501 521 551 hello@mellou.pl

Jednopokojowe mieszkania są dla wielu z nas optymalnym wyborem ze względów logistycznych i finansowych. Warunkiem satysfakcji z takiego lokum jest jednak funkcjonalna kawalerka, gdzie da się komfortowo żyć i odpoczywać. Jak ją urządzić?

Kreatywne podejście do małych wnętrz

Jeden pokój z aneksem kuchennym to brzmi smutno. Zanim jednak pomyślisz o realiach studenckiego akademiku, zapoznaj się z pomysłami najbardziej kreatywnych architektów. Jak się okazuje, i w małym metrażu można zrealizować całe mnóstwo udogodnień oraz innowacyjnych rozwiązań. Funkcjonalna kawalerka łączy podstawowe potrzeby z tymi bardziej wymyślnymi i przy tym wszystkim może zaskakiwać przyjemnym dla oka designem.

Od czego zacząć planowanie aranżacji? Najpierw musisz oszacować swoje priorytety. Czy wieczorem preferujesz komfortowe oglądanie telewizji? Czy może stawiasz na życie towarzyskie? Potrzebujesz w domu miejsce do pracy? A może potrzebujesz kącik do jogi? Ponieważ przestrzeń jest ograniczona musisz sam wybrać, co jest najważniejsze.

Większość projektantów zaleca przy tym rozdzielenie kawalerki na funkcjonalne strefy. Wbrew pozorom nie wymagają one wcale ścian czy parawanów. Czasami wystarczy sprytne ustawienie mebli, zmiany kolorystyczne, różnice w poziomach czy wykończeniu podłogi. W rezultacie w małym jednopokojowym mieszkaniu możesz mieć jadalnię, sypialnię, a nawet home office!

Funkcjonalna kawalerka Labl Studio
Oddzielona strefa sypialna w kawalerce; źródło: Gieves Anderson

Jak prawidłowo dobrać meble do małych mieszkań?

W małych wnętrzach meble muszą być przede wszystkim ergonomiczne. Idealnie, jeśli mogą też zmieniać się w zależności od aktualnych potrzeb domowników. Rozkładana sofa pełni funkcję salonową i sypialnianą jednocześnie, a przy odpowiedniej oprawie zmienia się w prawdziwą oazę relaksu. Rozkładany stół może z kuchennego blatu dla dwojga przekształcać się w całkiem wystawną jadalnię, jeśli tylko przearanżujesz nieco pozostałe meble.

Poza tym obowiązuje zasada, aby meble były odpowiednio lekkie wizualnie. Regały bez pleców są więc lepszym pomysłem niż meblościanki. Zamiast solidnego drewna warto też wybierać półki metalowe albo wykonane z transparentnego tworzywa sztucznego.

Bardzo atrakcyjną propozycją są także meble z kategorii „double duty”. Mowa o regałach z funkcją blatu roboczego i stolikach do kawy zintegrowanych z lampą podłogową lub zawierających schowki na poduszki i koce. Warte uwagi są także ławki do przedpokoju z półką na buty czy lustra z wieszakami na ubrania. Podobnych pomysłów na dzisiejszym rynku meblarskim znajdziesz więcej!

Funkcjonalna kawalerka z rozkładaną sofą
Funkcjonalna kawalerka z rozkładaną sofą; źródło: Ludin Fastighetsbyra
Sprytne meble do kawalerki; źródło: Pottery Barn

Odważne kolory i dekoracje

Czy funkcjonalna kawalerka musi być minimalistyczna? Wielu projektantów wnętrz nie zgadza się z tą tezą. To właśnie śmiała kolorystyka i niebanalny dobór dodatków mogą z jednego pokoju zrobić stylowe mieszkanie. Kontrastowe barwy na ścianach i fragmenty pokrywane unikalne tapetą to doskonała metoda na wyizolowanie wspomnianych wyżej stref, np. sypialni czy kąta jadalnego. Pomagają też obrazy, zasłony i dywany, które nie zajmują przecież wcale miejsca. Na szczególną uwagę zasługują lustra, które oprócz roli praktycznej działają niczym wzmacniacz naturalnego i sztucznego oświetlenia.

Strzałem w dziesiątkę są również rośliny doniczkowe, które co prawda zabierają nieco przestrzeni, ale dodają wnętrzom świeżej atmosfery. Działają też jako forma niezobowiązującego parawanu. Nie bój się także innych dekoracji, nawet jeśli musisz im poświęcić nieco miejsca na regale czy komodzie. Stylowe dodatki podnoszą prestiż wnętrza i sprawiają, że praktyczne rozwiązania wydają się bardziej eleganckie. Odpowiednio dobrany dekor podkreśla też indywidualizm Twojej przestrzeni i sprawia, że czujesz się w niej bardziej komfortowo. Jak mówią, ciasne, ale własne!

Kolorowe wnętrza małego mieszkania; źródło: marionalberge.com
Rośliny jako dekoracje do kawalerki; źródło: Bethany Nauert

Wyzwania podczas aranżacji małego wnętrza

Naturalnie, nie da się zaprzeczyć, że kawalerka stwarza jednak poważne ograniczenia logistyczne. Jednym z największych wyzwań jest aranżacja miejsca do spania. Z jednej strony bowiem codzienne składanie i rozkładanie sofy jest dość męczące, a jakość snu zazwyczaj daleka od ideału. Z drugiej, nie każdy chce mieć klasyczne łóżko bezpośrednio na widoku, w salonie. Rozwiązaniem tego dylematu jest antresola możliwa do instalacji w wyższych mieszkaniach. Kto nie boi się wysokości, zyska tym sposobem intymny i ustronny kącik sypialniany, w którym nie trzeba nawet zawsze ścielić łóżka! Alternatywnie możesz pomyśleć o zasłonach i parawanach w nowoczesnej odsłonie.

Z opałów aranżacyjnych można również wyjść myśląc niestandardowo. Rozdzielanie kuchennych blatów, rezygnacja ze ściany łazienkowej czy schowki ukryte w schodach to tylko kilka sposobów jak oszukać rzeczywistość czterech ścian. Jeśli natomiast postawisz na niższe łóżko, nad głową będzie więcej miejsca na półki z książkami!

Profesjonalny architekt pomoże Ci spojrzeć na Twoją kawalerkę w niestandardowy sposób i zaproponuje, jak zaaranżować ją w optymalny sposób.

Antresola w kawalerce; źródło: Fantastic Frank
Minimalistyczna kuchnia; źródło: https://www.architecturaldigest.com/
Minimalistyczna kuchnia; źródło: https://www.architecturaldigest.com/