Przez kilka ostatnich lat w salonach meblowych dominowała biel, idealnie wpisująca się w modne minimalistyczne trendy. Wszystko wskazuje jednak na to, że trend ten powoli się nam „przejadł”, a uwaga miłośników designu kieruje się w stronę ciemnych mebli. Wbrew pozorom wcale nie muszą być one ponure!
Sztuka Kontrastu: Aranżacja Zewnętrzna z Ciemnymi Meblami
Moda na ciemniejsze stoły, fotele i kanapy najpierw zawitała na tarasy, balkony i ogrodowe patia. Okazało się, że czekoladowe lub grafitowe meble ogrodowe znacznie lepiej znoszą wyzwania związane z ekspozycją na kaprysy pogodowe. Bez różnicy czy mowa o technorattanie, czy aluminium, nie widać na nich kurzu, zacieków i innych zanieczyszczeń, a nawet po kilku sezonach intensywnego użytkowania stan jest praktycznie idealny.
Dodatkowo zewnętrzne aranżacje z ciemnymi meblami okazały się być eleganckim uzupełnieniem modnych białych fasad i jasnych altan ogrodowych. Kontrastowe zestawienia to zaś jeden z głównych wyznaczników nowoczesnej architektury, który podkreśla czystość linii i geometryczną harmonię w przestrzeni. Ciemne meble ogrodowe i donice są stylowym akcentem również w kontekście popularnych drewnianych paneli tarasowych oraz soczyście zielonych roślin.


Do Jakich Pomieszczeń Nadają się Ciemne Meble?
Brązy, grafity, granat i czerń coraz bardziej ochoczo wpraszają się również do naszych wnętrz. Przede wszystkim brylują na salonach, gdzie łączą praktyczność z reprezentacyjnym wyglądem. Pojawiają się przy tym w bardzo różnych wydaniach – od drewnianej elegancji inspirowanej epoką kolonializmu po połyskliwy modernizm idealnie gładkich powierzchni i prostych linii. W większości z nas budzą skojarzenia z tradycją, przytulnością i relaksem.
W podobnym wydaniu ciemne meble pojawiają się również w sypialni, gdzie przywołują na myśl spokój, nostalgię, a nawet wieczorową kameralność. Kto boi się zbyt ciemnego wystroju, utrudniającego poranne wstawanie, może doposażyć łóżko w pełne jasnej świeżości dodatki: pościel, narzutę, poduszki dekoracyjne. Pomaga również klimatyczne warstwowe oświetlenie w ciepłym odcieniu.
Nieco bardziej kontrowersyjne jest wykorzystanie ciemnych mebli w kuchni oraz łazience, czyli pomieszczeń tradycyjnie kojarzących się z czystością, higieną i świeżością. I w tym przypadku jednak sukces jest możliwy dzięki dobrze wyważonym dodatkom i odpowiedniej podaży światła. Ogromne możliwości otwierają w szczególności modułowe systemy mebli, które umożliwiają wplatanie żywszych akcentów w ciemną zabudowę.


Ciemne Meble, Nowoczesna Estetyka: Minimalizm z Charakterem
Aranżacje z wykorzystanie ciemnych mebli mogą z łatwością wpisywać się w minimalistyczne wzornictwo, mimo że z definicji minimalizm prosi się o jasną kolorystykę. Przy odpowiednio surowym tle – np. białej lub szarej ściany, proste czarne meble wydają się lekkie i nowoczesne, a jednocześnie dalekie od banału. W szczególności dobrze wyglądają ciemne metalowe stelaże krzeseł, stołów i regałów, harmonizujące z industrialnym stylem.
W przeciwieństwie do białych mebli, które w większości przypadków zachowują 100% neutralność, ciemne wyposażenie ma jednak swój wyrazisty charakter. Wystarczy pomyśleć o grafitowych blokach betonu czy czekoladowym drewnie orzecha, aby wywołać w głowie całą falę skojarzeń. Zestawianie różnych odcieni ciemnych barw daje wnętrzom głębię i mimo prostych form pozwala wydobyć całą gamę emocji.

Sekret Luksusu: Aranżacja z Użyciem Ciemnych Mebli
Druga twarz ciemnych mebli jest zaskakująco ekskluzywna i nie ma nic wspólnego z minimalizmem. Luksusowe blaty mahoniowych stołów i najwyższym poziomie połysku sprawiają, że jadalnia emanuje przepychem, a każdy posiłek wydaje się ucztą. Czarne tapicerowane sofy przywołują na myśl dżentelmeńskie salony i dyplomatyczną elegancję. Grafitowe łóżka z wezgłowiami to zaś uosobienie apartamentu w pięciogwiazdkowym hotelu.
Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest oczywiście wybór materiałów, które poza odpowiednim natężeniem barwy muszą jeszcze posiadać ciekawą teksturę, deseń, wykończenie powierzchni. Z luksusem w szczególności kojarzą się takie surowce jak skóra, naturalny kamień, marmur, szlachetne drewno, hartowane szkło, aksamit czy atłas – wszystkie występują w szerokim wachlarzu odcieni brązu, szarości i czerni. Wybór nie jest jednak wcale tak wąski, gdyż do ciemnej palety ekskluzywnych wnętrz doskonale pasuje też granat, butelkowa zieleń, fiolet oraz burgund!
