Okno w domu to nie tylko źródło przyjemnego, naturalnego światła. Od jego rozmiarów, kształtów i stylu zależy również efekt estetyczny wystroju. Dodatkowo umiejętna aranżacja okien jest w stanie podkreślić lub dopełnić wybrane trendy wnętrzarskie.
Okna Jako Klucz Do Stylu Twojego Wnętrza
Wybór okien do domu jest złożonym procesem, który uwzględnia realia architektoniczne, geograficzną lokalizację, potrzeby i ograniczenia energetyczne, bezpieczeństwo, itd. Wszystkie te ważne względy praktyczne nie mogą jednak przesłaniać znaczenia okien w kształtowaniu wystroju. Już sam kolor i materiał skrzydeł okiennych w dużej mierze wpływa na to, jak prezentuje się ściana. Ich wybór powinien być skorelowany z decyzją o wykończeniu podłóg oraz doborem mebli.
Widok za oknem oraz ilość wpadającego przez nie światła również aktywnie oddziałują na klimat we wnętrzach. Wiadomość ta nie pomoże specjalnie osobom kupującym gotowe mieszkania od deweloperów, ale jest istotna dla tych z nas, którzy mają możliwość samodzielnego rozplanowania okien w domu. Dla przykładu okno wypukłe jest doskonałym rozwiązaniem do jadalni, gdzie zależy nam na jak największej ilości światła dziennego i przyjemnym efekcie obcowania z przyrodą.

Co Zrobić, aby Podkreślić Wnętrze Twojego Domu/Mieszkania Poprzez Wybór Okien?
Jeśli masz więc możliwość samodzielnie wybrać rozmieszczenie, wielkość, kształt i kolor okien, daj się zainspirować poniższymi pomysłami ze świata. W drugim kroku dowiesz się jak aranżacja okien dodatkowo urozmaici wystrój wnętrz.
Dzielone okna
Zamiast jednej szyby kilkanaście małych okienek? Nie jest to pomysł praktyczny z punktu widzenia mycia, ale efekt estetyczny jest wspaniały. Dzielone okna pasują do wnętrz w stylu loftowym ale także domów i mieszkań utrzymanych w tradycyjnym stylu, z naciskiem na przytulność i elegancję.

Łukowate okno
Wyjątkowym wdziękiem odznaczają się łukowate okna również kojarzące się architektonicznym stylem historyzmu. Ich wykorzystanie jest jednak znacznie bardziej uniwersalne i pasuje również do nowoczesnych aranżacji. Jeśli więc zależy Ci na oryginalności i zmiękczeniu wewnętrznej geometrii wystroju, postaw na okna zakończone łukiem.

Wysokie okna
W nowoczesnej architekturze najczęściej stawiamy na wysokie okna od podłogi do sufitu. Są one niezastąpione w kontekście ilości światła naturalnego i obcowania z przyrodą na zewnątrz. Kto boi się braku prywatności lub potrzebuje nieco ściany do instalacji mebli lub kominka może jednak postawić na bardzo ciekawe okna pionowe – wysokie, ale nie zajmujące całej ściany.

Okna skośne
Jeszcze jednym scenariuszem, który warto wziąć pod uwagę w przypadku domu lub mieszkania o skośnym dachu są okna połaciowe. Co ciekawe, można połączyć je z klasycznymi oknami, tworząc coś na kształt zimowego ogrodu.

Znaczenie Okien w Aranżacji Wnętrz
Czy okno trzeba jakoś zdobić? W tym temacie panują różne opinie. Wielu współczesnych projektantów wnętrz stawia na „nagie” okna, które bronią się swoim unikalnym designem czy wyrazistym kolorem. Z drugiej strony mamy scenariusze, w których okna są zasłaniane ze względów praktycznych i estetycznych. A gdzieś pomiędzy znajduje się wariant dekoracji w postaci roślin na parapecie czy ozdobnych poduszek.
Jak styl okna wpływa na charakter pomieszczenia? Zazwyczaj podkreśla go i dopełnia. Aranżacja okien powinna więc uwzględniać szerszy kontekst i być kompromisem między wspomnianą funkcjonalnością a estetyką.
Style w Aranżacji Okien: Styl Minimalistyczny, Boho, Nowoczesny, Rustykalny, Japandi
W modnym stylu minimalistycznym rama okienna bywa sama w sobie akcentem i ozdobą. Nic dziwnego, że w wielu aranżacjach pozostaje więc w żaden sposób niezaburzona. Uniwersalny pomysł na prywatność i odrobinę wdzięku to jednak długa transparentna firanka, która dodaje oknom subtelności, optycznie podwyższa sufit i może blokować nadmiar światła słonecznego.

Firanki pojawiają się też często w stylu boho. Aranżacja okien jest tutaj lekka, ale pełna fantazji i wplata elementy typu frędzle, pióra, girlandy, a nawet całe łapacze snów. Dopełniają ją dekoracje parapetu, a efekt końcowy pozwala cieszyć się światłem, ale jednocześnie zapewnia przyjemne poczucie intymności.

W bardziej nowoczesnych aranżacjach pojawiają się często rolety i żaluzje zewnętrzne, które pełnią ważną funkcję termoregulacyjną, a często chronią też przed włamaniami i podglądaniem. Bardzo dobrym pomysłem jest połączenie ich z zasłoną rozdzieloną symetrycznie na strony i dobraną na zasadzie „ton w ton”. Pokój zyskuje wówczas głębię i wydaje się bardziej przytulny.

Nieco inne podejście prezentuje aranżacja okien w stylu rustykalnym, gdzie zasłony często przysłaniają górną połowę okna. Ich zaletą są piękne sielskie desenie, ciepłe kolory, a często również dekoracyjne wykończenie w postaci frędzli czy marszczeń.

W modnym stylu japandi pojawiają się natomiast żaluzje i rolety, które filtrują światło i wzmagają atmosferę zen we wnętrzach. Wykonane z drewna, bambusu i innych naturalnych włókien, są zwykle ażurowe i doskonale łączą funkcję ochrony i naświetlenia.

Akcesoria okienne, które dopełnią klasyczny wystrój
Kto preferuje bardziej styl modern classic i elegancję ponad wszystko może zainwestować w ciekawe akcesoria, które dodadzą wnętrzom szyku. Oprócz tradycyjnego zestawu firany i zasłony warto pomyśleć o dekoracyjnych taśmach marszczących, ozdobnych spinkach do upinania czy stylowych karniszach z ciekawym zakończeniem. Każdy detal podkreśla wyjątkowość aranżacji okiennej i sprawia, że miejsce pod oknem staje się najprzyjemniejszym zakątkiem w całym domu!