501 521 551 hello@mellou.pl

Zainwestowałeś w nieruchomość, a ceny rosną jak grzyby po deszczu? Na szczęście piękne wnętrza nie muszą oznaczać ruiny finansowej. Tanie wykończenie mieszkania bywa zaskakująco efektowne!

Według aktualnych szacunków wykończenie 1m2 mieszkania kosztuje obecnie od 1000 do 2000 zł. W cenę tą wlicza się malowanie ścian i sufitów, układanie podłogi, instalacja zabudowy kuchennej i wyposażenia łazienki, itp. Naturalnie, ostateczny budżet zależy od wybranego standardu materiałów oraz wyceny pracy ekipy technicznej. Na czym da się zaoszczędzić bez wyraźnego kompromisu w zakresie estetyki i komfortu? Naucz się podejmować racjonalne decyzje, które ułatwią tanie wykończenie mieszkania.

Jak oszczędzać podczas wykańczania wnętrza?

Zacznijmy od tego, że każdy lokal jest inny. Na rynku pierwotnym można spotkać się z różnym standardem wykończenia – nierzadko okazuje się, że kupując mieszkanie w stanie surowym i wykańczając je samodzielnie finalnie, zapłacisz mniej. Niektórzy deweloperzy mogą jednak oferować atrakcyjne warianty wykończenia, które oszczędzą ci czasu i kłopotów organizacyjnych, a to także wyraźna korzyść.

Na rynku wtórnym kryją się natomiast niespodzianki w postaci instalacji do wymiany, nieszczelnych okien czy niefunkcjonalnego ogrzewania. O niektórych z nich przekonasz się niestety dopiero po rozpoczęciu prac remontowych. Podrożyć budżet mogą również nietypowe rozmiary czy kształty lokalu, a także konieczność usuwania istniejących kafli, listew czy podłóg.

Czy tanie wykończenie mieszkania jest więc możliwe? Tak, jeśli skorzystasz z naszych rad:

  • Niektóre prace możesz wykonać samodzielnie, oszczędzając sporo pieniędzy. Malowanie ścian czy tapetowanie to zadania, którym przy odrobinie cierpliwości i czasu na pewno dasz radę.
  • Kupuj materiały z wyprzedaży, końcówek kolekcji, w miejscach, gdzie możesz liczyć na rabat. Warto spędzić trochu czasu nad porównywaniem ofert!
  • Postaw na imitacje. Kojarzą się źle, ale dziś są absolutnym standardem wyposażenia. Laminaty doskonale naśladują marmur czy granit, a linoleum może z powodzeniem zastąpić dębową podłogę.
  • Daj ogłoszenie. Zamiast polegać na wyszukiwarce internetowej, która poleci ci usługi najlepiej pozycjonowanych firm, daj ogłoszenie, że potrzebujesz kogoś do cyklinowania podłogi i czekaj na oferty. Możesz tym sposobem znaleźć solidnych wykonawców, którzy są tańsi, bo nie inwestują w marketing.
Ekonomiczne półki DIY; źródło: https://caddetailsblog.com/

Jak udekorować mieszkanie z rozsądkiem finansowym?

Mieszkanie jest wykończone, ale brakuje mu wyposażenia. Meble to kolejna pozycja w budżecie, która może okazać się przytłaczająca…, albo nie. Drewniany stół do kuchni o wymiarach 120 x 80 cm da się kupić za 800 złotych i za kilka tysięcy. Oba będą spełniać tą samą funkcję.

Poszukując mebli do aranżacji mieszkania weź pod uwagę:

  • Posezonowe wyprzedaże i produkty z wystawy;
  • Meble modułowe, które łatwo sam poskładasz w całość – będzie to tańsze od sporządzenia projektu zabudowy i jej realizacji u stolarza;
  • Sieciówki, które chętnie konkurują cenami i oferują atrakcyjne zniżki;
  • Meble używane, które doskonale pasują do wystroju w stylu retro, sielskim czy eklektycznym;
  • Meble wielofunkcyjne, np. sofę z funkcją spania czy regał z blatem do pisania;
  • Projekty typu DIY, w tym renowacja starych mebli.

Nie przepłacaj za markę ani luksus, którego nie potrzebujesz w rodzinnym domu z wiecznym bałaganem. Wybieraj praktyczne, neutralne odcienie i prosty design. Przeszklony regał zawsze będzie droższy niż otwarte półki, a funkcjonalność jest bardzo podobna.

Mieszkanie z charakterem za niewielkie pieniądze – inspiracje i porady

Obawiasz się, że oszczędzanie przełoży się na kiczowaty efekt? Niekoniecznie. O końcowym wrażeniu decydują kolory, dodatki i dekoracje, które najłatwiej jest zrealizować tanim kosztem. Zamożni ludzie mogą sobie pozwolić na oryginalne obrazy i ręcznie malowane tapety, ale nie jest to wcale jedyna recepta na atrakcyjną aranżację.

Oto garść pomysłów na dekoracje, które dodadzą wnętrzom charakteru, ale nie będą kosztować fortuny:

  • Rośliny doniczkowe, od tych popularnych typu paprocie, po sadzonki pobrane od znajomych i rodziny w ramach propagacji. Większość gatunków daje się dość łatwo rozmnażać, a zielone liście to najpiękniejsza i najzdrowsza ozdoba wnętrz.
  • Szklane dzbany czy nawet ciekawe butelki i słoiki napełniane wodą i kwiatami czy gałęziami z łąki, lasu czy ogródka.
  • Naturalne pamiątki z wakacji: kamienie, muszle, szyszki, itp.
  • Obrazki malowane przez dzieci – po oprawieniu w eleganckie ramki mogą konkurować z najmodniejszymi dziełami sztuki;
  • Rękodzieło z lokalnych targów i kiermaszów;
  • Książki – umiejętnie zaaranżowane dodają wnętrzom przytulności i elementu melancholii;
  • Tekstylia z second-handów;
  • Ozdoby typu DIY, np. łapacze snów, girlandy, wieńce…
Tanie wykończenie mieszkania; źródło: designcafe.com
Oryginalna sypialnia z charakterem; źródło: pexels.com

Ekonomiczna aranżacja kuchni; źródło: https://www.decoraid.com/
Minimalistyczne wykończenie mieszkania; źródło: https://www.missafir.com/

Tanie wykończenie mieszkania, ale nie za wszelką cenę!

Czy oszczędność może się nie opłacać? Niestety, bywa tak dość często. Fuszerka, kiepskiej jakości materiały i nie do końca przemyślane aranżacje okazują się generować całkiem spore koszty związane z wymianą, naprawami, awariami, itp.

Generalnie nie opłaca się oszczędzać na infrastrukturze i materiałach decydujących o długoterminowym wykorzystaniu mieszkania, typu podłoga, okna, system ogrzewania. Zbyt tanie wykończenie mieszkania może prowadzić do konieczności ponownych remontów i to już w krótkim okresie czasu.

Oszczędzać możesz natomiast na pewno na wyposażeniu i dodatkach. Minimalizm i umiar to klucz do eleganckiej, stylowej aranżacji, która nie zaszkodzi portfelowi. Pamiętaj, że dobre decyzje podejmuje się po namyśle. Nie kupuj więc pod wpływem reklamy czy emocji, ale każdy element wykończenia mieszkania rozważ w kategoriach ekonomicznych, funkcjonalnych i estetycznych.