501 521 551 hello@mellou.pl

Planujesz zmianę w wystroju wnętrz i poszukujesz ciekawych pomysłów? Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy najmodniejsze aranżacje salonu, które łączą estetykę z funkcjonalnością.

Jak ustawić meble w salonie?

Współczesne aranżacje salonów odbiegają nieco od klasyki wystroju wnętrz. Po części wynika to zmian architektonicznych – dominacji dużych otwartych przestrzeni i przeszklonych ścian. Ale nowe jest też podejście do salonu, jako pokoju dziennego, który ma pogodzić wiele różnych funkcji. Przy ustawianiu mebli warto więc wziąć pod uwagę takie rozwiązania jak:

  • Sofa ustawiona w wolnej przestrzeni, tyłem do stołu jadalnego czy kąta czy innej strefy funkcjonalnej;
  • Dwustronne regały wykorzystywane jako ścianka działowa;
  • Kąt do czytania wyznaczony przez oryginalny nieparzysty fotel z lampą i stolikiem do kawy;
  • Improwizowane meble w postaci poduch do siedzenia, pufów czy ław – łatwych do przestawiania według potrzeby;
  • Biurko do pracy zaaranżowane w pewnym odosobnieniu;
  • „Wolne elektrony” w postaci stolików do szachów, konsoli czy szezlongów stanowiących odrębną całość w całokształcie wystroju.
Strefowy podział salony; źródło: Dunelm
Modne aranżacje salonu; źródło: Max Kim-Bee/VERANDA

Nietypowe aranżacje salonu

Do ważniejszych trendów we współczesnym designie uważa się powrót do korzeni. Hasło to interpretowane jest jednak na dwa sposoby. Po pierwsze, zwracamy się chętnie ku naturze i surowcom takim jak drewno czy bambus. Impulsem są nie tylko względy ekologiczne, ale także chęć bycia bliżej przyrody, nawet, jeśli mieszamy w centrum miasta.

Drugim aspektem tego samego zjawiska jest zainteresowanie nostalgicznym, rustykalnym designem. Aranżacje salonu chętnie łączą funkcjonalne nowoczesne meble ze sprzętami w stylu vintage. W obu tych wariantach pojawiają się zieleń – doniczkowa, cięta, zasuszona. Pełni ona funkcję ozdoby, ale także wypełnienia czy parawanu odgradzającego poszczególne strefy.

Designerzy mówią też o autentyczności, czyli meblach i dodatkach z duszą, będących dziełem ręcznej pracy bądź schedą po innych właścicielach, z własną unikalną historią. Nie chcemy już zunifikowanych kolekcji bez osobistego zaangażowania. Każdy element aranżacji ma być „swój”; każdy też zasługuje na odpowiedni poziom wyeksponowania.

Naturalistyczne aranżacje salonu; źródło: Stone House Collective
Zieleń w salonie; źródło: Green Lili

Maksymalizm w modzie?

Mimo że minimalistyczny wystrój wciąż jeszcze utrzymuje pozycje dominującego trendu, coraz więcej mówi się o zmianie. Forsowane przez światowych projektantów aranżacje salonu coraz częściej zahaczają o maksymalizm – odważne, żywe kolory, wyraziste desenie, meble dekorowane z niemałym polotem. Paradoksalnie, ideałem może okazać się droga pośrednia pomiędzy obiema skrajnościami.

W posiadaną więc neutralną aranżację wpleść możesz meble i dodatki, które staną się pierwszym krokiem do zmiany klimatu we wnętrzach. Pomyśl więc o odważnie kolorowym dywanie pod sofę oraz współgrającymi z nim poduszkami dekoracyjnymi. Inwestycja nie jest wielka, a zmieni pokój nie do poznania.

W maksymalistyczny trend doskonale wpasowują się również coraz modniejsze okrągłe kształty mebli, dywanów i dekoracji. Wielce pożądanym dodatkiem są też metalowe elementy wykończenie malowane na prestiżowy złoty kolor. Chętnie pojawiają się one w stolikach, lampach, ramach obrazów, stojakach czy wieszakach.

Kolorowe dodatki do salonu; źródło: Marian Louise Designs
Maksymalistyczne aranżacje salonu; źródło: Dunelm
Designerskie dodatki do salonu; źródło: Future PLC

Czego należy unikać w aranżacji salonu?

Choć współczesny design pozostawia nam ogromne pole do popisu dla wyobraźni i twórczej swobody, eksperci przestrzegają przed popełnianiem klasycznych błędów. Za wszelką cenę staraj się więc uniknąć:

  • Przesadnego oddalania miejsc siedzących od siebie – salon powinien wszak promować intymne spotkania i bliskość między ludźmi;
  • Zbyt małych dywanów;
  • Dekoratorskiej monotonii – nie musisz wszystkich zakupów robić w jednym sklepie;
  • Zbyt silnych lamp wiszących nad głową;
  • Zbyt małych lub zbyt dużych mebli;
  • Przysuwania wszystkich mebli do ścian;
  • Trzymania się zbyt ściśle jednego stylu czy epoki.

W optymalnie urządzonym salonie nie powinno też zabraknąć fotela z charakterem ani punktowego oświetlenia w postaci lamp ściennych i podłogowych. Grzechem we współczesnym mniemaniu jest również całkowity brak deseni na obiciach i tekstyliach domowych. Nie zapominajmy też o ścianach, które nie powinny być ani puste, ani przepełnione!