501 521 551 hello@mellou.pl

Blogi wnętrzarskie skupiają się zwykle na estetyce i komforcie aranżacji. Tymczasem coraz większa część klientów i projektantów zwraca również uwagę na aspekt ekologiczny. Zmiana klimatu jest bowiem problemem realnym, blisko związanym z mieszkalnictwem – i to w obu kierunkach.

Wpływ projektowania wnętrz na klimat

Zacznijmy od tego, że budownictwo to ogromna gałąź przemysłu, która odpowiedzialna jest za 37% globalnych emisji dwutlenku węgla. To jednak nie wszystko. Produkcja materiałów budowlanych i sam proces budowy generują również 23% wszystkich zanieczyszczeń powietrza, 40% zanieczyszczenia wód oraz 50% globalnych odpadów. A choć ludzi jest coraz więcej i potrzeba wciąż więcej domów i mieszkań, istnieją metody, aby budować w sposób bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego.

W szczególności nawołuje się do wykorzystania materiałów odnawialnych i recyklowanych – od drewna i włókien roślinnych po przetworzone tworzywa sztuczne. Dotyczy to zarówno samej konstrukcji budynków, jak i izolacji decydującej o energetycznej efektywności budynków. Bardzo ważnym krokiem w kierunku ograniczenia wpływu wnętrz na środowisko jest również upowszechnienie zakładów o gospodarce zamkniętej – fabryki produkujące materiały budowlane, instalacyjne i wykończeniowe, powinny uzdatniać swoje ścieki i wykorzystywać je ponownie nie uwalniając zanieczyszczeń do środowiska. W wielu zakładach promuje się już również wyłapywanie emitowanego CO2, co pozwala ograniczyć ślad węglowy poszczególnych surowców.

Drewniane domy to inwestycja proekologiczna; źródło: Pixabay.com
Drewniane domy to inwestycja proekologiczna; źródło: Pixabay.com

Projektowanie wnętrz a emisja CO2

Wpływ projektowania wnętrz na klimat zaznacza się niemal na każdym etapie procesu inwestycyjnego – od zakupu materiałów budowlanych, po sam proces konstrukcji. Dla środowiska mają jednak również znaczenie rozwiązania zastosowane we wnętrzach. Chodzi o systemy, które pozwalają oszczędzać energię i zużycie wody, takie jak:

  • Alternatywne źródła energii: fotowoltaika, pompy ciepła;
  • Ogrzewanie podłogowe;
  • Odpowiednio zaprojektowane okna;
  • Osłony okienne zapobiegające przegrzewaniu się wnętrz;
  • Geometria dachu ograniczająca straty cieplne;
  • Oświetlenie typu LED;
  • Bezdotykowe baterie;
  • Smart Home – czyli systemy zdalnego sterowania ogrzewaniem, oświetleniem, itd. w celu minimalizacji marnotrawstwa energii oraz wody.

Zmiana klimatu jest zjawiskiem na tyle poważnym, że wymaga szerokiej odpowiedzialności społecznej, nie tylko w kontekście codziennych wyborów konsumpcyjnych, ale także przedsięwzięć takich jak budowa domu czy wykończenie mieszkania. Warto wybierać architektów i projektantów wnętrz, którzy znają i respektują zasady zrównoważonego budownictwa oraz wystroju.  

Zmiana klimatyczna a design wnętrz

Nawet odbierając gotowe mieszkanie od dewelopera, na budowę którego nie mieliśmy wpływu, możemy nadal wybierać wyposażenie wnętrz o mniejszym balaście środowiskowym. Główne zasady, które powinny przyświecać nam w wykańczaniu wnętrz w sposób ekologiczny to:

  • wybór energooszczędnego sprzętu AGD;
  • naturalne materiały wykończeniowe – drewno, kamień, len, korek, plecionki naturalne;
  • recyklowane surowce, np. szkło;
  • ponowne wykorzystanie starych mebli;
  • maksymalne wykorzystanie naturalnego światła;
  • izolujące elementy wystroju typu dywany, tapety, boazeria;
  • minimalistyczny styl – ograniczenie dekoracji i liczby mebli;
  • jasna kolorystyka wnętrz;
  • wybór nietoksycznych farb i lakierów.

W ekologicznym domu powinny się również znaleźć roślin doniczkowe, które nie tylko zastępują sztuczne dekoracje, ale także poprawiają jakość powietrza we wnętrzach. W efekcie ogranicza się konieczność korzystania z wentylacji, oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza.

Duże okna pozwalają optymalnie wykorzystać światło dzienne; źródło: https://www.dwell.com/
Duże okna pozwalają optymalnie wykorzystać światło dzienne; źródło: https://www.dwell.com/

Architekci w walce z upałami

Zmiana klimatu a design wnętrz to nie reakcja jednostronna. Środowisko projektantów i naukowców stoi przed ogromnym wyzwaniem adaptacji domów i mieszkań do już zaistniałych zjawisk. A obejmują one porywiste wiatry (huragany i orkany w wielu częściach świata), rzęsiste opady i powodzie, a przede wszystkim rekordowe upały, które zagrażają życiu i zdrowiu.

Architekci w walce z upałami wykorzystują dziś m.in. inteligentne systemy osłon okiennych, przemyślaną orientację budynków, zielone dachy czy chłodzenie podłogowe. Generalnie bardziej pożądane są rozwiązania, które nie wiążą się ze zwiększonym zużyciem prądu – klimatyzacja jest pod tym względem bardzo uciążliwa.

W zakresie architektury ogrodowej warto wspomnieć o zadrzewieniu, które stwarza cień i może chronić budynki przed przegrzewaniem. Konieczności są również system zbierania wody deszczowej i jej wykorzystywania do podlewania ogrodu, spłukiwania, itd.