501 521 551 hello@mellou.pl

Dawniej niezbędnik każdego domostwa, dziś luksus albo… archaizm. Kominek w domu to koncepcja, która w ciągu ostatnich dwóch dekad uległa wielkim przeobrażeniom. Podpowiadamy, czy warto do niej zainwestować i jaki model wybrać.

Kominek na drewno, czyli klasyka

Kominek opalany drewnem pozostaje chętnie wybierany dodatkiem do domów rodzinnych. Dla wielu z nas nic nie zastąpi „prawdziwego ognia”, a dodatkową zachętą jest czarny scenariusz, w którym prąd wysiada, a rodziny potrzebują się rozgrzać. Wybór tego modelu kojarzy się przytulnością i swojskością i doskonale pasuje do rustykalnych oraz tradycyjnych aranżacji wnętrz.

Kominek na drewno z wkładem grzewczym może śmiało posłużyć do ogrzewania domu, zarówno w ramach powietrznego systemu, jak i instalacji wodnej. Generalnie, nowoczesne kominki do salonu występują przeważnie w formie zamkniętej, która zwiększa funkcjonalność rozprowadzania ciepła oraz jest bezpieczniejsza dla domowników (zwłaszcza małych dzieci).

Czy kominek na drewno ma jakieś wady? Owszem. Potrzebuje wylotu komina, co zabiera miejsce i wymusza pewne koncesje w projekcie. Poza tym ten typ kominka wymaga częstego sprzątania, zarówno paleniska, jak i przeczyszczania kanału kominowego. Kolejnym problem jest konieczność składowania drewna, idealnie w miejscu chroniącym przed zawilgoceniem. Dla miłośników ekologii nie bez znaczenia będzie również fakt spalania drewna i emisji gazów cieplarnianych, z którymi cały świat dzisiaj walczy.

Kominek na drewno pełni funkcję grzewczą i dekoracyjną; źródło: unsplash.com
Kominek na drewno pełni funkcję grzewczą i dekoracyjną; źródło: unsplash.com

Gazowy kominek w domu

Kto nie chce palić drewnem, a posiada w domu przyłącze gazu, może skorzystać z kominka gazowego. Model ten również umożliwia zasilanie domowego systemu grzewczego (powietrznego i wodnego), a dodatkowo jest źródłem przyjemnego oświetlenia w salonie. Co zaś najważniejsze, nie wymaga on komina odprowadzającego dym ani sprzątania popiołu. Uruchamiany za pomocą pilota, jest łatwy do regulowania i całkowicie bezpieczny – nowoczesne kominki do salonu na gaz potrafią samodzielnie odcinać jego dopływ w przypadku problemów.

Jeśli chodzi o wady, to najoczywistszą jest konieczność doprowadzenia gazu, co bywa dość drogie – nie każda działka ma dziś planowane przyłącze, a w zbudowanych już domach poprowadzenie instalacji wiąże się ze sporym remontem. Poza tym, mimo wszystkich swoich zalet kominek gazowy nie oferuje tych samych efektów wizualnych i zmysłowych co trzaskający wesoło kominek na drewno.

Kominek w domu opalany gazem; źródło: https://www.acucraft.com/
Kominek w domu opalany gazem; źródło: https://www.acucraft.com/

Kominek elektryczny

Kolejną alternatywą dla klasycznego kominka jest kominek elektryczny. Jak sama nazwa wskazuje, zasilany jest energią elektryczną z sieci, więc można go zainstalować naprawdę w każdym współczesnym domu, a nawet mieszkaniu. Zaprojektowany tak, aby z wyglądu przypominał tradycyjny kominek, nie wymaga przewodu kominowego ani żadnej specjalnej lokalizacji. Nie generuje przykrych zapachów ani toksycznych wyziewów, a jego montaż jest wyjątkowo prosty.

Kominek elektryczny zapewnia jednak tylko lokalne źródło ciepła, a im bardziej będziemy próbowali z niego korzystać, tym niestety wyższe będą rachunki za prąd. O ile nie korzystamy więc z energii odnawialnej, np. fotowoltaiki, eksploatacja kominka elektrycznego nie jest ani ekonomiczna, ani ekologiczna.

Kominek elektryczny oferuje opcję zmiany barwy ognia; https://embersinc.com/
Kominek elektryczny oferuje opcję zmiany barwy ognia; https://embersinc.com/

Kominek na biopaliwo

Jeszcze jednym wariantem, który warto wziąć pod uwagę, są nowoczesne kominki do salonu opalane biopaliwem. Możliwe do instalacji nawet w mieszkaniach i domach bez przewodu kominowego są tak naprawdę niewielkimi piecykami, opalanymi płynnym biopaliwem. Dostarczają lokalnego ciepła i pomagają dogrzać salon w zimie, a wiele modeli urzeka ciekawym designem.

Niestety, eksploatacja biokominka jest relatywnie droga, a pomieszczenie, w którym stoi, powinno być regularnie wietrzone, gdyż w trakcie spalania ulatniają się niewielkie ilości dwutlenku węgla. Niektórzy użytkownicy skarżą się również na lekko nieprzyjemną, drażniącą woń.

Kominek wolnostojący; źródło: https://www.cheminee.com.au/
Kominek wolnostojący; źródło: https://www.cheminee.com.au/

Nowoczesne kominki do salonu – wolnostojące

Niezależnie od źródła ciepła, warto wspomnieć o trendzie, który zatacza coraz szersze kręgi, a mianowicie kominku wolnostojącym. Ten ciekawy model umożliwia ustawienie kominka w środku pomieszczenia i korzystanie z uroku „ognia” ze wszystkich stron pokoju.

Wolnostojący kominek w domu jest zwykle przeszklony z dwóch lub czterech stron, a ciepło emitowane jest równomiernie po salonie. Można przy tym nabyć modele w różnych stylach, od industrialnych „kóz” po nowoczesne konstrukcje ze szkła i kamienia.

Czy kominki wolnostojące mają jakieś wady? Do najważniejszych zalicza się wysoką cenę oraz konieczność bardziej skrupulatnego zabezpieczenia przed dziećmi.