W ostatnich latach widzimy widoczne zainteresowanie otwieraniem przestrzeni mieszkalnej. Mniejsza ilość ścian ma jednak swoje zalety, ale także i wady.
Kuchnia otwarta to rozwiązanie praktykowane we większości współczesnych aranżacji – zarówno domach jednorodzinnych jak i mieszkaniach deweloperskich, dużych i małych. Korzyści są dość łatwe do wyobrażenia i przekładają się na optyczne powiększenie przestrzeni, zbliżenie domowników, ułatwienie codziennego życia. Nie jest już problemem rozmawianie podczas gotowania czy obsługiwanie gości salonowych bez ciągłego wychodzenia do kuchni.
Z drugiej strony, nie zawsze i nie dla każdego kuchnia otwarta jest faktycznie najlepszym rozwiązaniem. Z poniższego tekstu dowiesz się, kiedy lepiej jest zdecydować się na kuchnię zamkniętą. Podpowiadamy również jak optymalnie połączyć salon z kuchnią i jadalnią.

Kuchnia otwarta na salon, jak ją urządzić?
Idea otwartej przestrzeni salonowej oznacza rezygnację z większości ścian. Zabudowa kuchenna jest więc de facto w tym samym pomieszczeniu co stół jadalny, sofa i telewizor. Realizacja tej koncepcji może być jednak bardzo różna. Najczęściej spotykane rozwiązania to:
- Aneks kuchenny umiejscowiony na jednej ścianie ze skrajnej strony salonu. Pełni on wówczas rolę oddalonej meblościanki, która może prezentować się całkiem elegancko. O wydzieleniu sfery kuchennej decyduje w tym przypadku dystans. To rozwiązanie jest idealne dla pomieszczeń prostokątnych.
- Kuchnia otwarta z wyspą – pomysł dość podobny do powyższego, z tym, że zabudowę od salonu odgradza wyspa. Może ona pełnić funkcję blatu śniadaniowego, rozszerzając opcję spożywania posiłków. Optycznie pomaga stworzyć barierę między strefą gotowania a wypoczynku.
- Schowany aneks kuchenny – w tym rozwiązaniu wykorzystujemy fizyczne parametry wolnej przestrzeni, aby zaaranżować kuchnię otwartą, ale ukrytą częściowo od widoku z salonu. To rozwiązanie pasuje do pomieszczeń w kształcie litery „L”, jak również do mieszkań piętrowych, gdzie zabudowa może zmieścić się pod schodami. Zaletą tego rozwiązania jest choćby większa swoboda korzystania z kuchni podczas odwiedzin, jak również możliwość częściowej izolacji od domowników.
- Kuchnia hybrydowa – w tym przypadku kuchnia oddzielona jest od reszty salonu szklanymi lub drewnianymi panelami. W zależności od wybranej opcji zyskujemy tym sposobem częściową blokadę widoku lub zapachu. Najbardziej zmyślne rozwiązania pozwalają przy tym w zależności od aktualnej potrzeby zamykać i otwierać drzwi do kuchni.
Ogólnie kuchnia otwarta jest optymalną propozycją do małych wnętrz, które nie zniosłyby dodatkowego podziału ścianami. Sprzyja również rodzinnemu gotowaniu i towarzyskiemu życiu.


Kiedy warto zastosować kuchnię zamkniętą?
Są osoby, które dość szybko zaczynają żałować decyzji o otwarciu salonowej przestrzeni. Wszelki bałagan na blatach roboczych staje się bowiem przysłowiową solą w oku, rujnując efekt nawet najbardziej eleganckiego salonu. Jeśli więc gotujesz dużo i często, a rygorystyczne sprzątanie kuchni nie jest Twoją mocną stroną, możesz pomyśleć raczej o kuchni zamkniętej.
Kuchnia otwarta do co zasady ma też ograniczoną powierzchnię przechowalniczą, bowiem brakuje jej ścian na dodatkowe szafki czy półki. Osoby posiadające niezliczone ilości sprzętów AGD, naczyń czy zapasów prawdopodobnie lepiej zrobią inwestując w wydzieloną strukturalnie kuchnię.
Kuchnia zamknięta może być także lepszym rozwiązaniem w mniejszych domach rodzinnych, gdzie posiadanie dodatkowego pomieszczenia jest zawsze atutem. Można tutaj zawsze znaleźć trochę spokoju na pracę lub usiąść z sąsiadką na pogawędkę nie przeszkadzając nikomu wokół.


Jak urządzić ładną i funkcjonalną kuchnię otwartą na salon?
Naturalnie, samo rozmieszczenie otwartej kuchni to tylko połowa sukcesu. Aby satysfakcja była pełna, musimy jeszcze odpowiednio zaplanować estetykę i funkcjonalność. Niestety, ta ostatnia bywa w ograniczonej postaci aneksu trudna do zrealizowania.
Pierwszą kwestią jest oczywiście design i kolorystyka. Nie muszą one wcale naśladować stylu wybranego dla reszty salonu! Kontrastowy aneks to bardzo często stosowany zabieg, który urozmaica zwłaszcza małe wnętrza. Wskazana jest jednak pewna spójność stylistyczna mieszcząca się w ogólnych ramach np. minimalizmu, modernizmu czy industrializmu. Doświadczony projektant wnętrz będzie potrafił zgrać detale i dodatki, tak aby tworzyły narrację wspólną dla całego wnętrza. Szczególną popularnością w ostatnich latach cieszą się przy tym kuchnie dwu-, a nawet trzy barwne, który wykorzystują również deseń drewna,. marmuru czy nawet szlachetnej stali. Taka modułowa kuchnia otwarta znakomicie ożywia wnętrze.
Nie bez znaczenia jest również jak zaplanujemy rozkład szafek i sprzętów w aneksie otwartym na salon. Lodówka na przykład powinna być łatwo dostępna bez konieczności „przepychania” się za wyspą. Wiele osób docenia też płytę grzewczą zainstalowaną na wyspie, co pozwala na lepszy kontakt z domownikami w czasie gotowania. Problemem przy tej opcji może być jednak kwestia okapu oraz nieograniczonego ścianą chlapania z garnków. Ponadto, aneksy z uwagi na ograniczoną powierzchnię muszę często być zabudowane aż po sam sufit. Warto upewnić się, że rozkład szafek sprzyja codziennemu komfortowi, a do tych najwyższych jest zapewniony w miarę łatwy dostęp.



Salon połączony z kuchnią i jadalnią – jak to zaprojektować?
Planowanie salonu, w którym znajdzie się jadalnia oraz kuchnia otwarta to zadanie wymagające i niełatwe. Najlepiej jest powierzyć je projektantowi wnętrz, który wyeliminuje ewentualne problemy wizualno-techniczne i zaproponuje kreatywne podejście do danej przestrzeni. Ogólnie należy pamiętać o takich aspektach jak:
- oświetlenie – każda strefa powinna posiadać swoje własne oświetlenie dopasowane ściśle do pełnionych funkcji. W kuchni szczególnie cenione jest naturalne światło zza okna oraz lampy mocowane bezpośrednio nad blatem roboczym.
- podłoga – ciekawym pomysłem na optyczne wyodrębnienie kuchni jest linia podziału podłogi. Wzdłuż szafek preferować będziemy trwałe i wodoodporne płytki ceramiczne lub podłogę z betonu, podczas gdy w jadalni i salonie doskonale sprawdzą się drewniane panele i dywany.
fizyczne podziały – otwartej przestrzeni sprzyjają umowne podziały, które zwiększają przytulność wnętrz. Oprócz wyspy kuchennej doskonale w tej roli sprawdzają się regały z książkami, większe rośliny w donicach, a także sofy i narożniki ustawione „plecami” do kuchni.