Metrażu nie da się oszukać – ogranicza on bezlitośnie liczbę i wielkość mebli, jakie możemy wstawić do wnętrza. Są jednak metody na poprawę estetycznego wrażenia, jakie sprawia małe mieszkanie.
W rzeczywistości nie jest sztuką zaaranżować na niewielkiej powierzchni wszystkie potrzebne nam sprzęty. Kłopot w tym, że efekt może być przygnębiający! Poniższe triki powiększą optycznie wnętrza, bez trudnych kompromisów użytkowych. Okazuje się bowiem, że ludzkie oko daje się dość łatwo oszukać, a właściwe kolory i wzory mogą skłaniać mózg do nieco przyjaźniejszej interpretacji rzeczywistości. W rezultacie, z umiejętnym podejściem do wystroju możemy nawet w kawalerce stworzyć przyjemną do życia przestrzeń, gdzie niczego nie zabraknie. Sprawdź, które z naszych rad najlepiej odnajdą się w Twoim mieszkaniu!
Jak urządzić małe mieszkanie?
Pierwszym krokiem przy planowaniu wystroju jest oczywiście krytyczna analiza realnych potrzeb. Jeśli śniadanie przez większość dni w roku jedzą w kuchni dwie osoby, to nie planuj większego blatu. Jeśli przed telewizorem spędzasz czas samotnie, nie musisz kupować narożnika. Może nie warto jest też próbować wydzielać oddzielną sypialnie, ale raczej zainwestować w wygodną sofę z funkcją spania? W małych wnętrzach preferujemy zawsze prostotę i ergonomiczne kształty, które ułatwiają poruszanie się. Unikamy też masywnych mebli, typu szafa trzydrzwiowa, bo niepotrzebnie zaduszają one przestrzeń. Zamiast tradycyjnych szerokich foteli wybieramy równie komfortowe krzesła!
Co poza tym? Ogromny potencjał tkwi również w sposobie wykończenia mieszkania…

10 trików, które powiększą wnętrza
1. Zachowaj proporcje
Każdy pokój wydaje się większy, jeśli widać w nim przestrzeń ścian. Może Ci się wydawać, że optymalnie zagospodarowujesz przestrzeń, zastawiając ją od ściany do ściany, ale w rzeczywistości niepotrzebnie ją stłaczasz. Wybieraj więc niższe komody, węższe regały i zgrabne sofy.
2. Nie bój się prostoty
To, co nam się podoba w salonach meblowych, to jedna rzecz. To, co będzie wyglądać najlepiej w małym mieszkaniu to zwykle zupełnie inna para kaloszy. Redukując formę, możesz zachować wszystkie potrzebne funkcje, a jednocześnie zyskasz efekt przestronności. Zamiast foteli do salonu możesz postawić na pufy, zamiast łóżka z wezgłowiem wybrać niską platformową ramę. Ławy, stołki, półki ścienne to idealnie funkcjonalne meble, które powiększą optycznie salon czy kuchnię!
3. Ażurowe meble
Im więcej światła prześlizguje się pod i przez meble, tym lepsze wrażenie. Wybieraj więc regały bez tylnej płyty, jeśli mają się znaleźć w otwartej przestrzeni. Krzesła i fotele, a nawet kanapy, powinny być podniesione na jak najdłuższych nogach, zaś stoły mogą mieć szklane blaty. Także inne dodatki, np. lampy, mogą mieć ażurową strukturę. W sypialni zaś zamiast szafy możesz postawić otwartą konstrukcję z wieszakami.
4. Więcej luster!
Projektanci wnętrz są zgodni, że większość z nas nie docenia funkcji luster w wystroju. Stereotypowe myślenie umieszcza je bowiem tam, gdzie przeglądamy się z ochotą. Tymczasem, lustra jako ozdoby ścian w salonie czy drzwi sypialnianych szaf stają się ważnym systemem odbijania światła. Widziana w szklanych taflach głębia, mimo że nigdzie nie prowadzi, sugeruje również mózgowi, że przestrzeń jest większa i ciekawsza!

5. Wykorzystuj pastele i kontrast
Wyraźne różnice w odcieniach każą nam myśleć, że w danym wnętrzu jest więcej treści. Jasne ściany i meble, które łatwo powiększą optycznie każdy pokój, warto przełamać drobnymi ciemniejszymi dodatkami. Stelaże stołów i krzeseł, lampy czy drobne siedziska typu puf mogą stać się przysłowiowym pieprzem, który podkreśli charakter aranżacji.
6. Zaplanuj światło
Idealnie, jeśli małe wnętrza skąpane są w naturalnym świetle dziennym – w tym celu warto powiększać okna, rezygnować ze ścianek działowych, itd. Ważną rolę odgrywa jednak także kreatywny system oświetlenia, które zdecydowanie powinno być wielopunktowe, a także w miarę minimalistyczne pod względem designu.
7. Bez dywanów i zasłon
Ten pomysł może nie spodobać się miłośnikom tradycji i przytulności, ale przynosi zaskakująco pozytywne rezultaty. Jeśli zrezygnujesz z zasłon i firanek na oknach, a także pozbędziesz się dywanów i wykładzin, wnętrze natychmiast nabierze przestronności. Pod nogami możesz tymczasem mieć swojskie drewniane panele, a na parapetach rośliny doniczkowe!
8. Unikaj nadmiaru dekoracji
Ozdoby personalizują wnętrza i wprawiają nas w dobry nastrój. Jeśli jednak jest ich zbyt wiele, wprowadzają chaotyczny klimat i aktywnie pomniejszają widzianą przestrzeń. Dlatego w małym mieszkaniu lepiej jest zdecydować się na kilka, większych i bardziej wyrazistych dekoracji, niż dziesiątki drobiazgów. Roślina z charakterem, przykuwający uwagę obraz, pojedynczy wazon na komodzie – to wszystko, czego potrzebujesz!

9. Odcienie naturalne, desenie proste
Oprócz ogólnego wskazania na jasną kolorystykę, małe mieszkania korzystają również na odpowiednim stonowaniu wystroju. Ogólnie, neutralne odcienie beżu, szarości czy bieli wywołują najprzyjemniejsze odczucia i powiększą optycznie nawet bardzo niewielką sypialnię. Tapicerowane meble nie powinny też przytłaczać zbyt szalonymi, pełnymi detali deseniami. Jednolite obicie lub delikatny motyw dają lepsze efekty estetyczne!
10. Wykorzystuj ukrytą przestrzeń
I w małych wnętrzach trzeba oczywiście zaplanować przestrzeń przechowalniczą. Raczej niż mnożyć lub poszerzać meble wykorzystuj jednak sprytne schowki, które nie rzucają się przesadnie w oczy. W kuchennej ławie czy w pufie, w rozkładanej kanapie czy pod schodami – bardzo często opłaca się zainwestować w meble na wymiar, które perfekcyjnie wykorzystają dostępną przestrzeń.