Funkcja balkonu dynamicznie się zmienia. W nowoczesnym budownictwie preferowane są aranżacje wypoczynkowe i reprezentacyjne, raczej niż praktyczne. Poznaj ciekawe rozwiązania dla balkonu w kontekście wykończenia podłogi.
Wybór materiałów na balkon
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o aranżacji balkonu, spróbuj odpowiedzieć sobie na szereg pytań. Ułatwią Ci one dobór optymalnej podłogi – nie tylko pięknej, ale także trwałej i wygodnej w utrzymaniu.
Zastanów się:
- Czy planujesz siedzenie na balkonie? W przypadku krzeseł i stołu warto pomyśleć o podłodze przyjaznej dla stóp.
- Czy balkon jest osłonięty od wiatru i deszczu? Czy mają szansę się na nim gromadzić zanieczyszczenia?
- Czy przewidujesz uprawę doniczkową? Wokół pojemników z ziemią zawsze jest trochę wilgotno i brudno.
- Czy na balkon będą wychodzić domowe zwierzaki?
- Jaki styl estetyczne najlepiej będzie pasować do danego mieszkania i budynku?
Rozwiązania dla balkonu są dziś bardzo wszechstronne i obejmują takie materiały jak ceramika, beton, drewna, ale także tworzywa sztuczne i naturalne plecionki. Jest więc z czego wybierać!

Aranżacje podłóg na balkonie
Płytki ceramiczne pozostają najchętniej wybieranym wykończeniem podłogi na balkonie – czasami są wręcz standardem w mieszkaniach pod klucz od dewelopera. Mają one niewątpliwie wiele zalet – są estetyczne, trwałe, łatwe do mycia i dostępne są w szerokiej gamie kolorów i wzorów. Ważne, aby były mrozoodporne oraz antypoślizgowe!
Płytki są rozwiązaniem ekonomicznym, ale mają też kilka wad. Wiosną i jesienią są często zbyt chłodne dla gołych stóp, a latem się przesadnie nagrzewają. Mogą się również trwale przebarwiać, a w szczelinach między nimi gromadzi się trudny do usunięcia i zdecydowanie niepiękny brud.
Mimo to jest to atrakcyjna opcja, która pozwala stworzyć ciekawe efekty stylistyczne. Z mniejszych płytek da się tworzyć mozaiki i ciekawe wzory, a te większe, np. o kamiennym lub marmurowym deseniu zapewniają poczucie luksusu.

A może wykładzina imitująca trawę?
Alternatywne rozwiązania dla balkonu obejmują podłogi z tworzyw sztucznych. Są one wyjątkowo trwałe, praktyczne i doskonale znoszą działanie niesprzyjających czynników meteorologicznych. Nie chłodzą w stopy, są idealne dla małych dzieci, trwałe i łatwe w montażu. Co więcej, są dostępne w przynajmniej kilku podstawowych kolorach, a czasem i nieco ciekawszych strukturach dekoracyjnych.
Specjalnym typem syntetycznego wykończenia podłogi na balkonie jest sztuczna trawa. Dostępna w płatach lub rolkach, pozwala łatwo pokryć dowolną powierzchnią, stwarzając przyjemny efekt własnego ogródka. Jest to idealne rozwiązanie dla balkonów o funkcji wypoczynkowej, ale nie najlepsze rozwiązanie dla ogrodników, którzy przewidują dużo manipulacji z ziemią.

Dywaniki dekoracyjne na balkon
Podłogę na balkonie można zagospodarować również za pomocą dywaników i mat. To praktyczny pomysł, który pozwala pozostawić część powierzchni pokrytej płytami ceramicznymi lub betonowymi. Tam, gdzie przewidujemy miejsca do relaksacji, kładziemy natomiast dekoracyjne dywany zapewniające stopom ciepło i komfort.
Dywaniki na balkon powinny być oczywiście odpowiednio trwałe. Najlepiej jest aranżować je w miejscach osłoniętych od deszczu. Wspaniałe efekty dają np. syntetyczne plecionki imitujące naturalne włókna. Można je łatwo skomponować z roślinnością doniczkową i meblami ogrodowymi z drewna lub technorattanu.

Podest tarasowy – unikalne rozwiązania dla balkonu
Na balkonie może też oczywiście znaleźć się drewno. Specjalne płyty ogrodowe lub panele zapewnią komfort pod stopami i dodadzą aranżacji naturalistycznego, przytulnego efektu. Ważne jest oczywiście, aby wybierać podesty przewidziane na tarasy i balkony, a więc wykonane z odpowiednio trwałego i/lub zaimpregnowanego drewna.
Drewniana podłoga nie jest tak trwała jak betonowa czy gumowa, ale na pewno przetrwa kilka dobrych lat, zwłaszcza jeśli będziemy ją chronić i pielęgnować. Pod względem estetycznym jest praktycznie bezkonkurencyjna, choć oczywiście gusta bywają różne.
Jak widać, nowoczesne rozwiązania dla balkonu pozwalają realizować bardzo wiele ciekawych wizji. Salon czy jadalnia pod gołym niebem, ogródek w mieście czy nawet mini-siłownia – to wszystko opcje jak najbardziej wykonalne. Trzeba tylko wiedzieć, na czym nam tak naprawdę zależy!
