Trudno jest kupić mieszkanie, do którego można by się było od razu wprowadzić. Zakres niezbędnych prac i sposób ich realizacji mogą być jednak bardzo różne.
Kupując nieruchomość na rynku pierwotnym musimy liczyć się z wykończeniem mieszkania; lokale z rynku wtórnego wymagają z kolei zwykle mniejszego lub większego remontu. W każdym z tych przypadków istnieje cały szereg potencjalnych zaniedbań i błędów, które w dłuższej perspektywie mogą nas sporo kosztować. Dlatego dziś podpowiadamy, jak efektywnie poradzić sobie z wyzwaniem.
1. Ocenić potrzeby
Dwie podstawowe opcje, z jakimi spotkamy się na rynku pierwotnym to „stan deweloperski” oraz „stan pod klucz”. Niestety, brakuje uniwersalnej definicji, co obejmować miałyby oba te pojęcia, a każdy wykonawca może w ramach umowy uwzględniać inny zakres prac. Dlatego przed wykończeniem mieszkania trzeba przede wszystkim dokładnie przeanalizować co jest, a czego nie ma i sporządzić stosowny plan niezbędnych działań. W przypadku remontu zadanie to może być o tyle trudne, że potrzeba często eksperta, aby ocenił stan starych instalacji, a wiele problemów może być niewidocznych gołym okiem.
2. Burzyć czy budować?
Pierwsza i podstawa decyzja, jaką musisz podjąć, dotyczy rozkładu pomieszczeń. Ten ogólny jest oczywiście dany ścianami nośnymi. Bardzo wiele można jednak zmieniać przesuwając, burząc lub budując ścianki działowe. Czy marzysz o wielkim salonie z kuchnią i jadalnią? Czy może będziesz potrzebować odizolowanego kącika do pracy? Ewentualne decyzje zmian architektonicznych trzeba oczywiści skonsultować z projektantem wnętrz, który oceni ich zasadność i wykonalność.

3. Zaplanować instalacje
Gdy wiesz już gdzie będzie kuchnia, łazienka i salon, pora przejść do instalacji. Nawet, jeśli przygotowane one zostały przez dewelopera, może okazać się, że będziesz potrzebować zmiany. Szczególnie kluczowe w tym kontekście są kontakty elektryczne i włączniki światła. Praktyka pokazuje, że w standardowym mieszkaniu pod klucz jest ich zwykle za mało. Rozważ więc, ile lamp będziesz potrzebować w poszczególnych pomieszczaniach – na dłuższym korytarzu możesz np. chcieć wyłączać i włączać światło w dwóch różnych miejscach! Jakie sprzęty staną na blacie roboczym w kuchni? Gdzie będziesz prasować? To wszystko istotne kwestia do rozważenia w kontekście instalacji elektrycznej.
To oczywiście koniec! Instalacja wodno-kanalizacyjna, ewentualne ogrzewanie podłogowe, kanały wentylacyjne, okablowanie potrzebne do Internetu – wszystko to należy sprawdzić i odpowiednio przygotować lub zmodyfikować zanim przejdziemy do dalszych prac. Nie zapominajmy też o grzejnikach, które możemy chcieć wymienić na większe, mniejsze, bardziej stylowe, itd.
4. Ściany i podłogi
Gdy rozwiążemy już techniczne problemy, warto odpowiedzieć sobie na pytanie o pożądany styl wnętrz. To on dyktować powinien bowiem wybór sposoby wykończenia podłóg i ścian. Czy zależy Ci na przytulności, czy może preferujesz modny surowy industrializm? W jakiej kolorystyce czujesz się najlepiej? Jak mocno ograniczony jest Twój budżet? Pamiętajmy, że:
- W danym pomieszczeniu, jak choćby dużym salonie, mogą być dwa różne typy podłogi, np. kafle i panele drewniane wyznaczające strefę kuchenną i wypoczynkową;
- Każda nawierzchnia ma swoje wady i zalety – czy w domu będą małe dzieci i zwierzęta? Czy zależy Ci na możliwości regularnego mycia? Czy lubisz chodzić boso?
- Także ściany mogą się różnić w ramach jednego pomieszczenia – obok malowanej białej klasyki możesz zainstalować ozdobną cegłę, drewno lub tapetę;
- Najbardziej dekoracyjne powinny być ściany, na które pada światło i które nie będą przysłonięte meblami.

5. Drzwi nie tylko na pokaz
Zaskakujące jest jak wiele osób lekceważy wybór drzwi wewnętrznych do domu. Tymczasem ich design, a nawet same framugi, są niezwykle ważnym elementem aranżacji i powinny być dobierane z myślą o konkretnej wizji wnętrz. Nie tylko estetyka jest jednak istotna! Z wykończeniem mieszkania wiąże się bowiem wiele praktycznych aspektów. Musisz więc pomyśleć, jak powinny otwierać się drzwi, aby nie utrudniać przechodzenia ani korzystania z pokoi. Może warto wybrać model przesuwny? Kolejną istotną sprawą jest obecność przeszklenia, które może być korzystne w salonie, gdzie potrzebujesz zawsze więcej światła, ale nie w sypialni, gdzie pragniemy zwykle całkowitej ciemności.
6. Meble na wymiar
Część wyposażenia wnętrz będzie najprawdopodobniej przygotowywana na zamówienie. Mowa zwykle o zabudowie kuchennej, ale często również meblach łazienkowych, przedpokojowych oraz szafach przesuwnych do sypialni czy garderoby. Tutaj trzeba wykazać się szczególną racjonalnością i perspektywicznym myśleniem. Planując i konsultując projekt z projektantem wnętrz powinieneś wziąć uwagę codzienne nawyki domowników, rodzaj i ilość przechowywanych rzeczy, a nawet ewentualne ułatwienie w dostępie, np. dla osób niższych czy nie w pełni sprawnych.

7. Pogodzić design z komfortem
Wreszcie, gdy nadejdzie najprzyjemniejsza chwila wyboru kanap, krzeseł i stołów, należy zachować zimną krew. Chociaż bowiem, każdy marzy o pięknych wnętrzach, nie każdy piękny mebel jest strzałem w dziesiątkę. Na sofie musi się wszak wygodnie siedzieć, a może i spać, zaś stół jadalny musi pomieścić częstych gości. Stoliki do kawy powinny odzwierciedlać nasze przyzwyczajenia w kontekście salonowego relaksu, zaś łóżko być odpowiednio wysokie lub niskie. Co zaś najważniejsze, wszystkie meble muszą tworzyć rozumną i estetyczną całość!
Dlaczego nie warto zwlekać z wykończeniem mieszkania?
Mimo, że z wykończeniem mieszkania wiążą się poważne wydatki, praktyka pokazuje, że nie warto odkładać go w czasie, ani zbytecznie rozciągać. Owszem, nawet w surowych wnętrzach da się jakoś mieszkać, ale istnieje duża szansa, że czego nie zrobisz od razu, nie zrealizujesz już nigdy. Co więcej, dobrze przemyślany plan prac gwarantuje domownikom zdrowie i bezpieczeństwo, a także zapobiega ewentualnym zniszczeniom spowodowanym korzystaniem z nie do końca wykończonych wnętrz.