Któż nie marzy o domu, który będzie oazą spokoju, powodem do dumy i gwarancją codziennego komfortu? Obserwacje pokazują, że większość z nas urządza swoje mieszkania samodzielnie, co przy braku doświadczenia i rozeznania na rynku może oczywiście dawać mieszane efekty. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, aby aranżacja wnętrz dała Ci oczekiwaną satysfakcję.
Aranżacje wnętrz. Jak urządzić własne mieszkanie?
Istnieje wiele argumentów przemawiających za samodzielnym aranżowaniem domowego środowiska. Kto bowiem ma lepiej rozumieć potrzeby rodziny niż jej członek? Kto potrafi trafniej dobrać kolorystykę do gustów niż sam właściciel? I owa wiedza jednak nie jest jeszcze gwarancją sukcesu. Niestety bowiem, większość z nas podejmuje decyzje pochopnie, pod wpływem chwili, impulsu czy mody, nie uwzględniając długiej perspektywy.
Wskazówka 1: Zanim zaczniesz urządzać wnętrz siądź i spisz czarno na białym wszystkie potrzeby domowników. Nie zapomnij o bardzo specyficznych punktach typu konieczność pracy w salonie czy zamiłowanie do gromadnego oglądania telewizji.

Błędy, jakie popełniamy aranżując wnętrza
Eksperci w dziedzinie projektowania wnętrz ustalili już katalog najczęściej popełnianych błędów, których paradoksalnie da się dość łatwo ustrzec. Do najważniejszych z nich należy błąd skali, czyli nieprawidłowa ocena pożądanej wielkości wyposażenia. Nie wystarczy bowiem zmierzyć kanapy i upewnić się, że zmieści się między ścianą a szafką RTV! Trzeba wziąć pod uwagę dostępną przestrzeń i dobrać proporcjonalnej wielkości meble, sprzęty i dodatki.
Wskazówka 2: Staraj się łączyć różne wysokości i kształty, tak by dopełniały się wzajemnie. Unikaj zbyt masywnych mebli, jak i nagromadzenia zbyt dużej ilości małych sprzętów.
Kolejnym częstym błędem jest próba wykończenia aranżacji natychmiast. W przeciągu miesiąca kupujemy wszystko od sofy do salonu po wazoniki i serwetki, a efektem jest chaos. Tymczasem, eksperci podkreślają, że charakteru wnętrza nabywają dopiero z czasem. Warto więc uzbroić się w cierpliwość.
Wskazówka 3: Zacznij od ścian, podłogi, podstawowych mebli i sprzętów. Mniejsze meble i dodatki oraz dekoracje wybieraj krok po kroku, dopełniając wystroju raczej niż go od razu realizując. Tym sposobem Twój dom nabierze autentycznego i przemyślanego charakteru.
Meble i dekoracje nie decydują jednak wcale o końcowym charakterze wystroju. Ogromna większość z nas popełnia bowiem klasyczny i niewybaczalny błąd doboru nieprawidłowego oświetlenia. W efekcie wnętrza wydają się, albo nieprzytulne, albo zbyt ciemne i posępne. w każdym z tych scenariuszy samopoczucie domowników wyraźnie cierpi.
Wskazówka 4: Im więcej lamp w domu, tym lepiej! Planuj w każdym pokoju jasne sufitowe oświetlenie, ale pod nim zaaranżuj co najmniej dwie warstwy niższych źródeł światła. Lampy podłogowe, stołowe i ścienne są kluczowe dla przyjemnego klimatu we wnętrzach.

Jak urządzić małe mieszkanie, czy jest to wyzwanie?
Jednym z największych wyzwań współczesnego designu są małe powierzchnie, które dominują zwłaszcza w wielkich miastach. Tam gdzie, każdy m2 jest dosłownie na wagę złota, aranżacja wnętrz musi być szczególnie starannie przemyślana. W kawalerkach musimy na przykład zorganizować sobie jadalnię, sypialnię, kuchnię i kąt wypoczynkowy często na niespełna 30 metrach kwadratowych! W takim scenariuszu nie ma sensu sięgać po klasyczne meble przeznaczone do dużych domów – kompaktowość i wielofunkcyjność stają się najistotniejsze. Wystrzegaj się więc dużych meblościanek czy masywnych foteli, postaw raczej na lekkość i kompatybilność.
Wskazówka 5: Małe wnętrza proszą się o innowacyjność. Poszukuj więc mebli i rozwiązań, które aktywnie oszczędzają miejsce i pozwalają dopasowywać przestrzeń do danej potrzeby. Rozkładane sofy i fotele, modułowe meble salonowe, sprytne blaty jadalne czy wielofunkcyjne pufy to dobre przykłady idealnego wyposażenia.
Kwestią sporną pozostaje też kolorystyka – większość ekspertów przekonuje, że małe mieszkanie powinno być jak najjaśniejsze, idealnie białe i przesycone światłem. Coraz częściej jednak pojawiają się głosy, że to niepotrzebne ograniczenie, a niewielkie pokoje mogą mieć ciemniejszą tonację, jeśli je dobrze urządzimy. Kluczową sprawą pozostaje oświetlenie, ale także jaśniejsze akcenty i ocieplające dodatki.
Wskazówka 6: Nie musisz ograniczać się do białego wyposażenia w małym mieszkaniu. Nie bój się kolorów, nawet ciemniejszych, ale naucz się łamać je żywymi tekstyliami czy dekoracjami. Ważnym elementem wystroju są także lustra oraz meble o transparentnej lub ażurowej strukturze.
Jak urządzić duże mieszkanie, czego się wystrzegać?
Mogłoby się wydawać, że aranżacja wnętrz dużych nie przedstawia większego wyzwania. Wszystko się tu zmieści, nie trzeba ograniczać się skalą. W rzeczywistości jednak przestronne salony czy sypialnie okazują się nieprzyjemnie nieprzytulne i budzą uczucia z pogranicza agorafobii. Piękne meble giną w ich przestworzach, a całości zdecydowanie brakuje charakteru.
Wskazówka 7: Kluczem do okiełznania dużych wnętrz jest podział na strefy. W salonie możesz więc zaaranżować oddzielny kąt wypoczynkowy, miejsce do lektury, jadalnię, a nawet biurko do pracy. Nadając każdej z tych części indywidualnego charakteru, najlepiej za pomocą kolorów i deseni, uzyskasz wielofunkcyjne wnętrze o ciekawej strukturze.

Jak urządzić minimalistyczne mieszkanie?
Moda na minimalizm nie przemija, a coraz większa ilość z nas chętnie wybiera ów prosty czysty design. Eksperci zgadzają się, że sprzyja on relaksacji, higienie intelektualnej i dobremu samopoczuciu. Ale jest w tym jedna zasadnicza pułapka – aranżacja wnętrz może stać się bezosobowa, zimna i trudna do oswojenia. Jak temu zapobiec?
Wskazówka 8: Minimalizm to kanwa, na którą składa się neutralna kolorystyka i wyposażenie pozbawione nadmiaru detali. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykorzystać dywany, poduszki dekoracyjne, obrazy na ściany czy ceramikę do indywidualizacji wnętrza. Pojedyncze żywsze akcenty nie zniweczą całościowego efektu, ale dodadzą mu charyzmy.
Jak urządzić wąskie mieszkanie?
Ogromnym wyzwaniem są mieszkania o nietypowych kształtach, które uniemożliwiają tradycyjne umeblowanie. Długie, wąskie wnętrza są pod tym względem szczególnie wymagające, tak pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Aranżacja wnętrz o tak specyficznym kształcie musi za wszelką cenę przeciwstawić się idei umeblowanego korytarza, w którym wszystko jest strefą przechodnią!
Wskazówka 9: Wąskie mieszkania najlepiej aranżować z wykorzystaniem mebli na zamówienie lub systemów modułowych. Wyposażenie nie powinno przy tym kopiować zarysu ścian, ale stać również w poprzek, optycznie poszerzając przestrzeń. Wskazane są przede wszystkim zaokrąglone stoliki, kanapy, fotele i pufy, a ściany zamiast meblami, lepiej jest przykryć obrazami i dekoracjami.

Jak oszczędnie zaprojektować mieszkanie?
Jedną z największych obaw, jakie budzi aranżacja wnętrz, jest obciążenie dla portfela. W rzeczywistości tą samą satysfakcję z wystroju można uzyskać bardzo różnym nakładem finansowym. Inwestując więcej czasu w poszukiwania i porównania, mamy szansę na wielkie oszczędności. Tutaj jeszcze raz warto przestrzec przed wyjazdem do sklepu meblarskiego bez planu i kupowaniem mebli, które wpadną nam w oko!
Wskazówka 10: Sporządź maksymalny budżet remontu/wykończenia i przed rozpoczęciem zakupów dopasuj do każdego elementu realną cenę. Szukaj wyprzedaży, akcji, promocji, pytaj o zniżki przy kupnie większej ilości mebli w jednym miejscu. Nie zapominaj o programach lojalnościowych oraz zakupach internetowych!