Fascynacja kulturą przemysłową nie gaśnie – beton i cegła we wnętrzach pojawiają się nawet coraz częściej. Sprawdź, jak można je zastosować, aby zmienić chłodne przestrzenie loftowe w przyjazny do życia do rodzinny.
Beton w aranżacji wnętrz
Nie ma drugiego tak industrialnego surowca jak beton. Wykorzystany w połowie XVIII w. do budowy latarni morskiej w Devon w Anglii, szybko został ulepszony i stał się standardem w masowej konstrukcji mostów, fabryk i bloków mieszkalnych. Przez wiele dekad uważany za zwycięstwo praktyczności nad estetyką, szary, zimny beton w aranżacji wnętrz stał się jednak w końcu prawdziwą gwiazdą.
Różne odcienie i struktury zaczęły się pojawiają się na podłogach i ścianach, zastępując drewno lub płytki ceramiczne. Z betonu powstają już również płyty kuchenne, kolumny i części sufitów dając wspaniały efekt. Warunek konieczny to jednak dobrze dobrana przeciwwaga, która jest kluczowa dla nurtu „Industrial Style” – ciepłe drewno, śnieżna biel czy choćby wielobarwne dzieło sztuki.

Cegła we wnętrzach
Kto mimo wszystko nie jest gotowy na beton w aranżacji wnętrz, może realizować styl industrialny dzięki surowej cegle. Ta pomarańczowa wprowadza do domu przyjemny ciepły odcień i jest doskonałym antidotum na chłód cementu i metalu, typowych dla Industrial Style. Ta biała jest bardziej elegancka i doskonale odnajduje się w eklektycznych aranżacjach, gdzie element przemysłowy jest dodatkiem do całości.
Ilość cegły we wnętrzach industrialnych to kwestia gustu. Można ograniczyć się do jednej ścianki lub pokryć nią całe ściany. Dla większości z nas bardziej akceptowalna jest ta pierwsza wersja. Dodatkowo z cegły buduje się bazy dla wyspy kuchennej lub kominki, co daje możliwość wykorzystania różnych odcieni w jednym wnętrzu.

Metalowe meble industrialne
Wbrew pozorom meble w pomyśle Industrial Style nie muszą być wcale surowe i niewygodne. Owszem, bardzo często obejmują one elementy metalowe – stal i aluminium są bowiem idealnym dopełnieniem betonu i cegły we wnętrzach. Ale metal pojawia się przede wszystkim w roli stelażu krzeseł, podstaw stołów jadalnych i konstrukcji regałów. Łączymy go zwykle z drewnem oraz tapicerką – dla komfortu oraz nieco „miększego”, przytulniejszego efektu.
Metalowe konstrukcje w industrialnych wnętrzach – najczęściej srebrne lub czarne – to wspaniały pomysł na dodanie całości pożądanego charakteru „fabrycznego wdzięku”. W przestrzeniach loftowych pojawiają się więc często metalowe schody i antresole, a dodatkowo również obnażone rury. Poza tym popularnym elementem wystroju są przeszklone ściany z metalowym profilem oraz dodatki do wnętrz typu kwietniki, stojaki na wino czy ramki.
W industrialnej kuchni „must have” to sprzęty AGD o metalicznym połysku, a odważni mogą nawet zainwestować w szafki o metalowych frontach – z nierdzewnej stali i lub jej imitacji.

Oświetlenie przemysłowe
Ważną częścią aranżacji „Industrial Style” są lampy, które pozwalają wydobyć niuanse z architektonicznej różnorodności wnętrz. Najczęściej mowa o małych metalowych reflektorach rozmieszczonych na długich szynach nad kuchnią i salonem – stylowych i funkcjonalnych zarazem.
Poza tym w aranżacjach industrialnych pojawiają się często metalowe lampy stołowe i podłogowe o charakterystycznych stożkowych kloszach; lampy wiszące w postaci szklanych kuli i „gołych” żarówek oraz żyrandole złożone z żarówek. Do wyboru mamy również ciekawe lampy o konstrukcji „klatek” czy latarni, które wprowadzają ciekawe efekty świetlne do pomieszczeń.

Czy przestrzenie loftowe to jedyna kanwa dla stylu industrialnego?
Nie jest prawdą, że musisz być właścicielem loftu, aby stworzyć aranżację w stylu industrialnym. Wspomniane wyżej elementy wystroju można równie dobrze wpleść do starego mieszkania w kamienicy, nowoczesnego apartamentu lub rodzinnego domu. Warto jednak myśleć całościowo i nie ograniczać cegły lub betonu do jednego wybranego pomieszczenia. Industrializm nie musi być nutą przewodnią, ale powinien powtarzać się w całości wystroju, idealnie również na tarasie. Taka stylowa ciągłość jest kluczowa dla autentyzmu.

Surowe wnętrza Industrial Style – czy mogą być przytulne?
Drugim mitem, z jakim warto się rozprawić, jest teza o nieprzyjazności i chłodzie industrialnych aranżacji. Choć „przemysłowy” element w zamierzeniu ma wprowadzać nieco surowości do domów, umiejętnie zaprojektowane wnętrza mogą wykorzystywać ją jako atut, a nie powód do dyskomfortu.
W aranżacji Industrial Style mają prawo znaleźć się meble i dekoracje kojarzące się z przytulnością, a nawet luksusem. Często to właśnie zderzenie kontrastów sprawia, że cegła i beton w aranżacji wnętrz są tak wyraziste i ciekawe. Rośliny doniczkowe i bukiety w wazonach, pufy, kożuchy, dywany i zasłony potrafią znakomicie ocieplić dom czy mieszkanie, dbając o nasz komfort i samopoczucie.
