501 521 551 hello@mellou.pl

Jest wiele kryteriów, które bierzemy pod uwagę przy zakupie wyposażenia do domu. Względy etyczne mają coraz istotniejsze znaczenie. Stąd też pomysł na ekologiczne meble – hit współczesnego wystroju wnętrz.

Design a ochrona środowiska

Wnętrzarskie trendy zachęcają, aby kupować – nowe meble, nowe dekoracje i dodatki. Z każdym sezonem projektanci zasypują nas propozycjami intrygujących kolorów, kształtów i deseni. Nawet gdyby nie poddawać się tej sezonowości, raz na kilka lat chętnie zmieniamy wyposażenie i inwestujemy w komfort i estetykę. Od jakości domu czy mieszkania zależy też w dużej mierze nasze samopoczucie, więc dlaczego człowiek nie miałby dbać o swoje środowisko życia?

Niestety, jest jeszcze szersza perspektywa, która wychodzi poza cztery ściany Twojego M-3. Tymczasem przemysł wystroju wnętrz w globalnej skali wywiera ogromny wpływ na środowisko naturalne. Dopiero w ostatnich latach zaczyna się o tej relacji mówić głośno i dobitnie. Niektórzy bardziej świadomi konsumenci z premedytacją wybierają też ekologiczne meble i akcesoria.

W jaki sposób szeroko rozumiany „interior design” szkodzi naszej planecie?

  • Każdy typ produkcji związany jest z wydatkowaniem energii, a w przypadku tradycyjnych jej źródeł również emisją gazów cieplarnianych do atmosfery.
  • Popularne tworzywa sztuczne, choć wysoce funkcjonalne, są przyczyną przedostawania się do środowiska naturalnego szkodliwych związków, m.in. metali ciężkich, lotnych związków organicznych (VOC) czy formaldehydu.
  • Nawet meble i dekoracje wyprodukowane z surowców naturalnych stanowią zagrożenie ograniczając zasoby i prowokując m.in. masową wycinkę lasów.

Ekolodzy byliby najszczęśliwsi, gdybyśmy wyposażenie wnętrz ograniczyli więc do minimum i korzystali z tych samych sprzętów przez długie lata. Czy z tej rozterki jest jakieś racjonalne wyjście? Owszem, kompromis!

Masowa wycinka drzew na potrzeby przemysły meblarskiego; źródło: pexels.com

Ekologiczne meble czyli jakie?

Drewno jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w przemyśle meblarskim. Niby lasy da się wysadzić ponownie, ale z uwagi na okres ich wzrostu (30-40 lat), są one uznawane za surowiec ograniczony. Co gorsza, na świecie co roku ścina się 2 miliardy drzew, w ich miejsce nie sadząc nowych. Z szacunków wynika, że w Indonezji nawet 2/3 całego przemysłu drzewnego jest działalnością nielegalną. Naukowcy straszą, że przy obecnym tempie dewastacji w przeciągu 50 lat zniszczymy wszystkie lasy tropikalne na świecie!

Z myślą o lasach i szerszej ochronie środowiska naturalnego poszczególni producenci zaczęli więc rozwijać praktyki przyjazne Ziemi. Oprócz zrównoważonego wykorzystania zasobów drewna obejmują one również ograniczanie szkodliwych związków stosowanych w produkcji mebli. Kolejnym postulatem jest projektowanie sprzętów trwalszych i łatwiejszych do recyklingu oraz zmiana procesów produkcyjnych mająca na celu ograniczenie zużycia energii i ilości odpadów. A tylko w USA co roku na wysypiskach ląduje 9 milionów ton drewna, metalu, szkła, tkanin, skóry oraz piankowych wypełnień.

Ekologiczne meble powstają więc przy minimalnej szkodzie dla środowiska naturalnego. Pakowane są w sposób odpowiedzialny, ograniczając wykorzystanie plastiku. Pod koniec cyklu swego życia mogą zaś zostać przerobione na kolejne meble lub inne przedmioty użytkowe.

Przykładowo ekologiczne meble to takie, które:

  • Wyprodukowano z bambusa, rośliny doskonale odnawialnej ze względu na szybkie tempo wzrostu;
  • Meble recyklowane powstałe z surowców pozyskanych z innych mebli;
  • Lokalne meble powstałe z okolicznych surowców – redukują one ślad węglowy ograniczając transport surowców i gotowych produktów;
  • Sprzęty wyprodukowane bez użycia szkodliwych dla środowiska klejów, lakierów, farb czy utrwalaczy.
Recyklowane meble; źródło: https://bestofexports.com/

Certyfikat FSC

Skąd masz wiedzieć, że dana kolekcja to ekologiczne meble? Istnieje wiele sposobów na oznaczanie przyjaznego stosunku danego produktu do środowiska. W przemyśle meblarskim na szczególną uwagę zasługuje certyfikat FSC (Forest Steward Council), łatwo rozpoznawany dzięki logotypowi drzewa na zielonym tle.

Z badań wynika, że oznakowanie FSC jest respektowane nawet przez 56% konsumentów – jest to najlepiej rozpoznawalna „marka” wspierająca zrównoważone pozyskiwanie drewna. Kupując produkty z logiem masz pewność, że drzewa wykorzystane do ich produkcji zostały pozyskane odpowiedzialnie, bez zbędnych strat. Praktyki narzucane producentom przez organizację FSC chronią naturalny ekosystem wielu gatunków zwierząt i roślin, a także wspierają lokalne społeczności.

Podobne znaczenie ma bratni certyfikat PEFC, który również promuje zrównoważone wykorzystanie zasobów leśnych. Rozpoznać go można po znaku przedstawiającym dwa drzewa na okręgu stworzonym przez strzałkę.

Logo certyfikatu FSC; źródło: https://fsc.org/en

Zalety mebli ekologicznych

Dlaczego warto inwestować w ekologiczne meble? Pod względem cenowym nie są one atrakcyjne. Ale najmniej zapłacisz dziś za towary z sieciówek sprowadzane z Azji i produkowane najniższym kosztem. Oszczędność dziś to nie tylko kicz we wnętrzach, ale także poważny balast dla przyszłych pokoleń.

Dom z wyposażeniem „eco-friendly” to tymczasem nie tylko czyste sumienie. Pozbawione szkodliwych substancji meble są zdrowsze dla mieszkańców. Niestety, mało kto zdaje sobie sprawę, jak wiele migren, alergii czy nawet zaburzeń hormonalnych spowodowanych jest związki ulatniające się z elementów wykończenia wnętrz. Wziąwszy pod uwagę jak dużo czasu spędzamy dziś w domach (zwłaszcza dzieci), naprawdę warto zadbać o zdrowy klimat.

Wiele recyklowanych mebli ma też swój niebywały urok. Stworzone z palet czy przetworzonego drewna łączą naturalność ze swojskością i pozwalają lepiej wyrazić unikalny styl właściciela. Doskonale pasują też do sprzętów i dekoracji DIY oraz zieleni doniczkowej. Żyjąc w środku skąpanego w smogu miasta możesz chcieć poczuć się w domy jak w lesie!

Ekologiczne meble w pięknym stylu; źródło: https://www.stowersfurniture.com/

Dodajmy, że moda na ekologiczne meble idzie w parze z szerszym trendem wykańczania domów w myśl idei zrównoważonego rozwoju. Obejmuje on alternatywne źródła energii (pompy ciepła, fotowoltaikę), energooszczędne sprzęty AGD oraz pasywną ochroną przed stratami ciepła. Mądre izolacje, trójszybowe okna czy system rekuperacji to tylko kilka pomysłów. Za takimi decyzjami idzie zwykle też zmiana stylu życia na bardziej przyjazny środowisku – zaczynamy poczciwie segregować odpady, kompostować, oszczędzać wodę czy jeździć po zakupy na rowerze. I to jest właściwa droga!