Nie każdy z nas ulega modzie na salon z aneksem kuchennym. I słusznie – jadalnia z dużym stołem to tradycja, której warto się trzymać. Sprawdź, jakie zapewnia korzyści domownikom i jak ją zaaranżować.
Przyjęcia i spotkania rodzinne: jadalnia z dużym stołem jako centralnym miejscem spotkań
Choć codzienność bywa szara i wymaga przede wszystkim praktyczności, życie nie ogranicza się do niej. Wręcz przeciwnie, to wyjątkowe wydarzenia pomagają nam poradzić sobie z rutyną, przeczekać najgorsze, poczuć się od czasu do czasu naprawdę szczęśliwie. Szalenie modny dziś trend „hygge” nawołuje właśnie do tego, aby dbać o szczęście, inwestując w spotkania towarzyskie i relacje rodzinne.
Urodziny, święta, imieniny, ale także mniej oczywiste okazje, od Halloween po wieczory z grami – wszystkie te preteksty do spotkań w gronie najbliższych i przyjaciół wymagają odpowiednich warunków lokalowych. Jadalnia z dużym stołem to miejsce, którego nie trzeba w żaden specjalny sposób aranżować. Po prostu jest zawsze gotowa i czeka na gości.
Sam fakt, że jest to wydzielone pomieszczenie, odseparowane od kuchni i telewizji, pozwala skupić się na tym, co ważne – na ludziach, jedzeniu, konwersacji. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do wspólnego obchodzenia Wigilii!

Stół a krzesła – znajdź odpowiednią równowagę
Fizycznym i optycznym centrum jadalni jest oczywiście stół, który może realizować bardzo różne style wnętrzarskie. Nie jest on jednak nigdy całością samą w sobie – zawsze potrzebuje krzeseł do kompletu. Ich odpowiedni wybór gwarantuje harmonię, komfort, ale i indywidualność jadalni.
Do tego samego blatu da się dobrać kilkanaście różnych opcji krzeseł i ostateczny rezultat zawsze będzie nieco inny. Najbardziej elegancko prezentują się tapicerowane fotele jadalne, ale bywają one dość ciężkie. W nowoczesnych aranżacjach często pojawiają się więc drewniane krzesła (czasem z miękkimi siedziskami i oparciami), które zaskakują geometryczną innowacją. Jadalnia z dużym stołem może wszak hołdować idei uniwersalnej prostoty, poziomów i pionów, bądź realizować śmiałe wizje z łukami, skosami, a nawet krzyżowaniem.

Duży stół, wielkie możliwości: jak zaaranżować przestrzeń jadalni wokół dużego stołu?
Gdy masz już stół i efektowne krzesła do niego, warto pomyśleć o szerszym kontekście estetycznym. Aby jadalnia prezentowała się odpowiednio elegancko wskazane jest unikanie nadmiaru mebli – ściany pełne półek i regałów odbierają pomieszczeniu pożądanej szlachetności.
Idealny wybór to komody i bufety, na tyle niskie, że nie stwarzają wrażenia tłoku, ale pozwalają pomieścić to co najważniejsze: talerze, kieliszki, wazy czy podkładki pod naczynia. Jadalniane kolekcje często wykorzystują motyw dekoracyjnych frontów – lakierowanych lub profilowanych. Czasem może je wręcz dobrać do stołu, ale nie jest to zabieg konieczny – odrobina fantazji i ekstrawagancji jest mile widziana.
Na komodach warto zaaranżować dekoracje, które przyciągać będą wzrok biesiadników. Wazy i wazony z kwiatami, świeczniki i latarenki, niewielkie rzeźby i dekory dostępne są w sklepach wnętrzarskich w nieograniczonych praktycznie wariantach i deseniach. Powinno ich być raczej mniej niż więcej, ale mogą być bardzo wyraziste.
Wyżej, na ścianach wieszamy obrazy, idealnie wielkoformatowe, lub lustra. I tutaj unikamy jednak przesady. Akurat w jadalni nie ma przeciwwskazać, aby ściana była pusta, oddziałując swym kolorem lub tapetą. Dopełnieniem całości jest oczywiście lampa nad stół – odpowiednio duża, aby oświetliła cały blat. Zdobne, rzucające się w oczy klosze i konstrukcje dają wspaniałe efekty.

Stół, który zjednoczy: jadalnia jako serce domu dla bliskich i przyjaciół
Zanim jednak wybierzesz stół za ciężkie tysiące, przypominający pałacowy antyk albo dzieło sztuki nowoczesnej, pomyśl o potrzebie. Jadalnia z dużym stołem powstaje przecież po to, aby gromadzić ludzi przy posiłkach, celebracjach, a także poważnych rozmowach. Nie powinno Ci zależeć wyłącznie na efekcie „wow”!
Okazuje się bowiem, że ludzie czują się naturalniej i bardziej swojsko przy stołach klasycznych, drewnianych i miłych w dotyku. Swojskość i przytulność często są cenniejsze niż marka i blichtr. Tym bardziej, że zbyt eleganckie jadalnie są zbyt często źródłem stresu. „Nie porysuj”, „nie poplam”, „uważaj”… i już cała rodzina chętnie przenosi się do kuchni.

Korzyści z posiadania wielkiego stołu – także dla niewielkiej rodziny
Jadalnia z dużym stołem to przede wszystkim konieczność w przypadku dużych rodzin. Gdy dzieci jest troje lub czworo, albo mieszka z nami babcia czy dziadek, nie obejdzie się bez sporej jadalni.
Obszerny stół to jednak nie tylko więcej miejsc siedzących i imprezy o większym profilu. Także mniejsze rodziny mogą skorzystać z pokaźnego blatu, który daje możliwość ugoszczenia większej liczby dalszych krewnych i znajomych. Zbyt często warunki lokalowe powstrzymują nas przed utrzymywaniem bliższych kontaktów z szeroki gronem rodziny i przyjaciół. Nic dziwnego, że społeczeństwo staje się coraz bardziej obce i wyalienowane. Do dużej jadalni można jednak bez skrupułów zaprosić kolegów i koleżanki młodszego pokolenia, sympatie, sąsiadów, itd. Codzienne obiady i kolacje robią się weselsze.
Odpowiednio wyszukany design mobilizuje do lepszych manier i nadaje posiłkom charakteru celebracji. Umacnia to więzi, buduje lepsze przyzwyczajenia żywieniowe, przełamuje szarość codziennego życia.
Duże stoły mają jeszcze jedną ważną zaletę – pozwalają kontynuować projekty bez przeszkadzania w posiłkach. Może to być niedokończona gra w szachy czy zbiórka zdjęć do zaaranżowania, wystarczy przenieść się na drugi kraniec blatu, aby podać obiad czy podwieczorek.

Praktyczne wybory: materiały i kształty dużych stołów do jadalni
Łatwiej powiedzieć, trudniej wybrać. Dużych stołów jest dziś zatrzęsienie, a każdy typ ma swoich miłośników. Jeśli chodzi o kształty królują prostokąty, ale coraz częściej wybieramy blaty zaokrąglone, nie tylko owalne. Do tego dochodzi opcja rozkładania, która może przydać się osobom raz na jakiś czas organizującym naprawdę duże imprezy i spotkania.
Jeśli chodzi o materiały to najpopularniejsze są blaty:
- drewniane, miękkie i ciepłe, przyjemne wizualnie, ale łatwe do porysowania. Kto nie lubi lakierowanego połysku, może postawić na surowe deski lub modne recyklowane meble.
- szklane, eleganckie i lekkie optycznie, ale ciężkie i głośne; oprócz transparentnego szkła producenci proponują dziś różne stopnie mleczności, barwy, a także dekoracyjne efekty.
- ceramiczne, wysoce odporne na uszkodzenia i zachwycające deseniami na wzór marmuru, kamienia czy granitu – niestety, jest to też dość droga opcja.
