Białe aranżacje wnętrz nie tracą na popularności. Ich atrakcyjność nie polega jednak tylko na modzie, ale także wymiernych walorach przestrzennych. Podpowiadamy jak je najlepiej wykorzystać.
Wybierając kolorystykę do wnętrz powinieneś uwzględnić czynniki takie wielkość powierzchni oraz ilość naturalnego światła. Ponieważ nie każdy ma jednak dobre rozeznanie w tajnikach wystroju, białe aranżacje są uniwersalnym i bezpiecznym wariantem, który sprawdza się w większości przypadków.

Zalety białych wnętrz
Projektancie wnętrz nie bez powodu forsują dziś biel na ścianach, meblach i dodatkach. Pasuje ona zarówno do małych mieszkań w blokach, jak i dużych domów czy industrialnych loftów. Pośród najczęściej wymienianych atutów tej ekstremalnej tonacji kolorystycznej są:
- Jasność – białe wnętrza gwarantują optymalne wykorzystanie dostępnego światła dziennego zza okien, dzięki czemu pozytywnie wpływają na samopoczucie domowników.
- Przestronność – optyczne właściwości białej barwy w przełożeniu na wnętrza oznaczają, że ten sam metraż wydaje się większy, pojemniejszy. I wcale nie szkodzi, że jest to tylko złudny efekt wizualny – ważne jest wrażenie, jakie pozostaje w Twojej głowie!
- Elegancja – biel od wieków kojarzy się z celebracją, wyjątkowością, prestiżem. Białe aranżacje są też eleganckie w niewymuszony sposób, niezależnie od wydatków czy znanych marek designerskich. A ponieważ tonacja ta od lat już wiedzie w rankingach popularnością, nietrudno jest znaleźć białą skórzaną tapicerkę, luksusowe dywany z długim włosiem czy lśniące lukrowanym niemal blaskiem komody i stoły.
- Czystość – może się wydawać, że domowa higiena zależy wyłącznie do tego jak często i pieczołowicie sprzątasz. W rzeczywistości jednak białe powierzchnie na tyle dobrze eksponują kurz i inne zabrudzenia, że motywują nas regularnych porządków!
- Idealne dopasowanie – masz słabość do naturalnego drewna? A może kochasz kolorowe, etniczne desenie? Białe wnętrza są jak kanwa malarska, która bez problemu pomieści na sobie każdą barwę czy teksturę. Jeśli masz więc tendencję do gromadzenia dzieł sztuki, dekoracji, oryginalnych mebli, itd. biały kontekst zapewni Ci maksymalną swobodę działania.
- Poprawa koncentracji – psycholodzy zgadzają się, że wnętrza mogą ułatwiać lub przeszkadzać nam w wykonywanej pracy czy nauce. Biel sprzyja skupieniu uwagi, działa pobudzająco i odświeżająco na umysł, pomaga oddalić uczucie zmęczenia. Nic dziwnego, że szczególnie poleca się ją do pokojów dla nastolatków oraz domowych pracowni.
- Relaksacja – z badań wynika również, że w białych sypialniach łatwiej się nam zasypia i budzi, a odpoczynek jest pełniejszy. Chłód i jasność doskonale koją skołatane nerwy, przywołując na myśl zimowy spokój.
- Minimalizm – nie ma drugiej barwy, która tak dobrze pasuje do modnej idei minimalistycznego wystroju jak biel. Jeśli więc pogardzasz chaosem, jeśli kochasz design prosty i świeży, białe wyposażenie wnętrz będzie strzałem w dziesiątkę.
- Oszczędność – mimo, że białe meble mogą być kosmicznie drogie, jest to też barwa z reguły najekonomiczniejsza. Białe farby do ścian, stoły, krzesła i tekstylia są tak często poszukiwane, że występują zwykle również w najniższej półce cenowej, pozwalając Ci zrealizować marzenia nawet przy napiętym budżecie.
- Ponadczasowość – fiolet może być modny w tym roku, w przyszłym już nie. Ciemne drzewo w wiśniowych odcieniach zostało zastąpione przez jasne, naturalistyczne odcienie. Biel tymczasem się nie starzeje – była piękna wczoraj, jest dziś i będzie jutro!


Czy białe wnętrza mają jakieś wady?
Czemu więc wszystkie domy i mieszkania na świecie nie są białe? Czy wybór ten może mieć jakieś słabe strony?
Na te pytanie nie ma jednoznacznych odpowiedzi i nawet projektanci wnętrz zajmują różne stanowiska. Z częstszych zastrzeżeń pod adresem bieli usłyszeć można jednak, że:
- Utrudnia ona wypełnienie przestrzeni – biel na bieli jest praktycznie niezauważalna i nie daje poczucia domknięcia czy pogłębienia perspektywy.
- Jest ona chłodna i sterylna oddalając dom od pożądanej przez większość ludzi przytulności i ciepła.
- Łatwo się brudzi, więc jest sporym wyzwaniem w rodzinach z małymi dziećmi czy zwierzętami domowymi. Nikomu nie chce się nieustannie pucować mebli i ścian, a niektóre zabrudzenia mogą wręcz pozostawiać na jasnym tle trwałe ślady!
- Bywa stresująca! Dla wielu z nas przebywanie w białych wnętrzach wiąże się z nieustanną obawą o poplamienie, co zdecydowanie nie sprzyja domowej błogości.
Nie tylko czysta biel!
Powyższe problemy z surowością i jednowymiarowością bieli po części rozwiązuje przyznanie, że kolor biały nie musi przypominać świeżego śniegu czy wygotowanego prześcieradła. W palecie znajdziemy brudne biele, krem, wanilię, kość słoniową i wiele innych odcieniu o nutach cieplejszych, ciemniejszych czy po prostu wyjątkowych. W efekcie dom czy mieszkanie możesz urządzić na biało, ale wciąż będzie w nim widać warstwy, niuanse i wyrazistość kształtów.
Ponadto do białych wnętrz pasują również białe tekstury, które choć posiadają wszystkie zalety jasnej barwy, przyjemniej stymulują zmysły i łamią nudny stereotyp. Mowa przede wszystkim o bielonym drewnie, marmurze, białych cegłach czy mlecznym szkle – każde z nich jest wyjątkowe na zwój sposób i w białych wnętrzach staje się pożądanym akcentem.


Jakie dodatki użyć w białych wnętrzach?
Generalnie nie poleca się ograniczenia wystroju domu czy mieszkania wyłącznie do odcieni bieli. Nie stracimy na efekcie jasności i przestronności, jeśli śnieżną dominację złamiemy zmyślnie dobranymi dodatkami. Wręcz przeciwnie – efekt będzie ciekawszy, bardziej oryginalny i zdecydowanie przytulniejszy!
Jakie dodatki najlepiej prezentują się w białych wnętrzach?
- Naturalne plecionki z traw, rattanu, wikliny, bambusa (bądź ich syntetyczne wersje) w postaci mat, koszów, itd.
- Czarne akcenty w postaci ram do obrazów, ceramiki, drobnych mebli;
- Biało-czarne tekstylia w geometryczne lub etniczne wzory;
- Złote świeczniki, lampy, wieszaki, misy, itd.;
- Lniane i wełniane koce oraz poduszki o wyraźnej strukturze;
- Naturalne i sztuczne kożuchy oraz skóry zwierzęce;
- Zieleń doniczkowa, zwłaszcza rośliny o soczystych, wyrazistych liściach typu monstera;
- Dekoracje w stylu vintage pokryte patyną i dodające aranżacji klimatu nostalgii;
- Duże, abstrakcyjne obrazy o stonowanej kolorystyce;
- Neutralne firany i zasłony dodające oknom pożądanego efektu domknięcia.
Od Ciebie tylko zależy, w jakim stopniu zdecydujesz się przełamać biel ścian i mebli. Ekspercie podpowiadają, aby urządzać powoli i rozmysłem dobierając dodatki jeden po drugim i obserwując efekty oraz nasze samopoczucie we wnętrzach!


