501 521 551 hello@mellou.pl

Życie w centrum miasta zwykle wiąże się z wyrzeczeniami. W zamian za dobrą lokalizację musimy radzić sobie w ramach ograniczonego metrażu. Antresola to sposób na oszukanie rzeczywistości i atrakcyjne powiększenie powierzchni mieszkalnej!

Czym jest antresola i jak działa?

Według prawa budowlanego antresola jest górną częścią pomieszczenia, znajdującą się pod stropem oddzielającym je od kolejnej kondygnacji. Przepisy nakazują, że musie mieć powierzchnię mniejszą niż dane wnętrza i nie może być od niego oddzielona przegrodami budowlanymi.

Mówiąc językiem laickim, chodzi o dobudowane „pięterko”, które nie stanowi części strukturalnej budynku i zakrywa jedynie część podłogi. Pomysł powstał w pierwszej połowie XVIII w. jako funkcjonalne udoskonalenie budowli teatralnych. Z czasem zaczęto go stosować w budynkach mieszkalnych, a dziś jest kluczowym sposobem na racjonalne zagospodarowanie małych mieszkań oraz lokali typu lofty, o bardzo wysokich stropach.

Sypialniana antresola nad salonem; źródło: https://sjomanfrisk.se/

Jak zwiększyć przestrzeń w mieszkaniu za pomocą antresoli?

Antresola jako powierzchnia równoległa do podłogi powiększa metraż użytkowy w płaszczyźnie, zagospodarowując przestrzeń w pionie. W zależności od jej lokalizacji może oferować więcej lub mniej miejsca nad głową. W postindustrialnych budynkach za jej pomocą można stworzyć dwa pełnowymiarowe pomieszczenia, w których można swobodnie stanąć. Częściej jednak antresola przewidziana jest jako sypialnia, gdzie można przebywać w pozycji siedzącej, leżącej lub znacznie pochylonej.

Jeśli zdecydujesz się zainstalować łóżko na antresoli, zyskujesz tym samym na głównej kondygnacji dodatkowych kilka metrów kwadratowych. W przypadku, że wykorzystasz ją jako przechowalnię, ograniczysz ilość potrzebnych mebli na dole. Za każdym razem poszerzasz więc domownikom przestrzeń życiową i poprawiasz estetyczną przestronność wnętrz.

Kiedy warto zastosować antresolę w mieszkaniu?

Projektanci wnętrz coraz częściej proponują antresole jako pomysł na zagospodarowanie kawalerki. W mieszkaniach o powierzchni nieprzekraczającej 20-30 m2 dobudowanie piętra faktycznie okazuje się strzałem w dziesiątkę, jakkolwiek małe by ono nie było.

Poza tym antresole pojawiają się jako odpowiedź na powiększenie rodziny. W pokoju dla dzieci bywają sposobem na ułożenie kolejnego potomka lub zwiększenie przestrzeni do zabawy. Poza tym, to rozwiązanie idealne do nietypowych wnętrz o wysokich sufitach. Mowa nie tylko o wspomnianych wyżej loftach, ale także starych mieszkaniach w kamienicach.

Metalowe schody na antresolę; źródło: https://www.behrer.se/

Rodzaje antresoli i materiały do ich wykonania

Antresola to pomysł ogólny, który można zrealizować na co najmniej kilka sposobów. Podstawowe rozróżnienie dotyczy surowców wykorzystywanych do konstrukcji i metody jej mocowania.

Najprostsze antresole wykonane są z drewna. Łatwe w montażu i stosunkowo niedrogie, mogą być w razie potrzeby szybko rozmontowane. Oferują przy tym stabilność, która zupełnie wystarcza do spania czy potrzeb przechowalniczych. Ciekawą i coraz popularniejszą alternatywą jest metalowa antresola, która bywa niezależną, stojącą konstrukcją. To rozwiązanie nie jest tanie, ale doskonale pasuje do industrialnego wystroju i daje nieco więcej swobody aranżacyjnej.

W loftach i innych wysokich lokalach godne uwagi są również „piętra” wykonane z betonu. Gwarantują one pełną stabilność i dobrze wpisują się w nowoczesny wystrój wnętrz. W połączeniu z ciekawymi schodami z drewna lub metalu bywają wręcz atrakcyjnym urozmaiceniem  przestrzeni mieszkalnej.

Warto dodać, że w większości przypadków ze względów bezpieczeństwa antresola musi być choć częściowo zabezpieczona. W podstawowej wersji będzie to balustrada, a w bardziej zaawansowanej przeszklone panele. Te ostatnie pozwalają akustycznie wyciszyć przestrzeń na piętrze.

Salon na dużej antresoli; źródło: unsplash.com

Jak zaplanować antresolę i dobrać ją do swoich potrzeb?

Realizacja antresoli wymaga racjonalnej analizy warunków, potrzeb i możliwości finansowych. W pierwszej kolejności warto odpowiedź sobie na pytanie o funkcję, jaką spełniać będzie dodatkowe  półpiętro – to ona determinuje wielkość podestu.

Kolejna kwestia to wysokość antresoli, która musi być wypadkową oczekiwań, jakie mamy co do przestrzeni na niej i pod nią. Dobrze jest zawczasu przygotować projekt aranżacji, wraz z doborem konkretnych mebli. Unikniesz tym sposobem przykrych niespodzianek.

Antresola powinna oczywiście być zlokalizowana na ścianach nie graniczących z oknem, aby ograniczać światła dostającego się do wnętrz. Nie bez znaczenia jest konstrukcja schodów, która musi być bezpieczna, odpowiednia do formy fizycznej domowników i stylowo dopasowana do aranżacji. Niektóre projekty wykorzystują schody na piętro jako dodatkową przestrzeń przechowalniczą!

Plusy i minusy antresoli w mieszkaniu

Nie jesteś wciąż zdecydowany? Antresola to poważny projekt, z którym nie warto się spieszyć. Problemy, które mogą wyjść w praktyce to:

  • Estetyczne „zagracenie” przestrzeni;
  • Ograniczone możliwości wykorzystania przestrzeni pod antresolą;
  • Zbyt duża przestrzeń zajmowana przez schody;
  • Niebezpieczeństwo związane z wchodzeniem/schodzeniem po stromych stopniach;
  • Spore nakłady pieniężne przy niskim komforcie użytkowania.

Ogólnie rzecz biorąc, czasem racjonalniejsza okazuje się inwestycja w rozkładaną sofę z funkcję łóżka lub szafę na wymiar, która efektywnie pomieści wszystkie „szpargały”. Z drugiej strony, dobrze zaplanowana antresola gwarantuje Ci:

  • Możliwość odseparowania sypialni od części dziennej;
  • Uczynienie wnętrz przytulniejszymi;
  • Funkcjonale rozdzielenie przestrzeni w mieszkaniu;
  • Sposób na ukrycie mnie estetycznych sprzętów, mebli, itd.;
  • Uatrakcyjnienie pokoju dziecięcego o element ekscytującej wspinaczki.


Przykłady projektów antresoli w mieszkaniach

Poniżej znajdziesz aranżacje wykorzystujące pomysł antresoli na kilka różnych sposobów. Daj się zainspirować tymi przykładami i znajdź rozwiązanie adekwatne do Twoich potrzeb. Ostateczny projekt antresoli warto skonsultować z profesjonalnym projektantem wnętrz. Zweryfikuje on techniczne założenia, zasugeruje ciekawe alternatywy i zadba o detale wykończenia. Antresola na miarę i według gustu ma zdecydowanie największe szanse na sukces!

Industrialna antresola w kawalerskim mieszkaniu; źródło: https://form.house/
Powiększenie przestrzeni w kawalerce; źródło: https://www.olgabondar.net/
Antresola w hiszpańskim lofcie; źródło: https://www.revistaad.es/
Antresola nad przedpokojem; źródło: https://www.erasweden.com/
Sypialnia na pięterku w starej kamienicy; źródło: https://innerstadsspecialisten.se/