale zdecydowanie pełne potencjału! Oczywiście, trzeba zaakceptować fakt, że w naszej kawalerce czy małym M-2 zabraknie miejsca na kominek, pianino czy stół jadalny dla całej szerokiej rodziny. Takie racjonalne ustępstwa sprawią bowiem, że realizacja podstawowych funkcji mieszkalnych – sypialnej, odpoczynkowej, gastronomicznej – będzie nie tylko możliwa, ale wręcz komfortowa!

Oto kilka cennych trików na wielkie sukcesy w małych wnętrzach…

Wysokiej jakości meble rozkładane

Nie jest to bynajmniej iluzja – współcześni producenci naprawdę oferują nam meble z funkcją rozkładania, które nie ustępują pod żadnym względem najbardziej luksusowym stołom czy kanapom. Co więcej, rozkładane sofy wyposażone są dziś w taką technologię, że nawet codzienne spanie na nich nie przyniesie plecom żadnej szkody. Sam proces zmiany salonu w sypialnię jest zaś niezwykle prosty i zaskakująco szybki. Korzyści są oczywiste – nie trzeba rezygnować z wizji celebracji w większym gronie czy oferowania noclegu zaprzyjaźnionym gościom. Za co dzień można zaś cieszyć się estetycznym wyglądem i kompaktowym rozmiarem, który po prostu ułatwia życie!

Sofa rozkładana Innovation Living
Rozkładany stół MIDJ

Subtelne podziały

Zwykle chcielibyśmy tak urządzać małe mieszkania, aby każdy domownik miał w nich kąt dla siebie. Owa pozornie utopijna wizja jest jednak możliwa do zrealizowania dzięki sztucznym podziałom, które w ramach jednego pokoju potrafią wyodrębnić kilka funkcjonalnych stref. Kluczową rolę w takiej separacji odgrywają regały, wyższe i niższe, które są niczym ażurowa ścianka z bardzo praktycznym wykorzystaniem. Zyskujemy tym samym dodatkowe miejsce przechowalnicze i potencjał dekoracyjny, ale przede wszystkim możliwość pracy, czytania czy odpoczynku w pewnym odosobnieniu.

Miękkie namiastki

Możliwe, że marzysz o olbrzymim narożniku i komplecie dwóch szerokich foteli. W rzeczywistości jednak komfortowy wypoczynek po dniu pełnym pracy zapewni Ci jednak namiastka tych luksusowych siedzisk. Małe kanapy, pufy, szezlongi, a także worki i poduszki do siedzenia to sposób na aranżację naprawdę wygodnego saloniku na kilku zaledwie metrach kwadratowych. Mimo swojej relatywnej prostoty są one doskonałą propozycją nawet dla bardziej wymagających miłośników sjesty, a dzięki owej lekkości i mobilność dają się na dodatek dość łatwo przestawiać w zależności od potrzeby.

Kolorowe siedziska Innovation Living
Pufy Casa Desus

Urządzać małe mieszkania ze sprytem

Największą trudnością w aranżacji niewielkich wnętrz jest ograniczony potencjał do przechowywania. Bez różnicy ile masz lat i jakie są Twoje pasje, na pewno posiadasz jednak dość sporo rzeczy potrzebnych codziennie, okazyjnie, raz do roku. Gdzie to wszystko pomieścić?

Oprócz standardowych szaf i komód, z których każda dodatkowo zagęszcza atmosferę, warto pomyśleć o sprytnych schowkach niewidocznych gołym okiem. Przy odrobinie fantazji stolarskiego talentu da się wspaniale zagospodarować przestrzeń pod drzwiami, parapetami czy sufitem. Szalenie modne są też ławy kuchenne czy podwyższone łóżka z miejscem przechowalniczym. Doświadczony projektant wnętrz nie tylko pomoże Ci zidentyfikować taki potencjał w danych wnętrzach, ale także przygotuje techniczne projekty mebli na zamówienie.

Docenić skalę mini

Potrzebujesz stanowiska do pracy, a nie masz miejsca na biurko? Pomyśl o najmniejszym blacie, jaki zaspokoi Twoje potrzeby, a następnie zaaranżuj go koło łóżka w sypialni czy pod oknem kuchennym. Paradoksalnie, większość z nas potrzebuje mniej miejsca niż przypuszcza! Starczają nam więc do siedzenia okrągłe stołki, a do posiłków okrągłe stoliczki typu bistro. Doskonale też mieścimy się we dwójkę na kanapie o szerokości 120 cm, korzystając z dodatkowej motywacji do przytulania. Wszędzie, gdzie to możliwe, warto więc pomniejszać skalę, a w ostatecznym rozrachunku okaże się, że mamy miejsca aż nadto!

Przykładowa aranżacja – jak urządzać małe mieszkania / pexels.com
Mały stolik / pexels.com

Brać pod uwagę innowacje!

Wreszcie, aby urządzać małe mieszkania w sposób optymalny, warto zdobyć się na trochę śmiałości. Nie wszystko, co tradycyjne i sprawdzone, jest zawsze lepsze! Wręcz przeciwnie, w naprawdę ograniczonej przestrzeni cztery ścian technologia i dość odważne pomysły mogą okazać się kluczem do komfortu i użyteczności. Telewizory na ruchomych ramionach, półki zasłaniane na zasadzie rolety, drabinki w kuchni pozwalające zabudować ścianę aż pod sam sufit, podwójne szuflady, obrotowe fotele, składane blaty i wiele, wiele innych. Współpraca z ekspertem w branży wykończenia mieszkań może okazać się podstawą do wykorzystania wszystkich szans, jakie stwarza Twoich kilkanaście / kilkadziesiąt metrów!