501 521 551 hello@mellou.pl

Zastanawiasz się, jak będziemy mieszkać w przyszłości? Pierwsze zwiastuny technologicznej rewolucji widać już dzisiaj. Smart home to koncepcja, która cieszy się coraz to większą popularnością i jest coraz łatwiej dostępna również zwykłym śmiertelnikom.

Smart home – co to oznacza?

Wbrew pozorom nie mówimy jeszcze o sztucznej inteligencji i rozwiązaniach rodem z filmów science-fiction. Smart home to jak najbardziej realny system zarządzania budynkiem lub lokalem mieszkalnym w oparciu o podłączone do internetu urządzenia i instalacje. Jego celem jest maksymalne ułatwienie życia domownikom dzięki pełniejszej kontroli nad podstawowymi funkcjami, od ogrzewania po oświetlenie.

Sposób realizacji może być bardzo różny, bowiem producenci nie ustają w doskonaleniu istniejących technologii. Samo sterowanie może odbywać się za pomocą aplikacji mobilnej, komputera lub specjalnej jednostki sterującej. Poszczególne systemy mogą być ze sobą w mniejszy lub większy sposób skoordynowane. Można śmiało oczekiwać, że z każdym rokiem funkcji będzie przybywać, a obsługa będzie coraz łatwiejsza i efektywniejsza.

Inteligentne oświetlenie – sterowanie oświetleniem dla lepszego samopoczucia

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic skomplikowanego w rozpalaniu lamp za pomocą włączników i wyłączników. Po co mielibyśmy wymyślać w tym zakresie jakieś udogodnienia?

Właściciele większych posesji mogą jednak chcieć zarządzać oświetleniem w sposób zdalny. Tym sposobem mogą w dowolnym czasie i miejscu gasić lampy na piętrze lub włączać reflektory wokół posesji. Co więcej, systemy inteligentnego oświetlenia oferują możliwość zmiany natężenia, a nawet koloru światła! Dzięki temu nie tylko możemy tworzyć pożądany klimat we wnętrzach, ale także istnienie opcja synchronizacji salonowych lamp z systemem rozrywki, tak aby każdy seans filmowy był pełen wrażeń. Ciekawą opcją jest także możliwość automatycznego rozświetlania partii ogrodu lub zgranie ich z detektorami ruchu.

Jako ciekawostkę warto dodać, że niektóre z istniejących już systemów oświetlenia w ramach koncepcji smart home oferują opcję emitowania światła, które redukuje poziom bakterii! To rozwiązanie szczególnie atrakcyjne dla łazienki czy kuchni.

Smart home oferuje możliwość zmiany koloru i natężenia światła w domu; źródło: pixabay.com

W jaki sposób działa inteligentny sposób ogrzewania?

Wyobraź sobie, że wyjeżdżasz w góry na narty i wracasz do zimnego domu? Wszyscy wiemy, że brak regulacji ogrzewania to nie tylko prosta droga do fizycznego dyskomfortu, ale także szalenie wysokich opłat. W dzisiejszych czasach oszczędność w tym zakresie jest szczególnie istota.

Technologia smart home pozwala Ci przejąć pełną kontrolę nad ogrzewaniem, nawet, gdy jesteś poza domem. Możesz z góry ustalić, w które dni tygodnia i godziny grzejniki powinny działać na maksimum, a gdy mogą obniżyć wydajność. Potrzebę ogrzewania możesz też zsynchronizować z warunkami meteorologicznymi, które będą automatycznie odczytywane za pomocą mierników temperatury.

Bardziej zaawansowane funkcje inteligentnego systemu ogrzewania obejmują integrowanie energii odnawialnej wyprodukowanej za pomocą domowych paneli fotowoltaicznych. Możliwe jest ustanowienie priorytetu dla konsumpcji energii w okresie, gdy jest ona najbardziej dostępna. Ponadto do systemu da się również dołączyć inne urządzenia odpowiadające za klimatyzację wnętrz.

Sterowanie temperaturą

Zintegrowanie pompy cieplnej, bojlera, rekuperacji, wentylacji i klimatyzacji to gwarancja optymalnej kontroli nad temperaturą powietrza w różnych częściach domu, jak również i ogrzewania wody. System wydaje się jednak dość skomplikowany i może odstraszać laików nie obeznanych z nowoczesnymi technologiami czy inżynierią.

Z myślą o faktycznym ułatwieniu życia powstają programy i aplikacje, które pozwalają sterować temperaturą w domu bez eksperckiej wiedzy. Przyjazny interfejs idzie w parze z zarządzaniem wynikami raczej niż procesami. Możesz więc zażyczyć sobie, aby w piątek wieczorem temperatura w salonie oscylowała wokół 22 ° C, w sypialni miała przyjemnych 16°C, zaś kąpiel była gorąca. Nie musisz przy tym wcale rozumieć, kiedy i jak urządzenia będą działać.

Nowe technologie pomagają zdalnie sterować temperaturą w domu; źródło: pixabay.com

Monitoring domu – bezpieczeństwo i spokój


Obawiasz się włamań? Nie czujesz się pewnie, gdy dzieci same zostają w domu? Idea smart home dba również o bezpieczeństwo posesji. Jak to możliwe?

Po pierwsze, masz możliwość kompleksowego monitoringu domu z dowolnej lokalizacji, dzięki aplikacji internetowej. Zainstalowane w strategicznych miejscach webkamery pozwalają Ci samodzielnie sprawować nadzór, ale możesz ich kontrolę powierzyć również specjalistycznym firmom zajmującym się ochroną mienia. Po drugie, o bezpieczny dom dbają również wideodzwonki, z których przekaz automatycznie pojawia się w Twojej aplikacji. Teoretycznie, możesz więc nawet śledzić, kiedy i jakich gości przyjmują dzieci pod Twoją nieobecność.

W inteligentnym domu istnieje też opcja sterowanych zdalnie zamków typu smart locks. To niezwykle ciekawy system eliminujący potrzebę używania kluczy, tak łatwych do zgubienia czy podrobienia. Za pomocą technologii bluetooth lub Wifi drzwi wejściowej są otwierane i zamykane, również na odległość. Możesz więc wpuścić gościa nawet, gdy jesteś w pracy czy skontrolować czy dzieci wróciły bezpiecznie ze szkoły – system oferuje bowiem kompleksowy rejestr wejść i wyjść z domu.

Wreszcie, bezpieczny smart home to także opcja:

  • Zdalnej kontroli otwarcia/zamknięcia drzwi garażowych;
  • Smart plugs, czyli możliwość kontrolowania działania poszczególnych urządzeń;
  • Montażu różnych typów alarmu różnych typów alarmów – przeciwko włamaniom, dymowi, wodzie czy tlenkowi węgla. Systemy bezpieczeństwa da się bowiem również skonfigurować z różnymi czujnikami.

Czujniki ruchu: jak działają i gdzie warto je zainstalować?

Istotnym elementem systemu bezpieczeństwa domowego są również czujniki ruchu. W okresach, gdy nikt nie powinien przemieszczać się po wnętrzach lub posesji rejestrują ruch i wysyłają stosowne powiadomienia. Ich uruchomienie wiąże się też zwykle z zapaleniem światła, co samo w sobie bywa odstraszające dla niechcianych gości.

Jak już wyżej wspomnieliśmy, czujniki ruchu mogą również rozświecać drogę w ciemnościach zapobiegając urazom. Z tego względu i dla monitoringu ewentualnych intruzów najlepiej jest rozmieścić je:

  • Przy wejściu do domu z zewnętrznej strony;
  • W pobliżu cennych przedmiotów i sprzętów;
  • Na zewnętrznych patio i tarasach;
  • W piwnicy i garażu;
  • Pod i nad schodami.
Idea aplikacji smart home; źródło: https://www.beealarmed.ca/

Rozwiązania dla domu dają wiele korzyści

Wizja smart home budzi czasem wątpliwości na temat nadmiernej kontroli czy faktycznej potrzeby kosztownych inwestycji. Pamiętaj jednak, że wszelkie unowocześnienia spotykają się zwykle z pewną dozą sceptycyzmu, zwłaszcza od konserwatystów. A potem okazuje się, że korzyści przeważają nad ewentualnymi obawami.

I tak inteligentne oświetlenie daje możliwości oszczędzania energii, co jest nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne. Możesz włączać światła tylko wtedy, gdy są potrzebne i redukować ich natężenie. Sam komfort nocnego spaceru do łazienki z subtelnym oświetleniem, które włącza się w razie potrzeby to aspekt nie do przecenienia.

Ogrzewanie w systemie smart home to nie tylko gwarancja idealnej temperatury w domu, ale także minimalizacja kosztów i balastu ekologicznego. Zdalne systemy zarządzania kontrolują dziś również ogrodową irygację czy otwieranie i zamykanie okien. Możesz tym sposobem racjonalnie gospodarować energią.

Przede wszystkim jednak smart home to komfort i idealne dopasowanie warunków życia do potrzeb domowników. Wkrótce większość systemów sterowana będzie głosem, a nasze domy będą płynnie reagować na zmieniające się warunki i zapobiegać zniszczeniom, które wynikają z normalnych zdarzeń losowych.