Czy przemysłowa stylistyka pasuje do domowego zacisza? Przykłady aranżacji z całego świata wskazują, że tak i to w bardzo ciekawy, a nawet przytulny sposób. Poznaj nasze inspiracje!
Wystrój wnętrz w stylu industrialnym stał się modny na początku XXI w., a po 2010 r. tren ten tylko przybrał na sile. W trzeciej dekadzie nie wydaje się bynajmniej tracić na popularności, zwłaszcza że architekci i dekoratorzy odmieniają go przez wciąż nowe interpretacje. Sceptycy, którzy wzdrygają się na myśl przed surowością w domu coraz częściej przyznają, że industrializm zaskakuje swoją przyjaznością, doskonale pasując do nowoczesnego budownictwa.
Podstawowe zasady aranżacji w stylu industrialnym
W swojej genezie styl industrialny nawiązuje do wnętrz fabryk, które coraz chętniej przekształca się w mieszkalne lofty. O charakterze wystroju decydują tutaj więc warunki czysto fizyczne- wysoki sufit, obnażone instalacje, loftowe okna, surowe wykończenie ścian. Szybko okazało się jednak, że nie trzeba wcale mieszkać poprzemysłowym budynku, aby móc cieszyć się unikalnym urokiem industrializmu.
Dziś wnętrza w stylu industrialnym definiowane są za pomocą takich wyróżników jak:
- Neutralna paleta kolorystyczna skoncentrowana przede wszystkim na różnych odcieniach bieli, szarości, brązu i czerni;
- Ekstensywne wykorzystanie naturalnego światła dzięki wielkoformatowym oknom;
- Otwarta przestrzeń, optymalnie z technicznymi elementami w postaci metalowych schodów, drewnianych tramów, wyeksponowanych betonowych powierzchni;
- Nagie żarówki w roli oświetlenia;
- Czyste, proste linie mebli i wykończenia.
Brzmi to wszystko oczywiście dość surowo, ale w stylu industrialnym jest też miejsce na przytulność. Naturalne tekstylia z lnu i wełny, jak również zwierzęce skóry i ich imitacje doskonale dopełniają całości, dając przyjemne poczucie ciepła.

Dopasowanie mebli i dodatków do wnętrza industrialnego
Jak więc w praktyce podejść do realizacji wystroju w stylu industrialnym? Istnieje cały szereg mebli, który stały się już kwintesencja tego trendu, a które znacząco ułatwiają osiągnięcie pożądanego efektu.
W kuchni będzie to więc przede wszystkim minimalistyczna zabudowa idealnie łącząca naturalne odcienie drewna oraz metal. Dwutonowe szafki z widocznym, ale nie biało-czarnym kontrastem to bardzo efektowny wybór, który łatwo jest zgrać ze stołem czy krzesłami. Ideałem industrialnego stołu jadalnego jest bez wątpienia solidny prostokątny blat o drewnianym wykończeniu, wyposażony w dwie boczne, kwadratowe nogi z metalu. Rolę siedziska doskonale spełniają taborety, ławy, ale także tapicerowane krzesła o śmiałej metalowej konstrukcji.
W salonie również powinien powtarzać się motyw metalu – mogą to być nogi i poręcze sofy, rama stolika do kawy, lampy podłogowe, regały na książki. Przy raczej prostej, minimalistycznej sofie jest miejsce na niski stół za palet, recyklowanego drewna lub szkła.
Jakie jeszcze meble powinny się znaleźć w industrialnym domu? Doskonałym wyborem będą na pewno pufy, minimalistyczne hokery, okazyjne antyki i stare komody z lamusa. Nie zapomnij też o dodatkach, które często definiują styl wnętrza. Szczególnie godne polecenia są metalowe abażury o postaci klatek i lampy w formie reflektorów. Poza tym warto zainwestować w duże, abstrakcyjne obrazy na ścianę, nowoczesne rzeźby z metalu i kamienia oraz sprzęty z lamusa typu maszyna do pisania. Nie bój się też poduszek dekoracyjnych i pledów, które mogą być miękkie i luksusowe, ale powinny respektować neutralny kanon barw.

Inspiracje z industrialnymi wnętrzami z całego świata
Teoria teorią, ale najwięcej o domowym designie można dowiedzieć się z praktyki. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych pomysłów na industrialne wnętrza w wydaniu architektów z różnych zakątków świata. Warto podkreślić, jak rozmaite i ciekawe mogą być interpretacje tego samego i minimalistycznego w swej istocie stylu. Nie bój się zapożyczyć to, co Ci się podoba i zrealizować aranżację na swój własny sposób.
Komfortowy industrializm

Najlepszy dowód na to, że industrializm może być przytulny, a nawet elegancki. O charakterze wnętrza przesądza „rdzewiejąca ściana”, której ciepła wynagradza skojarzenia z surowością. Mimo prostoty jest tutaj miejsce na gruby dywan, tapicerowane fotele, a nawet kolorową ceramikę. Szczególną uwagę warto zwrócić na bardzo niski drewniany stolik do kawy.
Z poważnym brzmieniem

Ten klasyczny loft zachwyca bardzo poważnym podejściem do stylu industrialnego. Bardzo ciemny wystrój doskonale kontrastuje z kamienno-ceglanymi ścianami, które paradoksalnie ocieplają aranżację. Fantastycznym pomysłem są nieokiełznane żarówki nad wyspą kuchenną oraz złote wykończenie stołków.
Surowość oswojona

Jak widać, wnętrza w industrialnym stylu nie muszą jednak wcale być poważne i posępne. To miejskie studio łączy klasyczne elementy „przemysłowego” trendu z nowoczesnym eklektyzmem, w którym jest miejsce na zasłony i fantazyjne niebieskie krzesła.
Po skandynawsku

Fantastyczny pomysł na swojską, rodzinną kuchnię, która doskonale wpisuje się w klimat wysokich sufitów i okien. Tradycyjna skandynawska stylistyka została wzbogacona o elementy ewidentnie nawiązujące do stylu industrialnego – żarówki na długich kablach, metalowe ramy mebli, nowoczesne hokery…
Łazienka z ceglanym tłem

Doskonały przykład to realizację industrialnej łazienki – prosty, ale zarazem elegancki i świeży. Na tle pomarańczowych cegieł powstał czarny i dość surowy kąt prysznicowy, który dzięki wysokiej jakości wykonania intuicujnie kojarzy się z luksusem.
W rustykalnym stylu

Wspaniałe efekty daje zderzenie stylu industrialnego, kojarzonego z miastem i postępem, ze swojskim rustykalizmem. Idealna mieszanka surowości i przytulności to wynik umiejętnego doboru mebli i dodatków z dwóch biegunów: nowoczesności i vintage.