501 521 551 hello@mellou.pl

Piękne domy i mieszkania są od wieków jednym z kluczowych elementów statusu społecznego, ale i komfortu życia. Nic dziwnego, że sztuce projektowania wnętrz poświęca się dziś tyle uwagi.

Interior design to dziedzina, którą można studiować, zgłębiać na łamach kolorowych magazynów, samodzielnie wcielać w życie, czy nawet się nią żywić. Nic dziwnego, że coraz większa rzesza ludzi decyduje się skorzystać z usług projektanta wnętrz. Profesjonalne doradztwo ma bowiem nie tylko zapewnić maksymalną satysfakcję estetyczną, ale także wygodę, bezpieczeństwo i funkcjonalność. Oddając swój dom w ręce eksperta maksymalizujemy opłacalność inwestycji i unikamy wielu bolesnych i kosztownych błędów.

Historia projektowania wnętrz

Chociaż zawód projektanta wnętrz ma dopiero niewiele ponad sto lat, korzenie sztuki wystroju domostw sięgają starożytnego Egiptu. Niektóre źródła idą nawet dalej sugerując, że rozwój rolnictwa i pierwszych ludzkich osad zapoczątkował koncepcję oswajania czterech ścian i udomawiania ich poprzez dekoracje.

W antyku rola dekoratora przypadała jednak architektom, którzy odpowiedzialni byli za całokształt budynku, od jego struktury, po ozdobne detale. Egipcjanie wykorzystywali już cały szereg dekoracyjnych elementów – kolumny, portyki, stylizowane okna i drzwi. W glinianych domach prostej ludności na ścianach wieszano skoty zwierzęce i proste tekstylia, a we wnętrzach przechowywano malowane urny.

Starożytni Grecy i Rzymianie podeszli do projektowania wnętrz nieco bardziej ambitnie. Nie szczędzili czasu, pracy ani pieniędzy na dekoracyjne mozaiki, drewniane meble, ozdoby ze srebra i kości słoniowej. W Rzymie chętnie sięgano po marmur, brąz i eleganckie kamienie, a ściany zdobić zaczęły wyszukane freski realizowane przez prawdziwych artystów.

Po okresie mrocznego i wstecznego średniowiecza Europa ponownie otworzyła się wystrój wnętrz w epoce gotyku. Wówczas to zaczęto świadomie wykorzystywać urok dziennego światła oraz otwartej przestrzeni. Renesans przyniósł wyszukane meble i dodatki wykonane z najszlachetniejszych surowców i z wielką fantazją. Ogromną rolę zaczęły odgrywać obrazy w ramach oraz rzeźbione drewno.

Można powiedzieć, że barok okazał się punktem kulminacyjnym na osi wzrostu dekoracyjności domów i mieszkań. Nigdy wcześniej ani potem do projektowania wnętrz nie wkładano tyle fantazji i środków finansowych. Sztuka witrażu doczekała się wręcz prawdziwej maestrii. W rokoko znaczenia nabrały egzotyczne elementy oraz kwieciste desenie, podczas gdy XX w. okazał się wielkim zwrotem w kierunku funkcjonalizmu, który dominuje do dzisiaj.

Pałac Gatchina, Rosja – styl neoklasycystyczny w projektowaniu wnętrz; źródło: Wikimedia Commons

Projektowanie wnętrz – fakty i ciekawostki

Zawód projektanta wnętrz zrodził się pod koniec XIX w. Angielska feministka Mary Haweis zaczęła nawoływać, aby ludzie zaczęli świadomie kształtować swoje domy odzwierciedlając własne gusta i zwyczaje. W 1915 r. w londyńskim katalogu afiszowało się już 127 projektantów wnętrz, w tym zaledwie 10 kobiet. Kilka lat później w Niemczech działalność rozpoczęła słynna Szkoła Sztuki i Designu Waltera Bauhaus.

Do grona najsłynniejszych projektantów wnętrz minionego stulecia zaliczyć można na pewno:

  • Elsie de Wolfe, która przeciwstawiła się popularnej w Ameryce modzie wiktoriańskiej i wydała pierwszą książkę dotyczącą wystroju wnętrz („The House in Good Taste”);
  • Jean-Michel Frank, zatrudniany przez Rockefellerów, autor modernistycznego stołu Parsons o nogach równych z krawędziami blatu;
  • Albert Hadley, dekorator domów Kennedych znany z niebywałego talentu do łączenia stylów w nowoczesnym wydaniu;
  • Dorothy Draper, która zabłysnęła optymistycznym, pełnym życia i radości designem ochrzczonym pojęciem nowoczesnego baroku.
  • David Hicks, który przełamał angielskie konwenanse oferując niezwykłe zestawienia deseni – zatrudniany był m.in. przez księcia Charles’a a księżniczkę Annę;
  • Billy Baldwin okrzyknięty dziekanem dekoratorów i urządzający domy takich celebrytów jak Greta Garbo, Jacqueline Lee Kennedy Onassis czy Cole Porter.
Wnętrza zaprojektowane przez Dorothy Draper; źródło: curbed.com

Tajniki projektowania wnętrz od ekspertów

Projekt domu czy nawet małego mieszkania to złożony plan uwzględniający dziesiątki nakładających się na siebie czynników, które muszą tworzyć funkcjonalną całość. Ten sam pokój da się urządzić na dziesiątki sposobów, a każdy z nich będzie podobać się komuś, ale nie wszystkim. Nie ma więc jednej dobrej recepty na wystrój wnętrz. Co pomaga, to ramy i pomysły ukierunkowujące na lepsze wykorzystanie przestrzeni.

Oto sekrety projektowania wnętrz, które można w neutralny sposób przenieść na większość budynków i lokali mieszkalnych. Jeśli próbujesz sam wymyślić swój wymarzony dom, może dadzą Ci one do myślenia:

  • Im więcej światła naturalnego, tym lepsze samopoczucie we wnętrzach.
  • Minimalistyczny wystrój przez większość ludzi utożsamiany jest ze spokojem psychicznym i równowagą;
  • Wszystkie kolory dają się mieszać ze sobą – pojęcie „gryzienia się” jest mitem; warto jednak w ramach danego pokoju ograniczyć się do 3-4 barw głównych;
  • Odważne zestawienia deseniów kreują głębię, która optycznie powiększa wnętrza;
  • Najdoskonalszym i najbezpieczniejszym kolorem akcentującym we wnętrzach jest czerń;
Czarne akcenty  – jeden z sekretów projektowania wnętrz; źródło: Lisa Powell Design
  • Najlepiej czujemy się we wnętrzach, które są osobiste i czerpią z naszych doświadczeń;
  • Większość wnętrz dojrzewa latami – nie bój się zacząć od prostego wystroju;
  • Dzieła sztuki pozostają niezbędnym elementem duszy każdego domu;
  • Aranżacja kuchni i salonów powinna sprzyjać życiu rodzinnemu i towarzyskiemu – możliwość posiedzenia razem twarzą w twarz jest kluczowa;
  • Do każdych wnętrz można dodać nieco wysokości, szerokości i głębi dzięki takim elementom jak zasłony, lustra, tapety, itd.;
  • Pogoń za najnowszymi trendami jest zgubą w wystroju wnętrz – postaw raczej na ponadczasowy design!